Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


michelle-usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 350
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Nu pot sa nu remarc ca aceasta explicatie mi-a starnit un zambet prin inocenta ei. Realmente m-a determinat sa vad un copil de 4 ani care a incercat sa dea un raspuns. [:)]

 

Buna dimineata Marius,

 

ma bucur pentru zambetul primit. O zi buna in continuare. EOL. 

 

 

Ti-as recomanda, in caz ca totusi exista un mic interes despre tematica, ca daca tot citesti pe aici si te amuz ( cu cei 4 ani ai mei).. Mister God, this is Anna, insa nu cred ca e tradusa in romaneste. Uneori de la copii putem invata multe, printre care si respectul.

 

Azi nu am timp sa mai scriu, diseara mai pot aduna din rosii.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am citit ca Sinead O'Connor s-a convertit la islamism si ca a transmis acest mesaj:

 

 

 

This is to announce that I am proud to have become a Muslim. This is the natural conclusion of any intelligent theologian’s journey. All scripture study leads to Islam. Which makes all other scriptures redundant. I will be given (another) new name. It will be Shuhada’
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Biblia e scrisă de oameni, nu contează ce scrie....

 

ba conteaza f mult….si o recomand sa fie citita  [:)]

 

imagineaza-ti cum e posibil ca Biblia sa cuprinda, 66 de "carti" sa fie scrise de peste40 de autori timp de 1600 de ani si sa aiba acelasi subiect .

 

armonia cartilor, unitatea si acurateteae nu poate dfi comparata cu absolut nimic , si nici o alta carte scrisa de oameni.

 

 acesti oameni, chiar ei mentioneaza de mii de ori, ca e cuvintul Domnului...nu sunt cuvinte de la "ei".

 

scrisa pe 3 continente, in 3 limbi (Hebrew, armaica, greaca), de catre regi, conducatori, soldati, pescari, poeti, doctori, preoti...profeti

 

dovedita prin descoperiri arheologice, stiintifice si sutele de profetii, care f multe s-au implinit...

 

si mai ales e singura carte care citita iti poate schimba viata, iti adduce pace in suflet...liniste in viata si intelepciune.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba conteaza f mult….si o recomand sa fie citita  [:)]

 

imagineaza-ti cum e posibil ca Biblia sa cuprinda, 66 de "carti" sa fie scrise de peste40 de autori timp de 1600 de ani si sa aiba acelasi subiect .

 

armonia cartilor, unitatea si acurateteae nu poate dfi comparata cu absolut nimic , si nici o alta carte scrisa de oameni.

 

 acesti oameni, chiar ei mentioneaza de mii de ori, ca e cuvintul Domnului...nu sunt cuvinte de la "ei".

 

scrisa pe 3 continente, in 3 limbi (Hebrew, armaica, greaca), de catre regi, conducatori, soldati, pescari, poeti, doctori, preoti...profeti

 

dovedita prin descoperiri arheologice, stiintifice si sutele de profetii, care f multe s-au implinit...

 

si mai ales e singura carte care citita iti poate schimba viata, iti adduce pace in suflet...liniste in viata si intelepciune.

Ei, aici chiar te contrazic...

Biblia nu are deloc acuratete, nu are unitate, si multe lucruri nici macar nu se potrivesc. Si daca vrei pot sa iti dau de exemple destul de pertinente...

Biblia este o rescriere, dupa o rescriere. Este clar ca a existat o sursa originala din care s-au inspirat unii si altii cand au scris, dar multe parti din biblie sunt clar adaugate, exagerate doar ca sa trimita un anumit mesaj.

Inca nu exista nici-o descoperire arheologica care sa confirme povestile din biblie.

Eu nu stiu de care sute de profetii zici tu ca s-au implinit, ca eu nu stiu de ele.

Biblia este o poveste, uneori violenta, o pilda, o parabola... A  fost folosita de biserica ca un instrument de putere. Multe din scrier nici macar nu sunt facute publice si stau in ascunse in biblioteca Vaticanului, de frica sa nu zdruncine credinciosii....

Si nici macar nu aduce tuturor pace in suflet, asa cum zici...

Da, si poate fi citita cu o minte libera si deschisa sa citeasca printre randuri...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba conteaza f mult….si o recomand sa fie citita  [:)]

 

imagineaza-ti cum e posibil ca Biblia sa cuprinda, 66 de "carti" sa fie scrise de peste40 de autori timp de 1600 de ani si sa aiba acelasi subiect .

 

armonia cartilor, unitatea si acurateteae nu poate dfi comparata cu absolut nimic , si nici o alta carte scrisa de oameni.

 

 acesti oameni, chiar ei mentioneaza de mii de ori, ca e cuvintul Domnului...nu sunt cuvinte de la "ei".

 

scrisa pe 3 continente, in 3 limbi (Hebrew, armaica, greaca), de catre regi, conducatori, soldati, pescari, poeti, doctori, preoti...profeti

 

dovedita prin descoperiri arheologice, stiintifice si sutele de profetii, care f multe s-au implinit...

 

si mai ales e singura carte care citita iti poate schimba viata, iti adduce pace in suflet...liniste in viata si intelepciune.

