Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

Azi am gatit, conform planului, piure de spanac si chiftele de pui. 4 chiftele le am facut mari si plate, cat podul palmei, le am botezat hamburgeri de pui si ii vom.manca in sandvis la scoala si servici.

 

Urmeaza pe joi un pilaf cu pulpe de pui si vreau sa incerc intr o seara tortilla dupa reteta Roxanei.Am facut o singura data, colectiv la scoala, sub indrumarea unui coleg spaniol venit in schimb de experienta si tare mi a placut. Tortilla nu colegul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sunt pana mare de idei, habar nu am ce sa mai gatesc!!!

 

Mai am si astazi niste tocanita de ceapa(care m-a terminat luni noaptea , desi am mincat detsul de devreme si am folfosit praz nu ceapa), insa sa vad...sincer nu cred ca mai maninc.

 

Cred ca am s afac niste cartofi taranesti cu ceva oua pro prajote , ori batute si puse peste cartofi...nu stiu exact, cu salata d ecastraveti verzi.

 

Pentru miine am s aiau de la macelarie niste leberkäse, pe care o s-o bage sotul la cuptor miine, ca eu nu o sa am timp d egatit...vedem noi ce punem linga , poate doar ceva piine/bagheta.

 

Vineri iar nu stiu, cichetez sa fac niste chiftele , dar nu sunt sigura.

 

Apoi we in care nu am absolut niciun plan.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut peste la gratar (pompano - nu stiu echivalentul in romaneste - a devenit pestele nostru favorit) cu un sote de ciuperci alaturi.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Florida_pompano

 

 

Cu o zi inainte am am avut tuna steaks si dovlecei la tigaie cu usturoi si lamaie.

 

Azi inca habar nu am - merge sotul la cumparaturi, sa vad ce aduce :) :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pompano seamana cu sea bream, dar cred ca e diferit. Eu il fac intreg la cuptor, dat prin faina. E f bun.

Cum faci dovlecelul la tigaie?

Sea bream e mai subtire si carnea mai alba. Pompano la gust este intre o sardina si sea bream (un pic uleios dar nu asa puternic la gust). Basca este usor de mancat ca nu prea are oase mici...doar o sira spinarii groasa de tot. 

 

Dovlecelul il tai felii groase (il las cu coaja) si in trag usor in putin ulei de masline, adaug usturoi pisat, un shallot, niste fulgi de chilii, coaja de lamaie, sare, piper si la final un strop de parmesan. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat si eu rapid astazi sa iau niste castraveti si m-a uimit cite capsuni(pentru perioada asta a anului aduca)am vazut...erau asa frumoase, insa plastic pur si simplu, niciun parfum, nimic...

 

 

Mai, sa stii ca am luat niste capsuni ff bune, cu gust si tot ce vrei. Textura e diferita de a capsunilor romanesti de ex, dar e o chestie de soi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...