Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul la scoala


Recommended Posts

Bună ziua și de la mine!

 

Daniela, poate intreb o tampenie, aceste ecografii cu sonoelastografie sunt si ele decisive in luarea unei hotarari drastice: chirurgie sau nu in cazul unui nodul? Intreb pentru ca eu am un nodul tiroidian cam mare :(, am si o programare la operatie prin noiembrie, doar pe considerentul ca e mare. Am facut punctie cu ac fin cu rezultat bun dar nodulul are un colt cu vascularizatie intra si perimetrala si zone cu calcifieri. Trebuie sa ma re-intorc la dr endocr cu rezultatul punctiei, acelasi dr face si ecografie dar nu mi-a zis niciodata ca ecografia include si sonoelastografie(sanador). Ideea e ca eu nu prea vreau operatie( cu toate incurajarile primite ca e o operatie usoara si scap de o grija) dar nici nu stiu ce sa mai fac ca sa nu mai traiesc cu frica. Punctia e buna, repet, insa pesimistii spun ca doar examenul histopatologic de dupa operatie e sigur 100%. Deci sa caut ecograf cu sonoelastografie? poti sa imi dai o sugestie? ce alta investigatie in plus? [flo]

 

Mădălina, nu știu de sonoelastografie pentru tiroidă, acum am căutat pe net și am văzut că există. Sonoelastografia îi dă medicului niște informații în plus. Eu o fac pentru monitorizare, pentru că pe lângă dimensiunea nodulilor, îi măsoara și elastografic și le dă un scor. Se urmărește evoluția între două monitorizări.

 

La mine decizia de operație nu s-a luat pe baza sonoelastografiei. Ca exemplu, acum că e ceva mai neconcludent, mă trimite și la RMN. Deci trebuie coroborate mai multe tipuri de investigații.

 

Îmi pare rău că nu știu ce să-ți recomand [flo2] , poate doamnele doctor de la noi de pe topic să-ți poată spune mai multe. Sănătate multă!

 

Edit ca să zic că în cazul meu mi-au explicat că un nodul vascularizat reprezintă un risc pe viitor și având în vedere istoricul meu și puzderia de fibroadenoame pe care le am, se recomandă excizia lui. Probabil de asta ți s-a recomandat excizia, pentru că vascularizație = posibilitatea destul de mare să evolueze, să crească. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, al meu nu vrea să audă de doctor, vara trecută s-a opărit cu apă încinsă din carburatorul mașinii (nu întrebați, vă rog!) și nu l-am convins să meargă la doctor  [batcap] . Noroc cu Rox, că mi-a zis ce să-i dau și ce să fac, că el zicea că nu are nimic (avea o plagă mai mare de 10 cm2)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand sotii vostri se imbolnavesc sau au dureri de spate sau diverse dureri, au probleme stomatologice se hotarasc singuri sa mearga la dr, isi fac singuri programarea?

 

Pana ajung la dr. isi aplica singuri medicatia incepand cu hotararea de a lua un anumit soi de medicament si sfarsind pana a-l cummpara si a si-l administra?

 

Sau faceti voi asta in locul lor?

 

avand in vedere faptul ca de multe ori sotii repezinta "copilul mai mare" al familiei, evident ca marea lor majoritate aleg sa li se faca programare, sa li se administreze tratament, de catre sotie/partenera de viata...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca in anul 1998, a luat nastere Republica Uzupis cand un cartier lituanian s-a declarat republica? Pe site-ul ambasadei lor este publicata Constitutia lor, tradusa si in romaneste.

 

1. Fiecare are dreptul să locuiască lângă râul Vilnele, iar râul Vilnele are dreptul sa curgă pe lângă fiecare.

2. Fiecare are dreptul la apă caldă, căldură pe timpul iernii şi acoperiş de ţiglă.

3. Fiecare are dreptul să moară, dar aceasta nu este o obligaţie.

4. Fiecare are dreptul să facă greşeli.

5. Fiecare are dreptul să fie unic.

6. Fiecare are dreptul să iubească.

7. Fiecare are dreptul să nu fie iubit, dar nu neapărat.

8. Fiecare are dreptul să fie neremarcat şi anonim.

9. Fiecare are dreptul să lenevească.

10. Fiecare are dreptul să îşi iubească pisica şi să aibă grijă de ea.

11. Fiecare are dreptul să aibă grijă de câinele său, până când unul dintre ei va muri.

12. Un câine are dreptul să fie câine.

13. O pisică nu este obligată să îşi iubească stăpânul, dar trebuie sa îl ajute în caz de nevoie.

14. Fiecare are dreptul ca, uneori, să nu fie conştient de îndatoririle proprii.

15. Fiecare are dreptul să aibă dubii, dar aceasta nu este o obligaţie.

16. Fiecare are dreptul să fie fericit.

17. Fiecare are dreptul să fie nefericit.

18. Fiecare are dreptul să fie tăcut.

19. Fiecare are dreptul de a avea credinţă.

20. Nimeni nu are dreptul la violenţă.

21. Fiecare are dreptul de a-şi estima neimportanţa.

22. Nimeni nu are dreptul de a avea un concept asupra eternităţii.

23. Fiecare are dreptul de a înţelege.

24. Fiecare are dreptul de a nu înţelege nimic.

25. Fiecare are dreptul de a aparţine oricărei naţionalităţi.

26. Fiecare are dreptul de a-şi sărbători sau nu ziua de naştere.

27. Fiecare îşi va aminti numele propriu.

28. Fiecare poate împărţi ceea ce posedă.

29. Nimeni nu poate împărţi ceea ce nu posedă.

30. Fiecare are dreptul la fraţi, surori şi părinţi.

31. Fiecare poate să fie independent.

32. Fiecare este responsabil pentru libertatea proprie.

33. Fiecare are dreptul de a plânge.

34. Fiecare are dreptul de a fi neînţeles.

35. Nimeni nu are dreptul de a învinovăţi pe altcineva.

36. Fiecare are dreptul la individualitate.

37. Fiecare are dreptul de a nu avea niciun drept.

38. Fiecare are dreptul de a nu se teme.

39. Să nu învingi.

40. Să nu ripostezi.

41. Să nu te predai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand sotii vostri se imbolnavesc sau au dureri de spate sau diverse dureri, au probleme stomatologice se hotarasc singuri sa mearga la dr, isi fac singuri programarea?

