Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul la scoala


Recommended Posts

Buna ziua,

 

La noi a fost o saptamana amestecata: mai intai cozi pe austostrada care ne-au dat programul peste cap si mi-au stricat mie zenul, apoi acomodarea Juliei la gradi care nu a mers deloc bine - nu era ea ok in dimineata aia si nu a avut chef de copii si de nimic, Patricia care are iar gatul rosu (a doua tura in ultimele 21 de zile) si febra. Pe partea pozitiva avem vreme bunisoara, ieri era o ceata cu soare absolut superba si copacii sunt aurii. Patricia a facut la scoala paine, unt (singura) si gem (cu clasa) si am mancat toti. Au fost foarte bune. Azi de dimi Julia a deschis pianina si a inceput sa cante ceva la nimereala care suna tare bine si apoi si P a cantat ceva (tot inventat) si ii zicea Juliei cand sa apese niste note joase. Patri e cu clasa la plaja, sa construiasca un dragon din nisip pentru Michaelmas, care e maine.

 

La munca am o perioada agitata, am zis plenar niste lucruri care nu au picat bine si sunt certata cu seful.

 

Si am doua herpesoaie care ma mananca/ ustura cu tot zoviraxul in care le-am naclait – arat botoxata maxim

 

Si am aflat azi de un concert la care imi doream sa ajung dar e vandut tot – biletele s-au pus in vanzare din februarie

 

Si inca nu am rezolvat cine sa stea cu fetele in vacanta din oct cand am fi vrut sa plecam B si eu pe undeva

 

Si tot asa…

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am făcut lasagna, sa aibă fata din pădure ce mânca mâine când ajunge acasa :).

 

Plec imediat la biblioteca, ma întâlnesc cu diana, mergem împreuna la o conferința/dezbatere pe tema “nazistul care a schimbat direcția”. Sa vedem despre ce e vorba, e gratuit și am primit invitație via FB.

 

Citesc(ascult) o carte peste care am dat întâmplator. Fac o paranteza, nu știu voi cum alegeți cărțile pe care le citiți, eu le aleg după titlu și după coperta :). Cartea asta se numeste “Un semn de întrebare e o jumătate de inima”. Voi v-ați gândit vreodată la asta? :)

 

Cartea se petrece in prezent in NY și in trecut (anii 80) și in prezent pe gotland și in Visby. E atât de interesant sa citesc despre viața de aici de care nu știu mare lucru (anii 80) dar și despre prezent, cum vede o americanca crescută in NY toate astea Pt prima oară. Ma recunosc in multe descrieri de emoții și sentimente. Când am început sa o ascult, am zis ca scriitoarea e gotlandeza, ca nu are cum sa descrie așa totul fără sa fie de aici. Am dat un google. Este și nu este :). A petrecut vacantele copilăriei, aici la bunici, la țara :). Ea e de pe continent, născuta și crescută acolo.

Când povestește despre cum a scris cartea, a zis ca doar aici pe gotland știe cum e sa umbli prin pădure, sa ajungi la malul marii, sa sari in apa de pe stânci, sa umbli desculț in iarba. Toate astea le descrie in carte, personajul e copil aici pe gotland.

Despre NY nu scrie ca ar fi trăit acolo, dar nici nu descrie multe despre cum e viața ei acolo, doar munca și munca :).

 

Ma fascinează mereu cum își găsesc scriitorii subiectele.

 

Miha, cum se numeste autoarea? ca titlul nu l-am gasit in romana, nici in engleza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost aseara la un Mega Image unde am gasit Raclette.

Daca imi iau si nu am racleta speciala sau gratarul cum o pot altfel prepara?

 

Tu ai gasit branza si nu ai aparatul? Poti sa faci la cuptor : pui intr-o tava jumatati de cartofi, peste cartofi un mezel (prosciuto, ceva de genu, ce va place) si termini cu cate o felie de branza. Cel mai bine e sa pui la grill.

 

Bine ca nu ai fractura. sanatate multa

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

A venit saraca alergand, s-a urcat in pat si neclintita se uita la mine. Privirea ei mi-a amintit ca nici ei nu-i plac scarboseniile astea ca put si stranuta din cauza lor.

 

Fii-mea a venit si ea intr-un suflet crezand ca strigatul meu Maya, Maya, Maya, e semn ca a patit ceva pisica.

 

 

Dar am imbratisat-o cu drag. Pe pisica.

 

 

 

 

 

[:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

9 ani-baiat.Prinde repede piesele. E incantat cand le invata, le inregistram, le re-ascultam, dar cand trebuie sa inceapa sa repete una noua, iar e dezamagit ca o ia de la inceput :(

 

repeta de cateva ori /saptamana, de obicei in weekend si martea dupa scoala - miercuri are pian.

 

ii mai cant eu din cand in cand cate un cantec din filme, ca sa vada ca pianul inseamna si muzica care ii place ei

 

repeta numai daca ii zic eu, zdrangane insa din proprie initiativa ce ii trece ei prin cap cand are chef

 

la noi ajuta daca ii cant eu piesa mai intai sau daca e ceva cunoscut (a avut saptamana asta o bucata din Cocosatul de la Notre Damem varianta Disney) ne uitam pe youtube.

 

ne uitam la tutoriale de genul asta:

 

sau asa - unde vede si digitatia

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...