Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu folosesc totdeauna ouă reci și nu mi s-a tăiat niciodată. Dacă ridici piciorul mixerului înainte să se formeze maioneza, se taie. Eu țin piciorul lipit de fundul vasului până când se vede că nu mai încorporează ulei și se formează o maioneza groasă în josul paharului, de abia după aia îl ridic ușor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valentina nu mi vine sa cred! Ai pus toate de la inceput cu oul intreg crud? Robotul a fost la viteza mare? Nu l ridica 30 sec. Eu zic sa nu te lasi, citeste si celelalte recommendatari si mai incearca. E aiurea sa cumperi cand poti sa faci usor in 1 minut... si e naturala. si Eu folosesc oul rece direct din frigider.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu mai stiu sa fac maioneza fara mixer, sunt multi ani de cand o fac doar asa. Valentina, imi pare rau ca nu ti - a iesit. Au explicat cele dinaintea mea, exact asa procedez si eu.  In cartea de retete a mixerului meu scrie ca uleiul trebuie pus mereu primul, apoi restul ingredientelor.  Cat despre ou crud, evit sa prepar maio ori altceva pt. musafirii cu copii, gravidute, femei care alapteaza. Iau oua de la supermarket, le pun in frigider( aici nu le tin la rece in magazine)  si apoi le folosesc.  Imi amintesc ca am scris aici ca nu pun oua la tiramisu si au fost comentarii ca nu e traditional italian.  Eu sa fiu sanatoasa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valentina nu mi vine sa cred! Ai pus toate de la inceput cu oul intreg crud? Robotul a fost la viteza mare? Nu l ridica 30 sec. Eu zic sa nu te lasi, citeste si celelalte recommendatari si mai incearca. E aiurea sa cumperi cand poti sa faci usor in 1 minut... si e naturala. si Eu folosesc oul rece direct din frigider.

Nu cumpar ma, am facut-o cu mixerul normal! La ala vertical nu-mi iese, cu uleiul pus tot odata! Fac cu mixerul cu uleiul turnat in etape, asa nu mi s-a taiat niciodata!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si eu asa fac maioneza, cum a scris Valentina. Doar cu galbenus, fara albus. Asa am invatat :-)

 

Si eu...fara albus, cu galbenus feiert si unui crud, cu Ueli turnat in etape, lamiie si apa minerala.

 

 

Mi s-a taiat doar de doua ori maioneza, de cind fac ei maio eza.

 

Cu Mixer normal...in copilarid Ma punea Mama  s-o ajut so faceam cu lingura de lemn.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a mai taiat, cand o faceam cu lingura de lemn, dar am dres-o cu picaturi de apa rece.

 

Nu-mi amintesc daca mi s-a taiat vreodata in copilarie/adolescenta, stiu insa ca eram foarte stresata s-o frec intr-o singura directie. [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...