Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

anja, la focul cel mai mic tot timpul. in timp se reduce sosul. si da, uleiul nu se simte, desi pare foarte mult. la sfarsit il poti arunca daca nu il vrei. dar gusta-l inainte :))), garantez ca nu il mai arunci. daca raman resturi a doua zi se pot face niste sandvisuri exceptionale, cu friptura fasii, cu sosul, si ceva salata (creson, rucola). 

Rox, merci. Inca o intrebare, faci in cratita aia de Ikea? Ii pui capac?  (Nu stiu de ce am devenit azi asa meticuloasa cu gatitul [:)] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu planific o varza cu ciolan afumat. Acum fierb ciolanul si apoi trebuie sa ies dupa varza murata ca nu am gasit ieri, iau cu ocazia asta si suc de rosii si vin alb.

 

Weekendul asta voi face si eu niste oua umplute, o supa crema de brocoli, un strudel ceva la desert si cochetez, daca voi avea timp, cu o quiche de praz si bacon cu crusta de conopida in loc de aluat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmm...varza cu ciolan afumat trebuie sa pun pe lista și eu. Am și una și alta dar deja m—am apucat de bucătăreala. 

 

Am chifteluțe Stroganoff cu ciuperci, o salata de ton cu fasole albă și supa crema de praz/cartof (unde vreau sa ascund niște păstârnac ofilit ca tot o blenduiesc). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut varza acra cu ciolan afumat, f buna a iesit, desi am fiert la ea cam toata ziua. Am dat o o ora jumate la cuptor si apoi la slowcooker ca nu era gata si a trebuit sa iesim.

Am facut si ouale umplute dimineata si cu asta s a terminat elanul meu culinar. Nu mai am energie.

 

Pe saptamana viitoare de acum, supa crema, quiche si poate mazare cu carne de porc.

 

Antmil, cum faci chiftelutele stroganoff cu ciuperci?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fac chiftelute obișnuite. Le tăvălesc in puțină făina, le prăjesc putin pentru culoare. Le scot și le țin  calde separat. In aceeași tigaie, pun ceapa și ciupercile, sare și piper...cind prind culoare, adaug o lingurița de muștar Dijon, pasta de tomate (o lingura plină)  și boia dulce. Sting cu supa de pui...cind da in clocot, arunc chifteluțele înapoi in tigaie. După 15 minute, Adaug smântâna ... o amestec inițial cu un polonic din sos. Sting focul și pun pătrunjel tocat deasupara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...