Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul la scoala


Recommended Posts

Neata, si eu sunt la juma de cafea:))) si avem soare, lumina si nici-un pic de vant!

Miha, noi il facuram pe dl Pitagora in cls a saptea....Iar baietilor mei nu le place chimia... au zis ca e cea mai nasoala materie:))) Interesanta povestea Silviei... asteptam finalul! La noi tema la suedezea a fost scrierea unei dezbateri (m-am prostit rau, a tb sa caut cu translate cum se zice pe romaneste la debate :)))) pe o tema politica, unul a ales "schimbarea varstei de votare la 16 ani" celalalt "introducerea serviciului militar obligatoriu in Suedia". Acum sunt la "Nimic nou pe frontul de vest"- citit si comentat.

Si ca sa va zic cat de ametiti sunt copiii astia. Ei se duc la o clasa avansata de mate, cu profesori de liceu, unde fac materia de clasa urmatoare. Dupa prima lectie, vin si imi zic ca au facut despre numere ireale... Uimita... cum numere ireale. Pai ati facut voi de reale, rationale, irationale, etc... Ei zic, nu...dar ne-a zis de ireale si n-am inteles nimic.  Stau eu si explica cu complexe, cu i-uri etc...Tare ciudat, pt ca la scoala ei nu au facut deloc notiuni de numerele reale si alte chestii. Eu am facut cu ei, si stiau, dar ma tot gandeam la ceilati copii din clasa...ca sa aflu mai zilele trecute, ca nu intelesesera corect, si nu era vb de ireale...ci de irationale...Ce naiba mate fac copiii astia, si cum li se explica, nu mai inteleg. Tot asa mi-au venit sa imi spuna ca profesorul nu a stiut sa explice unui elev diferenta intre -1^2 si (-1)^2...Si e unul dintre cele mai bune licee (gen mate-fizica) din Suedia...Asa imi vine cateodata sa imi las jobul si sa redevin profesoara...Cred ca as adora chestia asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata,

 

Felicitari educatorilor si parintilor care se implica la “scoala altfel”. La fata in clasa nu mai au acum iesiri, dar o sa inceapa un proiect despre alimentatie si gatit, ea ma ajuta f mult la bucatarie, face o salata cap coada.   [:)] 

 

La cumparaturi a fost nebunie ieri, abia am gasit loc de parcare, cred ca si francezii au fost surprinsi, or fi uitat ca nemtii au liber.

Am fost si la decathlon, am luat ce ne trebuie, dar am impresia ca produsele au calitatea mai scazuta acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ahh, azi e ziua "kanelbullar". Am vazut mormane de prajituri:))) care ne asteapta:))) Va las o kanellbullar virtuala! O zi minunata! kanell.jpg

 

Daaaaa, ne aștepta și pe noi in camera de fika, comitetul de petreceri ne-a servit. Super bune! 

 

Anja, băieții tai au făcut teorema in cl.7-a Pt ca merg la mate avansat? Ca altfel văd ca sunt diferențe foarte mari între zone, dar totuși cunoștințele ar trebui sa fie la fel...

Prietena mea românca tocmai a terminat facultatea de profesoara. :) Trei ani jumate i-a luat! E profa de mate și suedeza. La clasele mari. 

 

Silvia și-a ales sa facă săptămâna de practica pe...vapor! Încă nu știu dacă ea va gi aleasa, sunt mai mulți care au optat și va fi tragere la sorți. Asta Pt ca li s-a spus sa își aleagă ceva apropiat de cea ce vor sa se facă. Sa va spun ce are Silvia pe locul întâi ca meserie de viitor? Hai ca va las sa ghiciți. E legat de o emisiune tv, se petrece pe mare, in nord. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Eu am facut cu ei, si stiau, dar ma tot gandeam la ceilati copii din clasa...ca sa aflu mai zilele trecute, ca nu intelesesera corect, si nu era vb de ireale...ci de irationale...Ce naiba mate fac copiii astia, si cum li se explica, nu mai inteleg.

 

 

am avut si eu chestii din astea. numai ca eu am aflat ulterior ca doar al meu (ma rog, al meu printre altii... :) ) e cu capul in nori. ca profa saraca explicase, scrisese... doar ca el..... e visatorul principal.

eu sunt foarte ofticata cu chimia, pentru ca as vrea sa ii explic si nu ma lasa!! si apoi zice ca nu intelege si ca e greu. pisicii ei de incapatanare!!!

 

Judoka, vai, fix asta a fost o zi de "scoala altfel" a Evei - de facut o salata cap-coada, numai ca au venit si parintii in clasa. am fost cu mandra... dupa ce am plecat pe drum imi declara ca a fost cea mai minunata zi de scoala din viata ei, nu numai ca a gatit, dar a fost si cu mine!!! (va dati seama ca m-am topit pe asfalt ca la desene animate :))) )

 

anja, ia poza aia de acolo!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

of, ce sa zic ca nici macar la biologie nu ma lasa sa ii explic???? ca invata el cu Alexia???? (ce era la gura mea.. in gand.....)

Cand  a participat fii-mea la olimpiada s-a offerit mama sa o ajute. Au iesit mari scantei. Ii explica in termeni de facultate si ii contrazicea manualele care ce-i drept erau scrise mai pe intelesul lor.

 

Dar, in fine, mama si fii-mea nu s-au inteles niciodata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...