Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghetarul la scoala


Recommended Posts

 

 

Miha, ai vizitat Västervik? Am auzit ca e ff frumos...

 

Am făcut practica acolo timp de 4 săptămâni, in laboratorul spitalului. M-au și întrebat dacă nu vor sa rămân la ei :)). Si acum câteva luni aveau post liber la laborator. A fost tare tentant...

 

Da, e un orășel frumos. Mergem peste doua săptămâni acolo la un hotel cu spa, toți trei. Silvia a fost la mine când am făcut practica, câteva zile, cu mama mea. :). Dar era Decembrie când am fost eu, nu am văzut multe in jur :). Am auzit ca vara e frumos. Peste vara circula vapor direct Visby-Väsyervik. 

 

Si Karlskrona mi-a plăcut foarte mult. Acolo am făcut o săptămâna practica. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mădălina ca mi-am amintit de seceta. Insula e plata, nu avem munți, izvoare. Toată apa ce se aduna e din precipitații. Ultimii ani au fost săraci in precipitații și din cauza asta nivelul apei freatice scade foarte mult. Apa de consum comunala vine dintr-un lac. Vara trecută s-a atins pt prima data nivelul critic și au scăzut presiunea in conducte ca sa scadă consumul. Apoi in toamna a plouat mult, iarna a fost ceva zăpada și lacul s-a umplut. Vara asta nu a plouat timp de trei luni nimic. Un strop nu a căzut. Dar a fost așa in toată Suedia și de acolo incendiile. Foarte mulți brazi s-au uscat, ii văd când ma plimb prin pădure. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre soti si boli , eu sunt cea care fac programari, il imping de la spate sa se duca la doctor...dar nu prea imi reuseste.

de vizita anuala nici nu vorbesc ...cred ca nu a facut-o de ani de zile. pt teste eu treb sa ii trimit dr mesaj sa insiste, sa ii recomande .

 

 

acum citeva luni cand a avut piatra la rinichi  si nu am stiut, m-a pus sa intreb pe forum, sa ma uit pe net, sa sun vreo 2 prietene asistente...sa dau telefon la dr sa ii dea diagnostic prin telefon(ceea ce nu se itnimpla), sa ma duc la o clinica ...si sa intreb pe acolo (dar fara el). cand n-a mai putut dupa vreo 12 ore...am mers la urgente.

 

daca merg cu el la consultatie mai aflam cite ceva ca eu ma duc cu lista de intrebari...cand merge singur pleaca doar cu prescriptie si gata...habar nu are de nimicc...nu stie cum sa plece mai repede.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, tu parca stiai ceva de costochondrita...stii cumva ce tratament se recomanda?

 

aici doctora mi-a zis sa-i dau lui William cate 1 tylenol pe zi...dar nu a confirmat diagnosticul 100%...a zis doar ca poate ca are.

 

doctora lui William e cam ca a lui antmil...ma intreaba pe mine ce sa ii dea si sa ii faca...parca eu am facut scoala medicala.

sau ii da...asa dupa ureche...hai sa incercam cind cu una, cind cu alta.

Am auzit de costocondrita. Habar nu am cum se trateaza. Stiu doar ca e destul de intalnita la adolescenti. Mai stiu ca orice diagnostic care se termina in "ita" reprezinta o inflamatie. Mai stiu ca daca fii-mii i s-ar fi pus diagnosticul asta as fi preferat mai curand nurofenul paracetamolului. Dar asta nu reprezinta o sugestie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am făcut practica acolo timp de 4 săptămâni, in laboratorul spitalului. M-au și întrebat dacă nu vor sa rămân la ei :)). Si acum câteva luni aveau post liber la laborator. A fost tare tentant...

 

Da, e un orășel frumos. Mergem peste doua săptămâni acolo la un hotel cu spa, toți trei. Silvia a fost la mine când am făcut practica, câteva zile, cu mama mea. :). Dar era Decembrie când am fost eu, nu am văzut multe in jur :). Am auzit ca vara e frumos. Peste vara circula vapor direct Visby-Väsyervik. 

 

Si Karlskrona mi-a plăcut foarte mult. Acolo am făcut o săptămâna practica. 

te-ai prins ca a fost intrebare capcana, nu? [flo2] [:)] 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Ieri trebuia sa vina marfa la mine. Dupa ce am asteptat toata ziua pe la 6 seara mi-au spus ca s-a stricat masina, ca o va prelua alat si va ajunge azi dimineata.

Azi dimineata au uitat sa ma sune si nu am putu ajunge acolo.

Totul s-a terminta cu bine, totusi

 

 

Nepoata mea din America a avut, pentru facultate, de facut un eseu despre privilegii - din puncte de vedere personal. Auzind ca a luat maximum de puncte si a fost laudata am rugat-o sa mi-l trimita si mie sa-l citesc.

Mi-a facut pielea de gaina. Fiecare randulet scris. Descrie atat de bine si "privilege" si "lack of privilege" ... pur si simplu e Oau!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Happy Friday!

 

 

Eu aseara am ramas peste noapte in NYC; am avut o sindrofie (fundraiser pentru un spital care trateaza cancer - in special cancer la san)...am stat pina foarte tarziu (ultimul "guest" a plecat putin dupa miezul noptii si apoi noi, organizatorii, am mai ramas putin la bar sa "decompress") si sint cam semi-adormita. Am luat trenul de dimineata catre casa, m-am schimbat (ieri era o caldura de m-au trecut 10 sudori si m-am trezit azi dimineata intr-un frig oribil afara), am despachetat, re-impachetat si am plecat la biroul local.

 

Dupa servici, plimb bestiile si plec la casa de la munte/lac a socrilor mei. Ne stringem tot clanul pentru ziua de nastere a cumnatei mele. Singurul care rateaza evenimentul este sotul care are un job in Vermont. Merge sa faca fotografii de logodna unui cuplu care a vrut poze cu schimbatul culorilor la frunze (foliage). Vin si copiii (casa e cam la o ora si un pic distanta de facultatea celui mare iar cel mic vine direct de la facultate impreuna cu cealalta cumnata si sotia ei). 

 

Am de condus cam 2 ore si jumatate...sper sa nu fie trafic ca in zona aia nu prind nici radio. Trebuie sa verific daca mi-a mai ramas ceva prin audiobooks. 

 

Duminica am festivalul de Food and Wine...am rugat sotul sa vina cu trenul sa ma ia din oras ca sa pot participa la toate degustarile de vin :) :) :) Nu vreau sa conduc eu masina inapoi acasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...