Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dati copilului o inteligenta superioara-cartea.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

CITAT(pag. 218, capitolul*** Insuflarea cu incredere):"Orice expert care se aventureaza in a spune parintilor cum sa-si creasca copiii va cauta inevitabil in propriul lui copil dovezi ca tehnicile sugerate de el chiar functioneaza .Nu-mi permit sa-mi prezint familia ca pe un exemplu de perfectiune, totusi pot sa mentionez faptul ca fiica mea este membru MENSA , fiind admisa aici inca de la varsta de trei ani si pentru un timp a fost cea mai tanara membra din istoria organizatiei(MENSA admite numai persoane cu un coeficient de inteligenta care se incadreaza in raza "geniului".)In calitate de parinte , va pot asigura ca nici o tehnica in sine nu va poate face copilul un geniu.Sentimentele dumneavoastra NEROSTITE , credintele si atitudinea sunt cele care vor avea cel mai mare impact asupra imaginii de sine a copilului si automat asupra potentialului sau." *******Acest citat s-a vrut a fi prima lingurita din cartea mentionata anterior , precizez ca nu este o carte doar pt. copii , ci mai degraba pt. toate varstele , dar care are unu-doua capitole in care puteti obtine informatii inedite care pot folosi in educatia copiilor.Capitolul 13 , de pilda , se numeste "Fereastra copilariei" si contine urmatoarele subcapitole:"O fereastra a oportunitatii","Creierele sensibile","Granitele fragile",Procesul de intarire","Metoda Montessori"******(aici am aflat si eu cateva amanunte care m-a determinat sa deschid topicul cu acelasi nume , tot aici , pe DC , din pacate neglijat in ultima perioada , sa-mi fie rusine![bang])"Unirea muzicala a polilor" ''Vioara lui Einstein", "Conexiunea Mozart""Descoperirea Lozanov"," Stimularea prenatala", 'stimularea infantila", "Stimularea timpurie a copilului",, unde se dezvolta idei ca:"Cititul timpuriu","Citirea muzicii", "Jocul la pian"-sper ca Sabina, compozitoarea zapacita![il]sa citeasca si pe aici si sa intervina , cu amanunte , eu o iubesc si o admir fff. mult, daca vi se par interesante aceste mici detalii pe care vi le-am dat , probabil ca veti fi si mai inacantate dupa ce veti citi cartea...( Mie , una , mi s-a parut greoaie pe alocuri , dar poate ca e doar o impresie de-a mea , care sunt putin [mariaj], ceea ce demonstreaza din plin ca eu sunt prima care am nevoie de aceasta carte![zid]Norocul meu ca o am , acum ramane sa o si aprofundez!) ****** O vreti?[zz]*****Ca , de data asta , v-o dau![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...