Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am trecut cu bine peste perioada cu musafiri(carnea marinata a fost super buna, deci sa stiti ca metoda cu marinatul pe perioada indelungata si pus ain pungi cu fermoar, e buna), am congelat o parte din carnea d egratar(nu a fost congelata inainte), cirnatii nici nu ne-am atins de ei...insa eu nu mai vreau nici cirnati, nici carne deocamdata.

 

Sunt in pana de idei, astazi mi-as dori ceva usor, o salata de rosii si castraveti cu brinza...sa vad daca corup si restul familiei. Daca nu, mai am pesto ,pot minca cu spaghetti.

 

Miine e liber, insa tot fara idei sunt, adica pot scoate oricund carne d egratar din congelator, insa...n-am niciun chef.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am avut 4 zile de relaxare.

Vineri am facut ciorba cu de toate, sambata friptura de porc, mancare de ciuperci, mexicana, piure.

Am luat 2 seturi de foi de prajitura si am facut crema de frisca cu mascarpone + capsuni/zmeura si un set l am uns cu zahar ars + crema de vanilie.

La schimb cu prajitura am primit de la vecine drob si sarmale :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu gatesc decit chestii pe linga.  [:)] De Pasti am facut oua, drob de miel, sarmale, o pulpa de miel la cuptor, pasca, prajitura cu ciocolata si zmeura.

 

Deci pe seara asta va fi salata verde, fasole alba batuta si friptura de miel. desert la alegere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut ieri , porc teriyaki, am avut un muschiulet ce trebuia consumat.

 

Am facut cu orez negru, mai aveam o punga in dulap de vreun an, nu maia ucmpar ca nu ne place in mod deosebit.

 

Astazi cred ca spaghetti cu ton pentru mine si pesto pentru baieti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...