Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

Dana, eu folosesc aluat frantzuzesc cumparat (pâte feuillettée) si aluatul fraged il fac eu cind am timp, cind nu mai am in stoc sau cind am chef. Aluat in foi (frantzuesc) n-am timp deloc sa-l fac, caci trebuie intinsa si impaturita foaia cel putin de 5 ori cu pauze de jumatate de ora. Aluatul fraged il fac repede cu mina si nu-l cumpar.

Smintina : in Franta  gasesc la denumirea crème fraîche doua variante : cea groasa (dar nefermentata) si cea lichida (din care pot face frisca). Pun in tartele sarate sau una sau alta, in functie de reteta sau de ce am in frigider.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Am gatit simbata o reteta nou de friptura de vita, in oala de fonta care se inchide foarte bine. A iesit ceva teribil de bun. Am mai prajit somon (miroase ingrozitor de bine :) ), am facut oeufs cocottes, tarta cu ton si mustar. Seara asta : couscous cu legume si cirnaciori proaspeti de oaie. Gatit e mult spus caci legumele sunt din conserva.

Friptura de vită cum ai facut o?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi a fost ziua mea azi, am gatit ( oricum sunt in vacanta si am timp): de aseara am facut tortul cu nuci si frisca, azi ciorba de coaste de porc, curry de creveti si pilaf cu carne de pui.

 

Tarte sarate imi plac si mie. Mi e lene insa sa fac aluatul, din comert nu cumpar decat foi de strudel sau aluat de foietaj la ocazii, pt pateuri sau vol- au - vent. La tarte nu as folosi foietaj ci asa numita pâte brisée ( aluat fraged?). As face cu praz si bacon si as folosi smantana lichida, nu chiar cea de frisca, una mai putin grasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu făceam când țineam dietă o crustă dietetică ca în rețeta asta. Nu e ca un aluat fraged, evident, dar e o variantă mai puțin calorică și chiar bună la gust (de notat că eu o făceam cam jumătate din grosimea celei din rețetă, cum e în poză mi se pare prea groasă crusta).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, friptura am facut-o din paleron (muschi deltoid, de la piciorul din fata nu stiu cum se numeste in romana).

 

Bucata de carne de mai bine de un kilogram e prajita frumos pe toate partile, se pune spre sfirsit ceapa tocata (2 echalotes care sunt mici), apoi mirodeniile : piper negru, imbahar, coriandru, graunte de mustar, toate risnite, o lingurita de boia afumata. Se toarna zeama de legume cit sa fie pe fundul cratitei de fonta, se pune capac, se pune la foc moale, se curata putin usturoi care se toaca si se adauga in cratita. Se lasa pe foc mic cel putin 2 ore, capacul se ridica rapid din cind in cind sa se intoarca bucata de friptura.

Iese divin, insa scade foarte mult. 

 

Da, Fleur, aluatul fraged e pâte brisée.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cand n-am timp de aluat de tarta tinut ca la carte la frigider, fac un aluat rapid care imi place extrem de mult: faina + ulei + vin alb + sare la robot. se foloseste imediat, e extrem de bun si crocant dupa coacere. fac si biscuiti sarati din el (amestecat cu branza si presarat cu seminte diverse deasupra), invelesc masline si le pun la cuptor. e foarte versatil si gustos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi a fost ziua mea azi, am gatit ( oricum sunt in vacanta si am timp): de aseara am facut tortul cu nuci si frisca, azi ciorba de coaste de porc, curry de creveti si pilaf cu carne de pui.

 

Tarte sarate imi plac si mie. Mi e lene insa sa fac aluatul, din comert nu cumpar decat foi de strudel sau aluat de foietaj la ocazii, pt pateuri sau vol- au - vent. La tarte nu as folosi foietaj ci asa numita pâte brisée ( aluat fraged?). As face cu praz si bacon si as folosi smantana lichida, nu chiar cea de frisca, una mai putin grasa.

La multi ani cu sanatate iti doresc! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

valentina, aluatul e asa (de la Adriana Nicoleta de pe artaculinara): 300 grame faina, 100 ml vin, 80 ml ulei bun de masline, o priza de sare. (eu fac cantitatile la dublu). se pun in mixer, aluatul se formeaza in maxim 3-4 minute. e foarte maleabil si placut de lucrat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, eu folosesc aluat frantzuzesc cumparat (pâte feuillettée) si aluatul fraged il fac eu cind am timp, cind nu mai am in stoc sau cind am chef. Aluat in foi (frantzuesc) n-am timp deloc sa-l fac, caci trebuie intinsa si impaturita foaia cel putin de 5 ori cu pauze de jumatate de ora. Aluatul fraged il fac repede cu mina si nu-l cumpar.

Smintina : in Franta  gasesc la denumirea crème fraîche doua variante : cea groasa (dar nefermentata) si cea lichida (din care pot face frisca). Pun in tartele sarate sau una sau alta, in functie de reteta sau de ce am in frigider.

Am inteles, mutumesc, eu te intrebam cum iti place mai mult cu care aluat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...