Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce gatim astazi? Cap. 102


Recommended Posts

  • Răspunsuri 909
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am facut ciorba de perisoare cu leustean verde, cotlete d eporc la cuptor cu piure de cartofi si brocolli.

 

Nu mi-a placut nimic in mod deosebit [batcap] [batcap] dar n-am spus la nimeni!!! [:-)))] [:-)))]

 

Am luat niste vinete si le pun la copt sa le fac cu maioneza si usturoi , miine.

 

Pentru miine voi mai avea ciorba si am sa fac si un pui pe sticla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

  Nu mi-a placut nimic in mod deosebit [batcap] [batcap] dar n-am spus la nimeni!!! [:-)))] [:-)))]

 

Ha, ce mi place fraza asta!

 

Eu sunt stresata ca zilele astea trebuie sa gatesc pt mai multe persoane, cam 8- 10 portii. Nu sunt obisnuita si tot ce fac mi se pare fad, nu pun destula sare, condimente etc.

Singurul fel care stiu sa il fac in cantitate mai mare sunt sarmalele. Si cred ca asta fac data viitoare. Le fac sarmale in frunze de vitza cu smantana si mamaliga. Voi vedea daca le place avand in vedere ca.nu sunt romani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, 

friptura și garnitura .

de ex eu fac o fasole păstăi : călesc ceapa fasiute cu bacon cuburi și apoi adaug fasolea decongelata.

 

cand am musafiri mulți le dau pâine cu unt frecat cu sare mare și ustroi și salate : vinete, fasole bătută , humus, roșii uscate frecate cu frischkäse, merdenele, sau burek ( asta il fac regulat dupa ce am citit pe Viviana acu niste ani )

apoi friptura cu salata 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Didi, nu sunt musafiri. 

E vorba de mancare pentru cina, in timpul saptamanii.

F buna ideea ta cu fasolea verde, voi sari baconul pt ca sunt care nu mananca porc. Pot gati doar peste, pui sau vita.

 

Pana la urma am hotarat o musaca de cartofi in care voi pune si un rand de vinete. Simplu si satios. Cu sarmalele i mai complicat ca ar trebui sa le fac cu o zi inainte si nu am timp.

 

Ca prajituri cu fructe nici prea umede nici prea inecacioase iti recomand tartele sau cele tip crumble, cu crusta crocanta/ sfaramicioasa deasupra.

 

Eu cred ca fac maine prajitura turnata cu mere...portie dubla.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu caut o rețeta pt prăjitura cu rabarbar . Și una pt prăjitura cu afine . Nu vreau sa fie nici inecacioasa dar nici uda precum cloufudis .

 

intre innecacioasa si clafoutis exista multe retete. Cele cu iaurt sunt super. Pentru afine (si mure, si nu numai) eu o prefer pe asta: https://smittenkitchen.com/2009/07/blueberry-boy-bait/

 Iar pentru rubarba asta e favorita mea (o fac chiar azi): https://smittenkitchen.com/2012/05/rhubarb-snacking-cake/

 (Arunc si niste capsuni peste rubarba cateodata)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...