Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Eu am renunțat sa fac de cind am descoperit maioneza acrita cu lamiie nu oțet in comerț. Nu e nici o diferența de gust fata de cea făcută de mine. Aia acrita cu oțet nu îmi place.

 

Eu , dupa ce m-am lasat de fumat(atunci nu stiu sa explic, insa mi s-au schimbat gusturile), nu am mai putut consuma maioneza din comert, pur si simplu nu mi-a mai placut, exact gustul ala de otet( un produs pe care de altfel il iubesc) il simteam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cate bordeie...  [flo2]

 

Maioneza din comert nu-mi place, o fac intotdeauna acasa.

Cu lingura de lemn si numai cu lingura de lemn  [:D] , galbenus si mustar cat galbenusul de mult, ulei si amestecat doar intr-o singura directie  [:D] . Nu se taie niciodata. Si merge foarte repede. Nu pun lamaie sau otet, dar mai nou pun iaurt, o degreseaza si ii da un gust grozav. 

 

Am taiat-o intentionat o data ca voia Alex neaparat sa vada cum arata maioneza taiata.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu , dupa ce m-am lasat de fumat(atunci nu stiu sa explic, insa mi s-au schimbat gusturile), nu am mai putut consuma maioneza din comert, pur si simplu nu mi-a mai placut, exact gustul ala de otet( un produs pe care de altfel il iubesc) il simteam.

Exact! Pina nu am gasit-o pe asta facuta cu lamiie, am facut-o si eu in casa. Asta de mai jos e singura care imi place, dar nu gasesc oriunde. Daca nu gasesc, fac in casa.

post-16401-0-99051400-1554385731_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu fac maioneza in casa cind am nevoie; destul de rar ca nu prea folosesc. Recunosc ca prefer la gust o maioneza japoneza care vine gata facuta: Kewpie Mayo. Nu cumpar cea fabricata pentru USA ci merg la magazinele asiatice care importa "the real deal". 

 

https://www.kewpie.co.jp/english/products/mayonnaise.html

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi iahnie de fasole, cu salata verde, ridichi, ceapa verde!
Ma uitam, ce diferenta este intre salata cumparata si cea din gradina, pfoaaa!

Maine stiu sigur ca fac gogosi, in rest, habar n-am, sa vedem ce-or vrea fiecare. Daca o fi loboda destul de mare, sa-mi fac niste piure, daca nu, fac stevie sau urzici!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Valentina, tu semeni salata sau cumperi plantute care cresc ? In cit timp o poti consuma ? 

(confirm, salata din gradina culeasa, spalat si consumata e ceva nemaipomenit, dar trebusoara asta nu pot sa o fac decit in luna iunie  [:)] )

 

Pe seara asta : quiche aux poireaux (pe romaneste o tarta sarata cu praz) si salata de andive cu brinza albastra si nuci. Daca am timp fac si un chec cu 3 banane vechi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...