Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul la scoala


Recommended Posts

Viviana, se pare ca e relativ des întâlnită situația aici și lumea cam face scandal (și pe buna dreptate). In aeropoartele mari nu vine NICIODATĂ mașina cu scara pe motiv de siguranța. Este multă aglomerație și companiile nu vor sa facă rabat la nimic pentru profit ... e mai ieftin sa ne țină legati in avion (cu motorul stins) decit sa înhame mașina, oameni, etc...plus contravine regulilor idioate de la TSA. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

silvia [pup]. Si eu m-am bucurat sa va cunosc! (Foarte bun vinul! L-am scos de sf. Maria cand am invitat soacra - de ziua ei de nume - la un gratar la noi si am bifat niste puncte bonus la "nora anului") .

 

Eu ieri am venit , desigur, cu nervi si nemultumiri de la sedinta cu parintii. Asa m-am saturat, ma uit la copiii astia ai mei si asa ma apuca o panica atunci cand vad, din nou, in ce tara defecta cresc. [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma bucur ca v-ati intalnit Laura si Silvi!

 

Laura, ce au mai zis parintii de data asta? 

 

Si pe mine ma enervau sedintele cu parintii. Dar eu eram destul de logvace. Cu toate ca ma ruga fii-mea sa tac.

 

Bine ca am scapat de ele.

-----

 

Am inteles, Antmil cum se petrec lucrurile in aeroporturile mari.

In Romania si in alte tari europene in cursele astea intracontinentale e cu scara si ori mergi pe jos pe pista ori te ia o masina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au fost rahaturi din astea, "normale" :  ar trebui puse 2 rigle de lemn in spate, sa nu mai dea cu scaunele in perete  si de dat cu un var in jurul tablei, ca e murdar... Sa puna parintii bani sa caute un nene sa faca astea, ca un parinte din clasa deja a zis ca doneaza materialele . Dar directiunea, scoala, primaria, ce pana mea fac?!!?

Le-a dat niste jeguri de manuale, rufuite, rupte, editii din acu 10-15 ani. Eu stiu de la tata, care e de o viata in invatamant, la o scoala de la tara, ca directorii pot cere anual la inspectorat carti noi, pot face schimb cu scoli care au mai putini copii intr-o generatie, dar trebuie sa se implice directorul. La noi nu face nimeni nimic ca:  "pai cumparati-le dumneavoastra, parintii, manuale unde nu au sau nu sunt bune, ca scoala pe astea le are". 

 

 

Este si scoala lor prinsa in programul "Erasmus", un grup de copii e selectat sa mearga o saptamana intr-o scoala din alta tara.  In primavara a fost un grup ce a plecat in Sofia, in octombrie va merge alt grup in Roma.In primavara, profesoara de engleza le-a spus sa se inscrie (aveau de facut un eseu ceva) daca vor pt grupul ce merge in Bulgaria. Bianca a zis (a vorbit si cu profesoara) ca ea ar vrea sa aplice pt cei ce merg in Italia. Profa a zis ca ok, va mai fi o selectie in toamna . Acum  aflam ca grupul e deja facut, din copii ce au depus eseu in primavara, dar i-a ales ea sa mearga in Italia,(probabil pe criterii de preferinta personala, nu stiu ). Cei care nu au participat la prima selectie, nici nu mai pot face nimic, pt ca "aa, pai s-a mai facut o selectie, dar in ultima zi de scoala, si eu nu am avut cui sa mai spun" .  [batcap]  Pe bune!??! 

 

 

Profesorul de muzica ii ameninta in fel si chip, ca el "iese la penise si pot sa il reclame cat vor, nu ii pasa". Profesor care de 2 ani de zile nu face nimic la ore, doar ii ameninta periodic, maxim le pune un CD cu muzica sa asculte in ora si le preda 2-3 lectii tot anul.

 

Profesoara de fizica le tine teorie jumate de ora ca nu ii place cum se imbraca, cum sunt tunsi, cum arata. 

 

 

Markere pt scris pe tabla cumpara parintii, foi pt testele/ fisele xeroxate de profesori aduc parintii, auxiliare cumpara parintii, excursia organizata in  "saptamana scoala altfel" o achita integral parintii.  Dar invatamantul este gratuit in Romania! 

