Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


michelle-usa

Recommended Posts

cred ca nici o carte pe lumea asta nu a fost mai studiata, luata amanuntit si cercetata litera cu litera de oameni de stiinta   ca Biblia... 

 

Biblia are cele mai multe copies si  traduceri si e cconsiderata cea mai correct facuta. sunt f multe studii despre cum a fost tradusa biblia si cum era copiata...daca te intereseaza. 

 

bootom line este ca, e Cuvintul lui Dumnezeu...nu e orice carte. cei care au scris-o chiar au mentionat asta...au murit pt ce au scris si au vorbit...deci nu vad unde sunt interesele personale

 

Așa zic musulmanii despre Koran... Cine are dreptate?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 350
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

ca un meniu de unde sa aleaga ce ii place

 

Vezi tu Michelle, de-a lungul anilor am citit multe postări de ale tale, o parte bune, calde, altele...exact ca asta. Spui ca un credincios nu judeca, e mereu bun, aproape de oameni, știu eu cum mai spui ca este? 

 

Mesaje de genul asta îmi confirma însă afirmația ca religia nu te face cu nimic mai bun, dacă nu ești așa de la început. 

 

Pe mine m-a încălzit ce a spus Viviana, uite sunt mămici care își învață copiii Tatăl nostru chiar dacă ele nu cred. Pt ca da, nu vor sa le impună cu forța ateismul, vor sa le deschidă toate porțile, sa le arate copiilor ca exista alternative. 

 

Un om religios, așa cum susții tu ca esti, prezintă alternative copiilor lui? Dar așa pe bune, nu cu “iadul” și “flăcările” in care vei arde dacă nu crezi. 

 

Pt ca uite, am tendinta sa cred ca un on credincios își impune religia copiilor săi, pe când un ateu, agnostic, ii lasa libertatea de a alege. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Michelle 

    Deosebirea intre mine si tine este ca:

 

                In realitate orice persoana care are creierul privat de oxigen o perioada scurta de timp sufera reactii biochimice ireversibile care duc la moartea cerebrala si mai apoi la moartea efectiva definitiva. Asta e un fapt nu o opinie sau o dorinta. Exact ca atunci cand nu uzi o floare si moare din aceasta cauza. Este ceva natural si ireversibil

 

         Faptul ca eu fac un clip video in care sustin ca planta(omul) a reinviat desi era uscata(mort) nu are nici o legatura cu realitatea insa pentru persoane ca tine au relevanta pentru ca desi este ireal vrei tu pentru tine sa crezi in asa ceva oricat de lipsit de logica ar fi. Si daca ar afirma ca pamantul are forma de cub, tu sau cei ca tine vor crede asta pentru ca asta va defineste nicidecum pentru ca asa este in realitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca botezul nu e facut din dorinta proprie ci e impus practic... si e o diferenta intre cercei si botez.

 

mai departe, nasterea unui copil nu e o premeditare, chiar daca putem manipula multe in aceasta privinta.

 

Luther a reformat biserica, reformele lui fiind facut intr-un timp in care traditia si add-onurile, indulgentele ( am scris gresit inainte), Biblia in limba latina ce era doar prelatilor accesibile erau la putere. 

Ar fi fost foarte frumos, ca un bun crestin, sa nu judece si sa nu dea drept infailibile, interpretarea pasajelor biblice referitoare la botez, oferite de doctrina in care crede. Si sa faca asta ca si cand numai invataturile primite de el sunt cele adevarate, iar restul sunt ineptii.

 

Si in ortodoxism exista explicatii asupra interpretarilor diferite ale acelor versete.

 

Dar nu am sa le scriu aici. Pentru ca stiu ca, in timp ce eu accept cu draga inima, cu mintea deschisa si alte invataturi, avida fiind sa aflu si cum anume se intampla in alte parti nu voi primi un raspuns gen: OK, ma bucur ca la voi botezul se petrece asa, la noi e putin altfel, e asa si asa...

 

Ci voi primi un raspuns sec, intolerant: asa e in Biblie, noi suntem singurii care facem chestia asta corect, voi impuneti.

 

Luther nu a reformat biserica. A reformat biserica romano-catolica.

In ortodoxism nu exista indulgente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stau și ma întreb, oare toti oamenii care nu beneficiază de Bible study și au murit înainte de cultul “born again”, toti sint in iad? Ca na, lor nu le-a spus pastorul ca sint mântuiți doar dacă se “încred”? Toti strămoșii noștri? 

 

Raiul e un club extrem de exclusivist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, si daca adevaratul Dumnezeu e cel din Coran si tu gresesti ? Sau daca adevaratul Dumnezeu eu cu totul altceva decat ne imaginam si credem noi ? 

 

Cum faci sa crezi , sa crezi cu adevarat ? Te trezesti intr-o dimineata, te uiti in oglinda si zici "Gata, de azi cred in Dumnezeu!" Cum faci sa iti impui creierului o credinta pe care logica lui nu o intelege /nu o accepta? Sau e suficient sa iti spui ca crezi , sa te rogi, sa citesti Biblia si toate alea, chiar daca in adancul mintii tale, ratiunea ta nu e convinsa de asta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg o chestie, daca ai fost botezat intr-un rit, ai crezut, ai umblat la o anumita biserica, ce te determina sa treci la alta religie ?

Michelle, tu cum ai fost convinsa ?

 

Cum sa nu fie tentant cand trebuie doar sa crezi si esti gata mantuit si te poti uita cu superioritate "peste gard" la restul prostimii pe care te simti obligat sa o aduci pe calea "dreapta"? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...