Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


michelle-usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 350
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu am timp...si nici dispozitie  sa discut subiectul asta  , dar am citit  si concluzia mea si a multora mult mai destepti, mai documentati decit mine este ca Allah nu e Dumnezeul evreilor….chiar daca Coranul a luat elemente-scrieri  din VT....si sunt ceva asemanari...diferentele sunt prea mari...nope.

Nu stiu de ce dar am impresia ca de fapt nu iti doresti ca ei sa aiba acelasi Dumnezeu.

dar, ai dreptate sa nu mai vorbim despre asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu am înțeles , credincioșii aparținând altor culte și religii, altele decit evanghelisti ajung automat in iad Michelle? 

 

Letitia, numai Dumnezeu stie, Biblia spune ca ajung in Rai toti cei care cred /ajung sa creada...sa se increada in jertfa Domnului Isus...chiar cu citeva sec inainte de a inchide ochii. nu e vorba de apartenenta religioasa, culte...ritualuri…

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

a fost doar o gluma ...nu am imoticoane le de la forum -sau cum se numesc , cand scriu de pe telefon. dar mi se pare un pic ipocritic sa iti inveti cupilul sa se roage la acel cineva, in care tu nu crezi. normal ca intr-un fel un credincios isi impinge/infulenteaza copilul sa creada in ce stie ca e adevarat….si nu-l minte si nu-l indeamna pe un drum gresit doar pt a-I oferi libnertatea de aa allege. desigur mai tirziu fiecare face ce vrea, dar un crestin ii spune adevarul. si nu e vorba ca isi ameninta copilul cu flacarile iadului (apropode asta...ppoate deschid un subiect), dar e important viata asta pe pamint cum si-o traieste.

credinta e un subiect f important...iti ghideaza toata viata pe pamintul asta nu numai pe cea in eternitate…

 

Michelle nu rezonez cu tine. 

 

O data spui ca a fost o gluma, apoi spui ca e ipocrit sa îți înveți copilul dacă tu nu crezi, e greu sa mai înțeleg de fapt care e opinia ta. 

 

Apoi vorbești de adevarul creștinului, zau așa...

 

Imi pare rău ca ai trecut prin momente grele, e cumplit sa rămâi singur și fără nicio speranța. Pot sa înțeleg ca tu ti-ai găsit alinarea și un fel de ajutor in credinta. Dar te rog din suflet, fii un bun creștin și lasa pe restul lumii sa trăiască așa cum dorește.

 

Roagă-te in liniște, împăca-te cu tine și fii fericita. Credinta nu trebuie împărtășită și strigată pe forum ca sa fie crezută. E ca și cum au as spune tot la a doua postare cât de bun e psihologul meu și cum m-a salvat din ghearele sinuciderii (e o comparație, nu e realitatea). 

 

Intelege te rog ca și eu, atee, sunt fericita. Și sunt milioane de oameni ca mine, și nu venim sa spunem nimănui sa renunțe la credinta. 

 

Eu înțeleg credinta celor care au ales asta. Înțelege și tu alegerea celor care nu cred. 

 

Și înțelege ca orice credinta sau nu are o persoana, e la fel de “adevarata” ca a ta. 

 

Nimeni nu deține adevarul absolut, chiar dacă îți place sa crezi ca el se afla la tine. 

 

Un creștin adevărat ar trebui sa înțeleagă ca nimic nu e absolut, ca totul e relativ. Și sa își vadă de credinta lui. Punct. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

nu e de loc... am intilnit aici pe forum, persoane care au spus ca nu au nevoie de Dumnezeu pe pamint...cu atit mai mult nu ar dori sa fie cu El pt o eternitate in Rai.

 

Si ce are asta cu afirmația ta “urăște raiul”? 

 

De unde pana unde? 

 

Persoanele care nu au nevoie de Dumnezeu pe pământ nu cred in el. Nu cred in eternitate. Nu cred in rai. 

 

Eu nu pricep ce nu poți înțelege. Și de unde pana unde concluzia cu “urăsc raiul”. Distorsionezi la greu! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...