Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sambata am facut krumplipaprikas, adica mancare de cartofi cu paprika si bucati de crenvursti :-) , s-a mancat cu varza murata. Si o supa de visine.

Duminica am facut snitele de porc, salata de cartofi+ou+porump+maioneza cu smantana.

Seara fusilli cu sunca si panna si mult parmesan.

Dulce: foi pandispan Boromir (minunate) umplute cu crema de cioco, crema de frisca + piure de castane.

Diseara voi face un pic de supa pe pui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, semanam salata! Cand are vreo 4-5 cm o plantam si sta asa peste iarna, primavara se face mare foarte repede! Asta daca mi-o lasa pasarile cerului! [batcap] Din 50 de fire plantate, mai am fix 3, pe toata mi-au mancat-o! Acum am semanat iarasi, adica acum 2 saptamani, are vreo 2 cm abia, e si frig noaptea la noi! Peste o luna e buna de mancat! 

Pana atunci, apelez la un prieten, recte fina-mea, care are in solar mare, frumoasa si gustoasa!

Niste varza calita din asta noua, vreau sa fac si eu!

Aseara am facut mamaliga cu branza si carnaciori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am comis-o rau cu salata de cous-cous, am facut pentru tot cartierul, cu succes putem minca toata saptamina doar salata de cous-cous!!!! [batcap] [batcap]

 

Nici acum nu stiu exact cum e cu cantitatile aste la cous-cous, de asta si greselile astea!!! [batcap] Clar ca o parte va ateriza in gunoi.

 

Miine o sa fiu toata ziua plecata, asa ca astazi cind ajung acasa am s afac sote-ul ala de pipote si sptul va face miine doar piure de cartofi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana, cum faci salata de cous cous?

 

 

Am incercat mai multe variante, am ramas la cea cu carne tocata.

 

Cous-cous-il il frec cu ulei de masline, il condimentez cu piper, sare nu pun ca isi ia din supa,  si-l inmoi cu supa(eu pun vegeta si apa fierbinte peste el) , respect cantitatile de pe pachet.

 

Carnea tocata o prajesc(cu sare si piper) , eu calesc cite putin si legumele, sa nu avem prea mari probleme.

 

Pun in general ardei gras rosu(kapya ca nu-s asa intensivi la ceilalti), zuchinni, ciuperci, ceapa, morcov taiat betisoare,  le amestec toate cu cous-cous-il muiat(il amestec bine sa se desfaca inainte), pun patrunjel verde si zeama d elamiie.

 

Cu rosii proaspete(adaugate la cele de mai sus) iese foarte bun ca e mai putin uscat.Eu de data asta nu am pus rosii ca l-am facut pentru a doua zi(adica pentru restul saptaminii dupa cantitate [:-)))] ) si nu-mi place cum se simt rosiile dupa o zi.

 

Imi place mai mult usor caldut decit rece complet.

 

 

Carnea tocata poate fi inlocuita cu piept d epasare sau facut asa ca varianta fara carne.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am tinut de plan in Mare, doar salata de paste nu am reusit s-o fac, astazi ajung la o ora rezonabila acasa dar tocmai ca am Putin timp liber, nu prea am Chef de bucatarie, am avut o saptamina in care nu prea am fost prietena cu somnul...

 

Deci azi oscilez intre  cartofi prajiti cu ou si salata, sau peste prajit cu mamaliga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...