Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Perimenopauza 112


Recommended Posts

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt o multime de alimente cu continut ridicat de estrogeni si fitoestrogeni. Eu mananc in mod deosebit soia deshidratata, seminte de in, fasole verde si diverse fructe uscate. Parca si maslinele sunt incluse dar nu stiu sigur. 

Dar nici excesul de astfel de alimente nu este benefic. In premenopauza nu poate fi vorba neaparat de lipsa estrogenului ci de fluctuatiile hormonale anapoda pe perioada unui ciclu. Uneori poate fi chiar prea mult estrogen atunci cand nu trebuie.

Eu am ajus cumva sa-mi inteleg corpul. Sincer, prefer sa se prelungeasca perioada asta cat mai mult, de  menopauza propriu-zisa imi este teama.

 

Dar ce spuneti voi? Si scaderea acuitatii vizuale tot pe seama hormonilor s-o punem? Parca n-am mai auzit de ipoteza asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin majoritatea fazelor pe care le descrieti. Chiar ma asteptam sa fiu deja la menopauza avand in vedere ca pubertatea m-a lovit la o varsta frageda, 9 ani. Dar sunt tot la pre-, cu cicluri lungi si dureroase care apar odata la 2-3 luni.

La inceputul etapei asteia am fost la dr. de familie, care mi-a prescris anticonceptionale. Am luat un timp, apoi am oprit, mi se parea un stres in plus sa le iau si nu ma simteam mai bine.

 

La mine cele mai neplacute simptome sunt transpiratia excesiva si partiala incontinenta urinara (nu stiu daca se cheama exact asa, ca nu am ajuns chiar la pampers, dar pantylinere speciale trebuie sa port). Parul mi s-a rarit mai mult in zona fruntii.

 

Psihic m-am impacat cu starea asta si nu imi provoaca ingrijorare sau frica. E o etapa normala in viata oricarei femei. E adevarat insa ca am perioade mai putin bune, cand sunt irascibila exagerat. Incerc sa ma controlez, uneori cu succes.

 

Tratamente hormonale cum am zis nu mai iau. Am cumparat asta vara din tara un ceai "pt. menopauza" cu salvie si frunze de zmeur de nu stiu care si alte plante. L-am incercat odata, am zis sa mai beau cand e nevoie, dar nu a mai fost cazul. M-am impacat cumva cu toate simptomele.

 

Mi-a placut ce a scris Anja...cum trece timpul... am intrat pe DC discutand despre sarcina, apoi bebelusi, diversificare si alte asemenea, ca acum sa discut cu voi despre premenopauza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Am citit undeva ca cercetarile recente au arata ca soia nu e tocmai ce trebuie ....(m-am lovit de asta pentru ca lucrez la o editura unde editam si carti pe teme naturiste...)

Eu inca nu m-am confruntat cu probleme din astea, dar sora-mea da, si stiu ca si ea si prietena ei iau ceva nemtesc din plante. Se gaseste si la noi in farmacii, se cheama Remifemin. Vedeti ca cred ca au site si informatii si in limba romana... Sora-ea mi-a spus ca dupa a doua luna de luta i s-au potolit bufeurile si nu mai are probleme cu transpiratiile nocturne...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...