Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


michelle-usa

Recommended Posts

Dar poate ce înțeleg eu prin imoralitate este altceva decât înțelegi tu.

 

Da, am întâlnit credincioși care își înșelau partenerii de afaceri, fără scrupule. Sau furau la “cântar”, la “munca”, la orice. Nu erau in general ceea ce înțeleg eu prim moralitate sau printr-un om credincios.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 350
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dar poate ce înțeleg eu prin imoralitate este altceva decât înțelegi tu.

 

Da, am întâlnit credincioși care își înșelau partenerii de afaceri, fără scrupule. Sau furau la “cântar”, la “munca”, la orice. Nu erau in general ceea ce înțeleg eu prim moralitate sau printr-un om credincios.

Am inteles ce vrei sa spui...

 

 

Pai poate dadea bine la imagine sa se denumeasca credinciosi, atita doar, u credincios practicant, care isi traieste viata dupa regulile biblice, nu cred ca face asa ceva in mod constient.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am inteles ce vrei sa spui... Pai poate dadea bine la imagine sa se denumeasca credinciosi, atita doar, u credincios practicant, care isi traieste viata dupa regulile biblice, nu cred ca face asa ceva in mod constient.

 

Pai și cum ii deosebești? Erau credincioși. Nu o spuneau in gura mare, mergeau la biserica, se rugau, credeau in existența lui Dumnezeu, in mântuire, in viața de apoi, in rai, in iad, in tot! Și in biblie desigur. Știau ce le cere Biblia și ce ai de făcut ca și cretinciosi. Dar știi ce ziceau? Se duc la spovedanie, zic de 10 ori Tatăl nostru și sunt Iertați. 

 

Sa nu trec mai departe la preoți, da? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot spune insa, ca sa fie ceva mai clar situatia mea.

Imi doresc ca sa ma incred in Dumnezeu oricand, sunt situatii cand uit si sunt nesigura. Insa credinta e ceva special, e ceva ce nu poate fi definit ce te umple de sezatie imensa de bucurie si liniste/pace. E similar poate cu ceea ce traim cand nastem un copil, iubirea infinita.. pentru cele care au mai mult de un copil si nu isi puteau imagina ca iubirea infinita se poate imparti la mai mult decat un copil. E sentimentul de a te simti special si ales pentru infinit. E foarte greu de explicat.. unii ar denumi-o  transa, insa nu e. E o dorinta imensa de a striga pe toate gardurile cat de bine iti face starea de a fi salvat, iubit. 

 

Ma astept la orice critici

Si de ce critici? E un sentiment foarte frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...