 

Pana ajung la dr. isi aplica singuri medicatia incepand cu hotararea de a lua un anumit soi de medicament si sfarsind pana a-l cummpara si a si-l administra?

 

Sau faceti voi asta in locul lor?

 

Noi sintem in masura egala oribili cind vine vorba de mers la medic. Eu stau cu gura pe el si el sta cu gura pe mine si ne ignoram reciproc periodic. 

 

Sincer de la o vreme pur si simplu mi s-a urat de a merge la medic. Mi-a ajuns cautatul unui medic care sa asculte inainte de a imi impinge o sumedenie de buline care nu neaparat ma ajuta. Ultimul medic la care am fost (recomandata de catre cardioloaga) ma intreba pe mine ce teste sa imi faca? Pai eu de unde sa am habar??? Daca stiam, nu veneam aici. Si a stat jumatate de vizita si s-a uitat la mine si nu a spus nimic. Asa cum am venit, fix asa am plecat. 

 

Am ramas cu mersul in mod regulat la ginecologie (ginecologul este si cel care imi urmareste mamografiile/sono) si atita tot pentru ca este o mare pierdere de timp daca nu esti deja cu un picior in groapa sa te repare. Preventie? Nici vorba. Hormoni (am probleme cu tiroida - rezultate aiurea, habar nu am sa le interpretez doar vad pe test ca este iesit din limite normale, banuiesc ceva probleme hormonale dar mai repede m-au operat decit sa vada exact ce am - si de doua ori ca nu nimerira toate fibroamele - cica nu au vazut bine la ecografiile multiple)? Se uita la tine si iti spune ca e varsta: "deal with it" sau favorita mea: "eat more soup"!!!! Asta e de antologie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua!

 

madalina, indiferent daca te hotarasti sa te operezi sau nu, sanatate multa. nu ma pricep deloc la investigatiile de care vorbesti [flo2]

 

viviana, sotul meu se pare ca e diferit. daca e sa mearga la dr, ceea ce se intampla foarte rar se ocupa singur de programare etc. daca e racit tot singur isi i-a medicamente. 

 

referitor la discutia cu mutatul Mihaelei de pe insula eu pot spune ca o inteleg foarte bine pentru ca si eu sunt rezistenta foarte tare la schimbare. avand in vedere ca singurul minus e salariul mic eu nu as pleca niciodata de acolo.

si eu si sotul meu am putea castiga mult mai mult intr-un oras mai mare, fetele ar avea mai multe optiuni, am avea acces la mai multe magazine, moduri de petrecere a timpului liber etc. dar nu o sa plecam de aici de la capatul lumii pentru ca aici e casa noastra. aici avem parintii, balta, dealurile mele cu paduri nesfarsite...

eu o sa plec de aici doar daca vor pleca fetele, ca o sa plec sigur dupa ele. [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi eu sunt responsabila cu programarile, cu medicamentele, cu stocul lor, cu administrarea lor, cu facutul necesarului cand pleaca.

si cateodata ma supara chestia asta, ca atunci cand sunt eu bolnava si il trimit la farmacie mereu ma suna si imi pune intrebari venite din partea farmacistei.

Cand e de mers la dr. de familie tot eu sunt aia care vorbeste in locul lui.

 

 

Dar dimineata m-am enervat cand am vorbit cu un amic ce m-a intrebat despre un prieten comun si eu i-am spus ca il doare spatele si reactia a fost: de ce nu-l trimite nevasta-sa la radiografie, la un medic ceva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

judoka, am vazut bibliorafturile alea pe care le-ai pus dar la scoala la C nu ar merge pentru ca nu ar avea unde sa le puna. 28 de astfel de suporturi ocupă loc si ei nu au dulap, masa, ceva unde sa fie puse.

in clasa au pupitrele de cate un elev fiecare cu un cuier de care agata ghiozdanul, niste dulapuri inalte tip soldat pline cu materiale didactice ale lor si ale clasei de dupa amiaza, o masa cu calculator, imprimanta etc si catedra. nu e loc sa mai pui nimic. si asa pupitrele sunt lipite de catedra.  

s-a incercat gasirea unei solutii dar nu exista.

eu ma bucur ca noi stam aproape, foarte aproape de scoala. C e acolo in 2-3 minute. nepotica mea merge mai mult pana la statia de autobuz. sta cu ghiozdanul in spate cat asteapta , merge 5 statii si apoi iar pana la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am timp doar sa va spun ca va citesc, dar nu am timp sa si scriu [:)]  si din cauza de job, dar si de distractiile care imi ocupa serile.

 

Madalina, din pacate chiar daca sunt medic nu am cum sa spun daca acea investigatie e necesara sau nu - asta trebuie sa o spuna chirurgul care ia sau nu decizia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...