Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

comentarii pe text "Tatal Nostru"


michelle-usa

Recommended Posts

michelle, poti sa imi spui cum spui tu rugaciunea cand e vorba de painea noastra?

 

...o spun asa cum e in biblie:

 

give us today our daily bread.

da-ne noua astazi piinea noastra cea din toate zilele…cred ca asa e in romaneste (spun din memorie, nu citescc biblia in romaneste)

 

explicatii;

 se refera la Cuvintul lui Dumnezeu-Biblia,fiind dar/ binecuvintare in viata noastra de la Dumnezeu. Biblia treb citita zilnic fiind hrana spirituala de care avem nevoie zilnic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 176
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

your kingdom come, your will be done, on earth as it is in heaven.

 

nu treb sa luam limba romana ca limba de baza, dar limba in care a fost scrisa, greaca  , armanica, sau Hebrew.

 

in toate aceste limbi are sensul de "a veni"

 

Ἐλθέτω elthetō =come (in greaca)

 

Matthew fiind tax colector cred ca era familiar cu toate cele 3 limbi...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

okidok.ma retrag  [:)]  ca nu prea inteleg dedesubturile  [alcool]

 

venisem cu verbul.si...atat.viata mea@restu' e treaba mea.recunosc ca n-ar fi trebuit sa scriu nimic...dar...poate mai invata cate cineva ca un copil e totul,ca daca il facem si ramanem  [gravi]   ,il si crestem,nu renuntam la el,de-astea...ne-crestinesti...

 

scuzati  [offt]  I am out... [roscatavant]

velvet, nu te retrage din nimic.  poti sa iti stigi offul oricand , eu te apreciez pentru decizia ta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...o spun asa cum e in biblie:

 

give us today our daily bread.

da-ne noua astazi piinea noastra cea din toate zilele…cred ca asa e in romaneste (spun din memorie, nu citescc biblia in romaneste)

 

explicatii;

 se refera la Cuvintul lui Dumnezeu-Biblia,fiind dar/ binecuvintare in viata noastra de la Dumnezeu. Biblia treb citita zilnic fiind hrana spirituala de care avem nevoie zilnic.

multumesc ca mi-ai raspuns.  

 

este vorba de " painea noastra cea spre fiinta da-ne-o noua ASTAZI.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cine are o biblie sa o deschida si sa citeasca.  si sa citeasca si ce scrie la sfarsitul ei. 

 

cu asta am terminat discutia la acest subiect  despre manuale scolare.

La sfarsitul bibliei mele scrie doar sfarsit.

 

In ortodoxism prin paine se intelege  chiar paine, hrana. Pentru a trai avem nevoie de hrana. Prin asta ne aduce aminte sa nu ne rugam nici pentru averi, nici pentru desfranari, nici pentru haine scumpe. Pentru ca tatal nostru stie ca nu putem fi la fel de neprihaniti ca ingerii ca pentru a supravietui trebui sa mancam. Mai stie ca doar hrana spirituala nu ne ajunge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La sfarsitul bibliei mele scrie doar sfarsit.

 

In ortodoxism prin paine se intelege  chiar paine, hrana. Pentru a trai avem nevoie de hrana. Prin asta ne aduce aminte sa nu ne rugam nici pentru averi, nici pentru desfranari, nici pentru haine scumpe. Pentru ca tatal nostru stie ca nu putem fi la fel de neprihaniti ca ingerii ca pentru a supravietui trebui sa mancam. Mai stie ca doar hrana spirituala nu ne ajunge.

ma scuzi , trebuia sa zic pe ultima pagina .  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...