 

Conform site-ului Bible Study, se pare ca nu este voie sa maninci shrimp si porc dar se pare ca ai gasit modalitati de a te sustrage de la versetele respective...ai abilitatea sa rastalmacesti dupa bunul plac.

 

http://www.biblestudy.org/basicart/the-bible-diet.html

 

There is absolutely no Bible basis for teaching that God's laws of clean and unclean have been abolished and therefore can be ignored in the diet of a Christian.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce m-a facut pe mine sa fiu convinsa ca Dumnezeu exista? Studiul chimiei, in timpul liceului. Am absolvit un liceu unde am mancat chimie pe paine, cum se zice, am dat examen la chimie atat pentru treapta a doua, cat si la bacalaureat, am avut profesori foarte buni, laboratoare, multe ore pe sapatamana (uneori, doua in aceeasi zi), tot dichisul. M-a convins nu neaparat ce se facea in laborator, ci reactiile chimice pe care le vedeam scrise pe tabla; vedeam unde merg atomii pentru a forma  molecule, vedeam cum se aranjeaza ei acolo, ce mai, o frumusete! Am rezolvat o gramada de probleme de chimie (acum n-as mai sti sa le rezolv). Tot uitandu-ma la treburile acelea, mi-am zis ca e imposibil sa fie totul intamplator. Pot zice ca stiinta m-a apropiat de Dumnezeu. De atunci, din liceu, n-am facut decat sa fiu atenta in jurul meu si am ramas la convingerea ca sigur este cineva la butoane.

Pentru cei care cred ca totul se termina aici, in spatiul cu trei dimensiuni in care traim:

1. S-a demonstrat pe hartie ca exista spatii cu mai multe dimensiuni. Unii chiar au fost pe acolo, dar, daca nu au cazut toti oamenii de stiinta de acord asupra a ceea ce zic cei care au vizitat astfel de spatii, nu iau aceasta in considerare (pentru cei care citesc la pinguini, Kari a povestit ce i s-a intamplat intr-o zi). Ma rezum la ceea ce este unanim acceptat. 

2. Daca doriti si aveti timp, cititi tot ce gasiti despre quantum physics.

Nu am studiat genetica, dar stiu ca inca nu s-a stabilit clar ce anume cauzeaza prima bataie de inima a embrionului in pantecul mamei (sau s-a stabilit, deja, dar nu sunt eu la curent cu informatia aceasta). 

Ma amuza la culme cei de la laboratorul acela din Elvetia care au zis ca vor sa creeze un moment asemanator Big Bang-ului; de parca ei au fost acolo si stiu sigur cum Big Bang a avut loc. Sper doar sa nu se joace prea mult si sa puna planeta in pericol. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine tocmai știința și in special chimia și biologia (și fizica) m-au făcut sa îmi pun întrebări in legătura cu o divinitate, oricare ar fi ea. Răspunsul meu a fost: Wow, cât de uimitoare e natura! O îmbinare perfecta! Dumnezeu ar fi trebuit sa facă mult prea multe facultăți ca sa poată crea toate astea :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce m-a facut pe mine sa fiu convinsa ca Dumnezeu exista? Studiul chimiei, in timpul liceului.

[...]

2. Daca doriti si aveti timp, cititi tot ce gasiti despre quantum physics.

[...]

Ma amuza la culme cei de la laboratorul acela din Elvetia care au zis ca vor sa creeze un moment asemanator Big Bang-ului; de parca ei au fost acolo si stiu sigur cum Big Bang a avut loc. Sper doar sa nu se joace prea mult si sa puna planeta in pericol. 

 

Și studiul chimiei, și studiul fizicii cuantice au la bază modele, validate de experimente. Nu poți vedea electronul atomului de hidrogen, dar ai un model teoretic care este validat de experimentele practice.

 

În mod similar sunt și cercetările de la CERN. Nu trebuie să fi fost acolo când a avut loc Big Bang-ul. Există niște teorii care se validează sau nu prin experimente. In legătură cu bosonul Higgs, experimentele au validat modelul standard al particulelor în care acest boson era evidențiat doar teoretic. Higgs și Englert (autorii modelului standard) au fost premiați cu un Nobel pentru contribuția lor la înțelegerea modului cum particulele dobândesc masă.

 

Și, da, la CERN au recreat condițiile existente chiar după Big Bang. N-au pus planeta în pericol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar pentru ca cineva este premiat cu Nobel nu inseamna ca teoriile respective sunt infailibile. S-a demonstrat ca unele sunt controversate iar altele chiar false. Peste ani , alti oameni de stiinta au demonstrat ca sunt invalide.

 

Biblia e cartea de capatai a crestinilor, nu vad de ce cineva care e necrestin sau ateu vrea sa -i demonstreze neautenticitatea . E doar o carte de fictiune pentru ei.Eu nu m-am gandit vreodata sa le spun musulmanilor cu care discut ca in Koran sunt teorii false.

Sau sa ma amuz de zeii hindusi si credintele lor.

Oamenii cred sau nu cred. E problema lor, nu e treaba mea sa-i luminez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...