Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


michelle-usa

Recommended Posts

  • Răspunsuri 350
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

exact!! Deci cine are dreptate ? [:)] ăla ca eu! Ăla ca eu! [:)]
bineinteles ca doar o credinta este adevarata. .. sau niciuna. Eu normal, cred ca doar crestinismul este adevarat.. din f multe motive. Koranul a aparut la sute de ani dupa noul testament si a fost scris de un singur autor de o moralitate cu semnul intrebarii.iar evolution si ne existenta lui Dumnezeu, si a eternitatii  nu face sens Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea aceea, sa zicem in vremurile primordiale ale crestinatatii, caci nu exista inca Noul Testament ci numai niste scrieri ale mai multor persoane iin limba aramaica sau ebraica veche, pana sa apara profetul si Coranul, arabii din peninsula aveau o varietate de religii. Politeiste, dar si monoteiste: mozaice si crestine.

 

Pentru cei monoteisti centrul religios era Altarul Kaaba o cladire  cubica inauntrul careia era o piatra neagra. Piatra fusese adusa din Gradinile Raiului de un inger, iar altarul fusese construit de  profetul Avraam. 

Azi Kaaba este in centrul Mecca. 

 

Texte si traditii biblice sunt prezente in Coran la tot pasul. Intrebarea este unde a intrat Mahomed in contact cu ele din moment ce le vremea aceea nu existau documente scrise.

Este posibil ca el sa fii participat la diverse servicii divine oficiate prin sinagogi. Se pare ca el insusi si-ar fi facut cunoscuta religia, profetiile in sinagogi.

 

Medina era un mare centru comercial unde veneau negustori evrei si era un centru al iudaismuluii.

 

Mecca era un centru al crestinismului.

 

Mai multi cercetatori istorici sustin ca ar fi existat un fel de text crestino-preislamic care ulterior s-ar fi transformat in Coran. Ipoteza necontestata.

 

Despre Mohamed se spune ca a fost recunoscut drept profet de un calugar crestin ce l-a impulsionat sa scrie  profetiile.

 

Ceea ce ramane de necontestat istoric este ca toata zona aia ce cuprinde Siria, Peninsula Araba, Israelul este leaganul celor 3 mari religii: iudaismul, crestinismul, islamismul.

 

Oamenii aia discutau intre ei, faceau negustorie, ascultau predici in sinagogi chiar daca erau  considerati pagani aveau dreptul ca si ei insisi sa tina diverse  slujbe divine acolo.

De aceea este firesc ca aceste 3 religii sa decurga una din alta in timpi diferiti.

 

Si sa fie toate 3 adevarate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca doar o credinta este adevarata. .. sau niciuna. Eu normal, cred ca doar crestinismul este adevarat.. din f multe motive. Koranul a aparut la sute de ani dupa noul testament si a fost scris de un singur autor de o moralitate cu semnul intrebarii.iar evolution si ne existenta lui Dumnezeu, si a eternitatii  nu face sens

E bine ca ti-ai dat seama ca fiecare religios crede ca religia lui e adevarata. Iti dai seama ca asa cred si musulmanii despre biblia ta si crestinism. CIne are dreptate? Toti sau nimeni.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

E bine ca ti-ai dat seama ca fiecare religios crede ca religia lui e adevarata. Iti dai seama ca asa cred si musulmanii despre biblia ta si crestinism. CIne are dreptate? Toti sau nimeni.
am spus ca nu au cum sa aibe toti dreptate pt ca sunt diferite, deci numai una e adevarata. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...