Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


michelle-usa

Recommended Posts

Biblia este o scriere metaforica uneori, interpretabila,  deseori transmisa prin viu grai.

 

Ca exemplu că este interpretabilă avem o primă dovadă în Marea Schismă, când Biserica Răsăriteană (Ortodoxă) și Biserica Apuseană (Catolică) nu s-au pus de acord asupra provenienței Sfântului Duh. Biserica apuseană propovăduia qui ex Patre Filioque procedit (purcede de la Tatăl și de la Fiul), biserica răsăriteană era împotriva acestei idei. 

 

 

Ambele biserici și-au întemeiat pozițiile pe texte din Biblie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 350
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cred ca ati auzit de Luther, cand canoanele, diligentele, traditia sunt mai importante decat esenta Bibliei, atunci da, back to the roots e decizia cea mai buna.

 

insa, vorbim aici de culte? Discutam de forma sau de esenta?

 

nu am inteles ce ai vrut sa spui vorbind de Luther.

 

eu as discuta cu placere numai de esenta  daca esenta nu ar fi atat de ancorata in fforma pentru unii participanti ai discutiei.

De ce ai adus in discutie botezul spunand ca nu e din propria vointa a bebelusului/copilului, referindu-te la cel ortodox? 

 

Pentru mine botezul e esenta, indiferent cand este facut. Tu i-ai dat o forma. Nu ai mai discutat de esenta.

 

Cu alte cuvinte nu se poate desparti  esenta de forma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Evanghelisti inseamna born again Christians.

 

Ma refer la partea bolduita: cum reconciliem sfaturile si indemnurile in situatia la care m-am referit initial: cum se justifica crestineste vanzarea de arme, de exemplu? Sa mergi la biserica si pastorul sa te indemne sa sustii asa o afacere. Este sau nu crestineste? Ajunge pastorul in rai? Dar enoriasii lui care fac cum zice el? Putem in mod activ opresa pe semenii nostri (cu buna stiinta)? Dar sa te folosesti (tot cu buna stiinta) de criminali sau imorali (sa te faci frate cu dracul sa treci puntea)? Este crestineste? 

 

Cum se manifesta iubirea asta? 

 

exact cum a spuns si Cristina, fiecare raspunde pt faptele lui...si nu stiu eu cine intra in Rai si cine nu...si ce e in sufletul altuia. eu sunt raspunzatoare pt mine si faptele mele.

 

iubirea se manifesta prin a acepta orice persoana si a atentiona cind greseste (conf. standardului Lui Dumenzeu)...cum e de ex. in relatia copil parinte, sora-frate…

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aa dori sa aud si raspunsul propriu la aceste intrebari.. nu numai cum le vad eu? Si eu nu sunt reprezentanta nimanui, a nici unui grup ci vorbesc doar in ce ma priveste pe mine.

Am spus ca din punctul meu de vedere: fiecare cu religia, convingerile, credinta lui ... fara a o impune ca lege si fara sa fie prezentat ca unic model de viata altora. Cred ca intr-o comunitate pot coexista mai multe credinte pasnic si in armonie atat vreme cat fiecare isi respecta spatiul personal si contribuie pozitiv la spatiul comun. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu am inteles ce ai vrut sa spui vorbind de Luther. eu as discuta cu placere numai de esenta daca esenta nu ar fi atat de ancorata in fforma pentru unii participanti ai discutiei. De ce ai adus in discutie botezul spunand ca nu e din propria vointa a bebelusului/copilului, referindu-te la cel ortodox? Pentru mine botezul e esenta, indiferent cand este facut. Tu i-ai dat o forma. Nu ai mai discutat de esenta. Cu alte cuvinte nu se poate desparti esenta de forma.

 

pentru ca botezul nu e facut din dorinta proprie ci e impus practic... si e o diferenta intre cercei si botez.

 

mai departe, nasterea unui copil nu e o premeditare, chiar daca putem manipula multe in aceasta privinta.

 

Luther a reformat biserica, reformele lui fiind facut intr-un timp in care traditia si add-onurile, indulgentele ( am scris gresit inainte), Biblia in limba latina ce era doar prelatilor accesibile erau la putere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...