Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A crede sau a nu crede in Dumnezeu


michelle-usa

Recommended Posts

Asa e:) corpurile noastre se trandorma in hrana si nutrienti ... in mod normal. Oamenii au interferat cu ciclul natural prin imbalsamare, folosirea sicrielor, cavourilor, piramidelor .... parte in ideea ca vor reprimi aceste corpuri in some after life.

 

ca atare, ne-am susutras fizicii :)

 

eu nu inteleg ce e cu “mantuire” “ salvarea” asta ... cine e salvat de la ce? Suntem fiecare sa actiunilor noastre, de ce abem nevoie sa fim salvati?

 

putem alege ce urma lasam in lume, da, in fiecare moment in care facem o alegere, in the now, cred ca asta spune si A alinta, da’ ma confuzeaza partea cu mantuirea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 350
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Referitor la intrebarea din titlul subiectului:

 

Se spune ca religiile ne ajuta sa-l gasim pe Dumnezeu.

Budism, creştinism, hinduism, islamism, iudaism, toate duc spre acelasi Dumnezeu. Au acelasi Dumnezeu.

 

nu stiu unde/cine spune ca religiile ne ajuta sa-l gasim pe Dumnezeu...Dumnezeu nu e pierdut incat noi treb sa-l cautam si sa-l gasim [:)]  A venit intruchipat in om, pe pamint, si a trait, s-a cchinuit si si-a varsat single pt noi…

Dintre toate religiile in crestinism este singura religie in care Dumnezeu vine la om, si El e cel care se sacrifice si face totul pt mintuire,  cerindd doar sa fie acceptat, primit.

 

si mai  spune, nu dau citate exacte: "am venit , bat la usa , cine ma aude si imi deschide usa, Eu intru" 

 

Aceste religii sunt f diferite si nu au cum sa aiba la baza acelasi Dumnezeu, nu au cum toate religiile sa fie adevarate cand se contrazic in ce priveste Dumneze si natura lui, planul Lui pt omenire..etc.......daca vrei intru in detalii...dar e prea evident asta.

 

 

 

Este deajuns pentru un crestin doar sa creada in Dumnezeu? Se pare ca nu.

 

1.  Deci intrebarea este completa sau nu pentru un crestin?

 

 

un crestin inseamna ca il urmeaza si se increde in Isus  in viata si in eternitate, crede in invataturile Lui, si a spus clar "I am the way and the truth and the life. No one comes to the Father except through me."

 

 

2. Biblia ne innvata ca faptele noastre bune nu ne fac, mai draguti, mai de acceptat, mai pe placul lui Dumnezeu?

 

"Dar, când s-a arătat bunătatea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru, și dragostea Lui de oameni, El ne-a mântuit, nu pentru faptele făcute de noi în neprihănire, ci pentru îndurarea Lui, prin spălarea nașterii din nou și prin înnoirea făcută de Duhul Sfânt, pe care L-a vărsat din belșug peste noi, prin Isus Hristos, Mântuitorul nostru." epistola Pavel catreTit.

 

Cu alte cuvinte degeaba facem fapte bune, ne iubim seemenii, nu le facem rau, bla, bla, ca nu vom primi Mantuireea atat timp cat nu il urmam pe  Cristos, prin spalarea nasterii din nou.

 

Asta este o interpretare a Bibliei.

 

Interpretarea mea personala: daca ne pocaim, daca ne rugam ca pacatele sa fie iertare si ne punem credinta doar in Hristos vom fi mantuiti indiferent cum a fost viata noastra, necontand faptele  ci faptul ca am crezut in El.

 

 

 

 

Nu degeaba facem fapte bune, dar nu sunt suficiente a ne cistigam mintuirea.

 

Sa credem e  principal decit sa facem nu stiiu cite fapte bune...pt ca la rindul nostrum facem si pacate.

Se spune daca incalci doar o porunca, e ca si cum l-ai incalcca pe toate deci daca faci un pacat nu conteaza cite fapte bune faci ca tot pacatos te numesti. e ca si cum un hot care fura o singura data tot hot se numeste ca si cel care fura de 20x.

 

Dar o data ce devi credincios, si esti mintuit...inima iti este schimbata, si faci fapte bune nu ca sa cistigi ceva, faci ca iti este natura, inima schimbata... cine nu e schimbat inseamna ca nu e mintuit…

 

 

 

 

3. Daca fac un pacat de moarte si apoi ma pocaiesc, ma rog zilnic, cred in Dumnezeu, ma incred in Hristos cu toata fiinta mea, sunt iertata, ajung in Rai si voi avea o viata vesnica plina si frumoasa?

 

 

ce inseamna "pacat de moarte"?

 

un singur pacat nu se sterge, pt ca nu are cum...si acela este hulirea/respingerea Duhului Sfint. pt ca fara Duh Sfint nu putem fi mintuiti.

 

 

 

 

4. Daca viata mea este fara de prihana  si inchinata ajutorarii semenilor si faptelor bune, dar nu ma rog nu ma incred in Isus am drept la viata vesnica?

