Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul la scoala


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna dimineata!

 

astazi mica a facut iar o criza la gradinita de dimineata. a trebuit sa plec ca deja intarziasem mult si am trimis bona sa vada daca e ok sau sa o ia acasa. ghiciti ce? cand a ajuns doamna acolo Iulica mea se juca si radea cu gura pana la urechi asa ca bona a facut cale-ntoarsa si educatoarea mi-a trimis mesaj sa nu ma mai panichez ca mica e foarte bine. acum mi-a trimis o poza cum lipesc niste frunze de toamna. deci, e clar ca speculeaza dimineata cand o duc...ca sa ma impresioneze...

 

viviana, ce m-a emotionat melodia! am intrat intr-o stare melancolica. 

recuperare rapida si o zi buna, asa cum a inceput iti doresc [flo2]

 

mihaela, ma bucur ca esti mai bine [pup]

 

velvet, sanatate mamai tale si tie putere multa sa le fii alaturi mereu. cat despre dorinta de a avea un copil iti impartasesc sentimentul ca Doamne Doamne nu face "impartirea corect". am in jurul meu multi prieteni si colegi care se lupta cu aceasta problema si vad cat de mult ii afecteaza. o mare imbratisare de la mine  [flo]

 

fleur, eu am zis in gluma, dar vad ca tu chiar iti doresti o fetita asa ca iti tin pumnii. daca e sa vina, o sa vina!

 

si referitor la ziua educatiei, nici macar in acelasi judet nu se sarbatoreste la fel. C merge la scoala normal, mica nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

velvet, multumesc de intrebare, mama e bine. Se simte bine, nu o doare nimic, suporta incredibil de bine chimioterapia. Luna asta face din nou RMN si control la oncologie. Sper sa fie in continuare vesti bune. 

Pe mine ma enerveaza ca in saptamana altfel guvernul spune sa faca elevii activitati educatve 'altfel', dar nu da nici un ban pt asta, totul e suportat de parinti. Pai asa, ii duc pe banii mei unde cred eu ca e bine pt ei. Ziceam ca anul asta vrea dirigintele excursie la Bucuresti. Inca nu stim consturile, inca nu stim unde vrea sa ii duca , dar stim ca o zi vor merge la AFI Controceni. Asta e f educativ si de dorit : o zi la mall!  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

laura, sanatate flacaului! sa treaca repede si fara sa o dea mai departe [flo2]

 

eu cred ca programul din Scoala Altfel depinde foarte mult de invatator/diriginte si de implicarea lor. nu cred ca are importanta orasul. eu traiesc intr-un oras mic, mic, mic...dar totusi copiii fac activitati foarte frumoase. C a fost in excursii in judet si in judetele vecine dar si in oras la muzee, acvariu, salina, cluburi de stiinte si de joaca - la clasa pregatitoare. au facut si competitii sportive la scoala. au fost si in vizite la brutarii/ livada. au fost si la teatru si la film. au facut si in clasa activitati cu invitati de la politie, crucea rosie etc. au facut salata de fructe/ limonada...nici nu mai stiu acum dar fac foarte multe activitati si excursii. 

cei care aleg sa stea acasa sunt din punctul meu de vedere neinspirati si foarte comozi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu tot citesc in reluare...

banii care se dau pentru saptamana scoala altfel sunt multi, si pentru ca unii parinti nu isi permit mai contribuim si suplimentar ca nu pot fi lasati acasa copiii ai caror parinti nu au posibilitati financiare.

dar, chiar si cu aceste costuri mie imi place conceptul. eu duc copilul unde vreau dar cand merg cu scoala primesc alte explicatii si zic eu ca sunt mai receptivi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu tot citesc in reluare...

banii care se dau pentru saptamana scoala altfel sunt multi, si pentru ca unii parinti nu isi permit mai contribuim si suplimentar ca nu pot fi lasati acasa copiii ai caror parinti nu au posibilitati financiare.

dar, chiar si cu aceste costuri mie imi place conceptul. eu duc copilul unde vreau dar cand merg cu scoala primesc alte explicatii si zic eu ca sunt mai receptivi. 

Asa este, si eu mi-am lasat copiii in excursii in locuri unde am mai fost la un moment dat, sau in locuri unde putem ajunge lejer. Tot asa, pt explicatii, pt atmosfera de grup, ca sunt cu colegii, cu doamna, fara parinti. Copiii au nevoie si de astfel de iesiri, in afara familiei, au alta stare de spirit.

 

Bani nu stiu unde vin pt organizarea scolii altfel, ca tot ce a fost in afara scolii am platit noi: excursii, iesiri pe la ateliere, bilete la teatru, muzee... Iar activitatile din scoala nu au necesitat costuri - concursuri sportive, vazut un documentar si comentat pe marginea lor, concursuri de poezii, ghicitori, desene pe asfalt s.a. - chestiile astea nu costa. Alte activitati in interiorul scolii, dar cu terti (experimente, actorie - ce au mai avut in decursul timpului) - la fel, au fost platite de noi. Singurele activitati care nu s-au platit au fost cele in care s-a putut implica un parinte care a vorbit la locul de munca sa fie vizitati de un grup de elevi. Dar pe bani de la Ministerul Educatiei nu am avut nicio activitate niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu spun ca imi tin copiii acasa pt ca au mai fost intr-un loc si nu ii las sa mearga cu scoala, sau nu ii las pt ca nu imi convine mie neaparat unde merg. Da, sunt situatii cand as avea de comentat , dar asta nu inseamna ca nu merg cu clasa. Zic doar ca e o ipocrizie si o nesimtire maxima din partea guvernantilor sa anunte cu surle si trambitze 'scoala altfel', dar sustinuta integral de parinti. Sa nu uitam ca scoala altfel ar trebui sa se tina si in scolile din catune uitate de lume, unde parintii nu isi permit sa dea nici cateva zeci de lei, nu mai vorbesc de sute de lei pt excursii. Stiu sigur copil care a stat acasa in fiecare saptamana de 'scoala altfel' pt ca ai lui abia aveau bani sa ii dea de mancare si sa il imbrace. Dar majoritatea colegilor lui au mers. Cam ce a fost in sufletul acelui copil!?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...