Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mmmm...eu am simtit si gustul piinii cu telemea!!!! [pofticios] [pofticios]

 

Eu m-am tinut d eplan cu tot felul de chinezarii, ieri am facut niste pste(penne) cu sunca si legume, au fost chiar foarte bune, o reteta de pe net.

 

Astazi nu stiu exact, aveam in plan tot ceva d epe net, cu cartofi la cuptor cu ceva mozarella, insa nu stiu daca reusesc din lipsa de timp.Daca nu ceva pizza cumparata.

 

Miine niste wraps cu piept de pui si ceva carne tocata-fiecare isi prepara dupa dorinta , duminica inca nu stiu, daca nu fac cartofii aia astazi, am sa-i fac duminica.

 

Cred ca mai am niste cirnati in congelator si ceva afumatura(luata de la rusi)asa ca luni poate fac o fasole cu cirnati si afumatura, mai am si ceva catsraveti murati tot de la rusi...deci perfect!!! [:)]

 

Sper sa am inspiratie in we sa pot intocmi un plan pe saptamina ce vine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci, curry de pui ( e o reteta adaptata sau combinata din doua, dar a iesit delicios).

 

2 cepe marisoare, 2 catei de usturoi, 1 ardei gras rosu, 2 piepti de pui ( 5-600g), 300-350 ml suc de rosii, 250-300 ml smantana lichida ( am folosit de 10%), 1 lingurita de ghimbir proaspat ras ( sau mai mult, pana la o lingura, dupa gust), jumatate de lingurita de pasta de curry dulce( sau mai mult, pana la o lingurita. Se poate inlocui cu curry picant), o lingurita de curcuma ( turmeric), sare, piper, 30ml ulei.

Tot lichidul (650-700ml) sau doar smantana lichida se poate inlocui cu lapte de cocos.

 

Se toaca fin ceapa si usturoiul, se adauga pasta de curry si ghimbirul, se caleste in ulei pana se inmoaie. Se adauga ardeiul taiat marunt se calesc in continuare. Se adauga pieptul de pui taiat cuburi, se inabusa inca aprox. 10 minute. Se adauga sare, piper, turmeric. Se toarna sucul de rosii si smantana sau laptele de cocos si se mai lasa pe foc mic inca 15 minute aprox., tigaia acoperita cu capac.

Se serveste cu orez simplu, preferabil basmati ( eu am avut arborio).

Este foarte bun, si mai bun a doua zi, cand aromele mirodeniilor au timp sa se intrepatrunda.

Multumesc, am s afac si eu cu siguranta, am in casa doar pasta de  curry verde, insa vad eu pe unde gasesc si pasta rosie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...