 

 

Nu exista persoana fara prihana...Domnul Isus a spus asta…

. Daca omul si-ar fi putut cistiga mintuirea prin faptele sale , Domnul Isus nu ar mai fi trebuit sa moara.

 

 

 

 

5. Unei persoane cu o viata oarecare, botezata crestineste, fara o credinta anume, care nu-si petrece viata in rugaciuni, dar pe patul de moarte primeste ultima impartasanie, este inmormantata crestineste, ce ii ofera Dumnezeu?

 

Biblia ne spune ca doar credinta mantuieste...

nu conteaza botezu  si nici inmormintarea, si nici parastasele...si nimic...(stiu ca cei ortodocsi o sa ma ccontrazicca...dar nu e biblic )  dar daca nu crede e tot necredincios ca orice ateu.

si oricine daca pe patul de moarte primeste manintuirea,  este mintuit .

 

omul cu cit inainteaz ain virsta e mai greu sa se pocaiasca, si sa se mintuiasca. ...plus ca nu toata lumea are norocul -sa zic asa sa se schimbe pe patul de moarte...poate sa moara instant.

 

pt oricine , timpul de a se pocaii si a primii mintuirea e Acum, nu miine, nu peste 10 ani...nu pe patul de moarte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca centrul constiintei nu este creierul?

Cum crezi tu ca trece informatia "dincolo"?

Sau mai bine sa te intreb intai ce este informatia?

 

Nu cred ca trebuie sa excludem cu totul teoria, altfel n-ar mai avea rost sa mergem la scoala, ne-am educa numai cu biblia in brate. (Scriind asta mi-a apatut in minte imaginea cu baietii musulmani care memoreaza coranul leganandu-se...)

 

in ruma cu citeava luni de zile, am vazut un documentar, si de fapt au vost citiva invitati si la Dr Oz. ...in care oamenii murisera- in spital...contectati la toate aparatele nu le mai arata ca inima bate, creierul functioneaza si dupa ore s-au "trezit " la viata...si culmea ca puteau relata ce vorbisera docctorii, tot ce se intimplase cu ei.

Dr Oz, nu isi putea explica cum e posibil asta...atita timp cat organelle nu functionase chiar si ore nu numai minute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, m-am  lamurit.

 

M-am lamurit asa:

- nu poti intelege cuvantul  "a gasi" decat daca il iei stricto senso si il pui in raport cu a pierde. Pe cand el mai inseamna a descoperi,  a dezvalui, a revela. [:)]

 

Aceste religii sunt f diferite si nu au cum sa aiba la baza acelasi Dumnezeu, nu au cum toate religiile sa fie adevarate cand se contrazic in ce priveste Dumneze si natura lui, planul Lui pt omenire..etc.......daca vrei intru in detalii...dar e prea evident asta.

 

 

- Multumesc, nu vreau sa intri in detalii, pentru ca nu ai ce detalii sa imi dai. Detalile pe care mi le poti oferi nu reprezinta religia in toata complexitatea ei ci doar o particica oferita de cei care urmeaza in mod rigid anumite percepte, intoleranti fiind cu ale altora.  Asta e parereamea.

Spre deosebire de tine  in cautarile mele intru a intelege varietatea si originea spiritualitatii am citit si Biblia, si Coranul, si Talmudul, si Thora, si o istorie a religiilor, si mai multe.

Indiferent ca omenirea l-a numit Allah, Iehova, God, etc Dumnezeu este acelasi. Nimeni nu are dreptul sa-l confiste in numele vreunei religii si sa spuna ca religia aia lui e cea adevarata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre mantuire:

 

In ortodoxism mantuirea se face pe pamant prin pocainta, prin fapte bune, impartasire.

 

La catolici exista Purgatoriul unde anumite pacate pot fi ispasite

 

La protestanti sacrificiul lui Hristos pe cruce este de ajuns pentru a scapa de pacatele  noastre. 

 

Dintre toate doctrinele astea o prefer pe cea ortodoxa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mergand mai departe cu gandurile.

 

Imi plac discutiile  de genul asta pentru ca aflu multe. Toate ideile, toate intrebarile,  pozitionarile la subiect sunt de luat in seama ele reprezentand suma unor gandiri referitoare la spritualitate. Unele mai intransigente altele flexibile.

 

Dar sinceritatea este ceea ce apreciez cel mai mult.

Adica? Adica as dori ca ca cei care sunt foarte credinciosi sa spuna si de pe ce pozitii doctrinare vad lucrurile.

 

Pentru ca una este sa crezi ca singura sursa de invataturi infailibile este Sfanta Scriptura si alta sa crezi ca  invataturile pot fi oferite si de  Biserica, sfintele sinoade, sinoadele ecumenice, papa, vietile sfintilor, samd.

 

Una e sa stii, sa fi fost invatat ca mantuirea este iubirea exprimata prin fapte bune, asceza, un proces al carui scop e indumnezeirea, alta e prin har si merite - fapte bune  inaintea Domnului - si alta e sa spui ca mantuirea se obtine doar prin credinta pentru ca Hristos s-a sarificat pentru noi si am primit mantuirea la nastere ca pe un dar de la sine inteles, trebuind sa dam la shimb doar credinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...