 

 

Din astea ... 

 

Intre timp am aflat ca prin scoli din tara ( la noi nu .. inca) s-au impartit copiilor brosuri in care li se spune sa se fereasca de homosexuali si sa ceara parintilor sa mearga la referendum, pt viitorul lor. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem ședința cu părinții săptămâna viitoare. E școala deschisă, vin tot felul de organizații, poliția cu droguri, sa le mirosim și pipăim :))), am făcut asta și in primăvara :)). Noi nu dam nimic. Primim in schimb cafea, ceai, fructe și o prăjitura. Discuțiile vor fi anul asta și despre testele naționale și licee. Și practica ce o vor avea in Noiembrie. Silvia își dorește sa meargă la o grădinița. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

Multumesc  [flo2]  [flo2]  [flo2] cand o vad cat de fericita este, mi se umple inima de bucurie.

 

Laura  [zirea] imi pare rau ca ai tai copii trec prin asta.

 

Aseara am fost la primarie, la interviul pt cetatenie..intrebari despre oras (politica, geografie etc) si despre mine (nu prea multe, ma asteptam sa puna mult mai multe intrebari)...erau programate 30 de minute, eu in 15 am terminat  [:D] 3 tipi ft de treaba, am glumit si am ras mai tot timpul...am raspuns la toate intrebarile, sincer am invatat mult prea mult pt interviul asta...da asta e, acum stiu multe despre oras, doctor scrie pe mine  [:D] urmatorul pas va fi un al 2lea interviu la primarie, cu 5-6 persoane, ca sa ne cunoastem mai bine...asta va fi scurt si va cuprinde cateva intrebari...sa vedem cand ma programeaza...dupa ce trec si de interviul asta si primesc cetatenia orasului, dosarul merge la canton, unde voi primi cetatenia cantonului..de-acolo la confederatie, de unde in sfarsit voi primi cetatenia elvetiana..mai dureaza cam un an, m-au anuntat ieri  [testoasa] dar asta este, ce e greu a trecut.

 

Dimineata la job nebunie mare, sefa mea si-a pierdut aseara telefonul in Germania (avea in el si carte de credit, badge de la job, permis de conducere, abonament de tren)  [zirea] plus ca pana a ajuns la birou nu a mai putut citi e-mail-urile..si tocmai atunci ar fi trebuit sa le citeasca..mi-e mila de ea, pt ca e o tipa super..si chiar nu merita sa fie tratata asa.

 

Mandra e racita, o ustura in gat de luni, ieri o durea capul si avea febra (dar de la scoala nu a plecat, avea franceza si are test saptamana viitoare..desi ii era rau, de-abia se tinea pe picioare)....asa ca azi nu a mers la job...maine are un curs (sunt lunare), expedieri si logistica, asa ca va merge..e chiar la noi in oras, la 10 minute de mers pe jos.

 

Si la noi e cald si soare, parca vine vara.

 

O zi faina sa aveti. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citi din urma despre coliva, tarte (le-am si vazut - bravo Rall!), ferestre, manuale, gomboti (am mancat o singura data la Praid si nu mi-au placut)...am o amestecatura in cap.

 

Laura, ma bucur ca v-a placut vinul [flo2] . eu vreau sa zic ca te invidiez pentru zona in care stati. pentru cei care nu au fost pe acolo sa stiti ca eu am trecut pe la "poarta" pe la Laura. niste peisaje de vis!

 

Mihaela, imi pare rau ca nu s-a rezolvat complet cu problemele de sanatate! sa stii ca m-am gandit la voi de ziua Silviei, dar nu am reusit sa intru. La multi ani! am admirat pozele cu calul cel nou.

 

Ioana, ii place Juliei la gradi? cum sunteti?

 

deseara merg si eu la sedinta la C. la Iuli am fost saptamana trecuta. 

nu cred sa fie vreo scoala in tara unde sa nu se ceara bani pentru diverse, unde sa nu existe fondul clasei/scolii. am dat la mica si sigur dau si deseara la C. nu platim salariile profesorilor si utilitatile la scoala dar in rest> materiale didactice, manuale, dotarile la clasa si chiar mobilier, perdele etc...le suportam noi, parintii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...