Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Perimenopauza 112


Recommended Posts

  • Administrators

acum cativa ani am gasit si eu pe net tot felul de articole despre cum se pot trata femeile cu medicamente hormonale la perimenopauza - menopauza... si m-am gandit OMG ce rahat major - mai am pana acolo.

Acum sunt acolo si ma intreb ce fac. Un lucru stiu - nu vreau sa ma joc cu hormonii. Soacra mea a luat medicamente de ajutor pentru menopauza si s-a ales cu un cancer la san ...deci nu ma ating de asa ceva.

 

Intr-o seara vedeam la TV o reclama romaneasca la un medicament pentru simtome de perimenopauza - Climenum  - si mi-am zis  wow, uite ca exista ceva. Am citit prospectul pe net si opa... este un tratament hormonal. Cred ca noi femeile trebuie sa fim mai bine informate despre aceste riscuri.

Sunt si eu adepta sportului - alerg zilnic, joc tenis ... am peste 14 mii de pasi zilnic insa - dar tot nu am scapat de valurile de caldura. Semn ca nu poti trece pe langa asta foarte usor. Insa chestiunea e serioasa si trebuie sa ne informam si sa ne sfatuim. Suntem aici impreauna  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si o cugetare nostalgica despre comunitatea "despre copii"... Va dati seama, am intrat aici cand vorbeam despre sarcina, apoi despre aventurile cu copii, si ajunseram si la menopauza... atatea etape si un forum! Oare vom ajunge si la varsta serenitatii? Parca vad un topic la pinguini: "Babutele - despre copii" :))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sterilet Mirena de trei ani și încă îmi vine ciclul din când in când. Însă ma dor tare sânii, ma doare capul, ma simt așa ca la o gripa cam o săptămâna înainte, fără energie. Alte simptome nu am avut. Al meu soț care a învățat la facultate ca femeile între 40-45 de ani ajung la menopauza, se mira ca eu încă nu sunt acolo :)). 

 

Eu am luat anticoncepționale pana la 45 de ani, când am trecut la Mirena. Pe mine nu m-au afectat hormonii in niciun fel. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, m-ai facut sa caut despre Climenum. Eu citesc ca este un supliment alimentar. Nu are hormoni de sinteza. Am vazut un alt medicament Climen care are hormoni.

 

Si editez sa va zic ca eu sunt clar in "denial mode":) Mai zilele trecute ii spun profei de pian ca nu vreau cafea, ca incerc sa limitez cestile de cafea, ca simt, asa, o agitatie:))) Si ea imi zice, "da, se poate, e normal de la o varsta":))). Insa eu nu ma prindeam deloc, eu ma gandeam ca am ceva tensiune ridicata, iar ea se gandea la bufeuri:)) Mi-a picat fisa pe drum spre casa...

Anyway, doctorita imi zise luna trecuta la controlul anual ca inca pot sa mai raman gravida:)) Deci, mai cuget ...:)))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...