Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Am facut curry ul de pui, foarte bun si simplu, e prima oara cand fac. Am folosit curry paste dulce ff putina, jumatate de lingurita, iar in loc de lapte de cocos, smantana lichida dietetica. 

 

Cum ai facut, ce fel de curry ai folosit, cind ai timp poate scrii reteta si tipul ingredientelor folosite?

 

Cu orez l-ati servit?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

eu am facut mancare de praz cu masline si vita si supa de pui cu taitei. Maine un rendang de vita cu orez cu cardamom. Strudel cu mere duminica, azi cu dovleac cu nuci

De care masline folosesti? Prazul e gros?Eu am facut odata(fara carne)si nu m-a dat rpea tare pe spate, maslinile nu aua vut niciun gust(nici macar de masline [:-)))] [:-)))]  iar prazul a a vut gust de beci...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Masline kalamata normale. Prazul... mai gros sau mai subtire, cum gasesc

maslinele se pun la final, cand mancarea e gata. Nu se fierb

M-am dus sa caut masline kalamata!!!! [il]

 

Pentru mine maslinele sunt verzi sau negre [fri]  si din diverse tari, numele nu-mi spune nimic.

 

Deci tu folosesti kalamata negre, in saramura sau trase in vid?

 

(mie de exemplu imi plac mai mult maslinele verzi, mi se par mai "carnoase", chiar si gustul imi place mai mult, desi se spune ca ar fi mai "amare"(pentru ca se culeg verzi), decit cele negre(care d efapt se coc in copac).

 

La noi s egaseste un praz urias, 3 bucati de praz ajung la aproape 1 kg... [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, curry de pui ( e o reteta adaptata sau combinata din doua, dar a iesit delicios).

 

2 cepe marisoare, 2 catei de usturoi, 1 ardei gras rosu, 2 piepti de pui ( 5-600g), 300-350 ml suc de rosii, 250-300 ml smantana lichida ( am folosit de 10%), 1 lingurita de ghimbir proaspat ras ( sau mai mult, pana la o lingura, dupa gust), jumatate de lingurita de pasta de curry dulce( sau mai mult, pana la o lingurita. Se poate inlocui cu curry picant), o lingurita de curcuma ( turmeric), sare, piper, 30ml ulei.

Tot lichidul (650-700ml) sau doar smantana lichida se poate inlocui cu lapte de cocos.

 

Se toaca fin ceapa si usturoiul, se adauga pasta de curry si ghimbirul, se caleste in ulei pana se inmoaie. Se adauga ardeiul taiat marunt se calesc in continuare. Se adauga pieptul de pui taiat cuburi, se inabusa inca aprox. 10 minute. Se adauga sare, piper, turmeric. Se toarna sucul de rosii si smantana sau laptele de cocos si se mai lasa pe foc mic inca 15 minute aprox., tigaia acoperita cu capac.

Se serveste cu orez simplu, preferabil basmati ( eu am avut arborio).

Este foarte bun, si mai bun a doua zi, cand aromele mirodeniilor au timp sa se intrepatrunda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...