Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

comentarii pe text "Tatal Nostru"


michelle-usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 176
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

        "Iisus a fost antrenat intr-una din cele mai vechi scoli a misterelor. Este vorba de esenieni. Invatatura acestora nu este alta decat Vedanta cea mai pura.  De aceea nimeni nu stie ce s-a inatamplat cu Iisus inainte de a atinge varsta de treizeci de ani.  Se stie putin despre copilararia sa si ceva mai mult despre perioada in care a predicat, intre 30 si 33 de ani, cand a fost crucificat.  El necesita o pregatire de lunga durata; nu poate aparea peste noapte.

        In timpul celor treizeci de ani, Iisus s-a pregatiti continuu pentru misiunea sa. La inceput a fost trimis in Egipt, iar apoi a ajuns in India. In Egipt a invatat una din cele mai vechi traditii secrete, iar in India a aflat de invataturile lui Buddha, ale Vedelor si Upanisadelor. El a trecut printr-un proces indelungat de pregatire.   Aceasta perioada din viata sa a ramas necunoscuta, caci el a lucrat in aceste scoli ca un discipol strain. Oricum crestinii nu ar fi acceptat niciodata sa faca publice aceste lucrari, caci nu suna bine sa spui ca fiul lui Dumnezeu a fost si el discipolul cuiva, ca s-a antrenat si s-a pregatit.  Suna umilitor. In simplitatea lor , oamenii cred ca fiul lui Dumnezeu vine gata pregatit.  Nimeni nu vine insa in acest fel. Daca ar fi perfect, el nu ar putea veni."

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" In aceasta lume nu pot intra decat cei imperfecti. Perfectiunea nu face decat sa dispara din aceasta lume. Ea nu apartine acestei lumi - ar fi impotriva oricarei legi.  Daca cineva devine perfect, viata sa intra intr-o dimensiune complet verticala.   Voi progresati intr-un plan orizontal , de la A la B , de la B la C, apoi la D si asa mai departe pana la Z.  Totul se petrece intr-un plan  orizontal, pe o linie, de la trecut la prezent, apoi la viitor. Aceasta este calea sufletului imperfect, la fel ca apa care curge catre mare, mentinundu-si intotdeauna nivelul orizontal. 

 

   Perfectiunea se deplaseaza pe linii verticale, nu orizontale.  Ea nu trece de la un A la B , ci de la un A la un A superior, apoi la alt A , inca si mai inalt. 

 

    Eternitatea este intotdeauna verticala. 

 

 

   Pentru a intra in aceasta lume trebuie sa fii imperfect.

 

 

   Pentru a putea afirma ca Iisus a fost perfect inca de la nastere, crestinii au ascuns toate inregistrarile referitoare la perioada sa de ucenicie.  In realiatate, si el a fost un cautator , la fel ca si voi.  Si el a fost o samanta de mustar.  Aceasta a incoltit  si s-a transformat intr-un arbore urias , in crengile caruia si-au facut salas milioane de pasari ale cerului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" In aceasta lume nu pot intra decat cei imperfecti. Perfectiunea nu face decat sa dispara din aceasta lume. Ea nu apartine acestei lumi - ar fi impotriva oricarei legi.  Daca cineva devine perfect, viata sa intra intr-o dimensiune complet verticala.   Voi progresati intr-un plan orizontal , de la A la B , de la B la C, apoi la D si asa mai departe pana la Z.  Totul se petrece intr-un plan  orizontal, pe o linie, de la trecut la prezent, apoi la viitor. Aceasta este calea sufletului imperfect, la fel ca apa care curge catre mare, mentinundu-si intotdeauna nivelul orizontal. 

 

   Perfectiunea se deplaseaza pe linii verticale, nu orizontale.  Ea nu trece de la un A la B , ci de la un A la un A superior, apoi la alt A , inca si mai inalt. 

 

    Eternitatea este intotdeauna verticala. 

 

 

   Pentru a intra in aceasta lume trebuie sa fii imperfect.

 

 

   Pentru a putea afirma ca Iisus a fost perfect inca de la nastere, crestinii au ascuns toate inregistrarile referitoare la perioada sa de ucenicie.  In realiatate, si el a fost un cautator , la fel ca si voi.  Si el a fost o samanta de mustar.  Aceasta a incoltit  si s-a transformat intr-un arbore urias , in crengile caruia si-au facut salas milioane de pasari ale cerului.

20. Ucenicii i-au spus lui Iisus: Spune-ne cu ce se aseamănă împărăţia Cerurilor. Le-a spus [iisus]: Seamănă cu o sămânţă de muştar, cea mai mică dintre seminţe. Când cade pe pământ lucrat răsare [din ea] un lujer mare şi va fi adăpost pentru păsările cerului. 

 

Asa suna in original in Evanghelia dupa Toma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

20. Ucenicii i-au spus lui Iisus: Spune-ne cu ce se aseamănă împărăţia Cerurilor. Le-a spus [iisus]: Seamănă cu o sămânţă de muştar, cea mai mică dintre seminţe. Când cade pe pământ lucrat răsare [din ea] un lujer mare şi va fi adăpost pentru păsările cerului. 

 

Asa suna in original in Evanghelia dupa Toma.

cartea din care citez se numeste exact asa.  " samanta de mustar".  si trebuie sa recunosti ca a citit pe langa biblie si alte carti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

primul aforism din eveghelia a cincea a sfantului toma este:

 

Discipolii i-au spus lui lisus:

"Spune-ne cum arata Imparatia lui Dumnezeu"

  El le-a raspuns: "Imparatia lui Dumnezeu este ca o samanta de mustar.  Aceasta este cea mai mica decat celelalte seminte, dar atunci cand cade pe pamant fertil, din ea se naste cel mai mare copac, in care isi fac adapost toate pasarile cerului.

 

 

al doilea aforism:

 

Iisus a spus:

"Oamenii cred ca eu am venit sa aduc pacea pe pamant, dar in realitate eu am venit sa aduc divizarea- focul, sabia, razboiul.

 Caci vor fi cinci intr-o casa , dar trei se vor impotrivi celor doi , iar doi vor impotriva celor trei.  Tatal va fi impotriva fiului, iar fiul impotriva tatalui.  Si fiecare va ramane singur."

Iisus a spus: " Eu va voi da ceva ce ochiul nu a vazut, urechea nu a auzit, pe care mana nu l-a atins si care nu s-a trezit in inima omului".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

al treilea aforism:

Iisus a spus:
" Eu am venit in mijlocul acestei lumi, luaind forma trupeasca . Dar i-am gasit pe toti beti , si niciunuia nu-i era sete. 

  Iar sufletul meu a plans pentru fiii oamenilor, caci ei sunt orbi in inimile lor si nu vad ca au venit in aceasta lume goi, si goi vor pleca din ea. 

  Dar acum sunt beti , nu ai ce sa le faci. Cand se vor trezi insa din betia provocata de vin se vor cai."

Iisus a spus:" Cand trupul se naste din spirit este o minune. Dar atunci cand spiritul se naste din trup, aceasta este minunea minunilor. Nu pot decat sa ma minunez cum a putut aceasta comoara sa isi faca salaj in mijlocul saraciei."

Iisus a spus:

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...