Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aseara a venit fimiu mic acasa si ne-a invatat sa "invartim" pizza (lucreaza la o pizzerie). A adus coca de la el de la servici si ne-a delectat cu doua pizze excelente. Daca as fi avut si piatra de copt in cuptor, ar fi fost si mai buna.

 

Am mai facut eu scallops (scoici saint jacques??) in sos de vin cu lamaie sa suplimentez pizza. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu marinez carnea in ziploc. Somonul de exemplu, am de gand sa fac duminica file la cuptor, marinat cu un pic de sos de soia, suc de lamaie, cimbru.

 

Pentru 2-3 zile am facut o ciorba de coaste de porc, consistenta, sper sa ajunga ca fel principal.

 

Apoi saptamana viitoare am in plan pilaf de pui cu salata de varza, spanac si mai vad pe parcurs.

 

Era sa uit e zi de pizza azi... nu fac acasa pt ca nu mi prea iese aluatul dar avem o mica pizzerie excelenta aproape de noi si comandam de acolo. Preferata e cu bacon si mozzarella, nimic altceva, e un deliciu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru astazi a sa fac peste prajit cu mamaliga(macrou) , cu hrean, pentru mine si penru sit, lui fii mio niste fischfinger, iar pentru miine niste varza cu carne.

 

Fii mio probabil niste carne la tigaia gril cu ceva legume ca el nu le are nu varza.

 

Mai departe nu stiu...cred ca voi reface curry de pui cu orez, ceva chinezarii cu paste de orez...nu stiu exact.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Zilele astea am facut ciorba de perisoare, tarta sarata branza/marar, placinta cu branza, muffins cu banane(ca am cumparat cam multe).

 

Maine o salata verde cu piept de pui, oua fierte,etc. Pe sapt viitoare mancare de dovlecei, paste cu pesto si sa vad ce doleante mai sunt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi mergem in vizita la cumnata ... aduc aripi picante și mousse de căpșuni. 

 

Am pus la copt niște vinete sa le fac salata pentru săptămâna viitoare. Mâine vreau sa fac un piept de rata cu sos de cireșe. 

 

In rest, băgăm tot salate cât cuprinde toată săptămâna. Mai am niște peste la congelator sa văd in ce îl deghizez. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am mancat mici la pranz. Seara un sandwich cald pt a mica.

Azi am facut friptura de porc simpla, friptura de porc cu sos de ciuperci si smantana, peste cu legume. Sa fie pentru 2-3 zile ...

Sunt in vacanta sapt viit, dar sunt ocupata sa suflu in coarne la puiu mic :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...