Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar cu jingle bells de coada


Recommended Posts

  • Răspunsuri 994
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laura, noi am fost in Sithonia (distanta comparabila cu Thasos), acum 2 ani (intre timp vad ca a renovat) si ne-am simtit tare bine. http://ninastudios.sikia.gr/en/nina-studios/

 

 

Am fost si noi in vourvourou in urma cu mai multi ani. Pe site-ul dat de tine nu vad locatia, iar pe booking apare foarte departe de plaja, cat e de departe de mare? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Laura, dar ce ar fi mancat sotu tau? Adica sa lasam mucegaitele, dar nici somon, nici piept... atunci ce?

Probabil ca piept de pui la cuptor ar fi mancat, dar somon nu, ca el nu mananca nici un fel de peste, absolut nici un fel de peste, gatit in nici un fel . (da, stiu ...  [batcap] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vorbind de mofturi la mancare, prietena cu care am fost in Zanzibar a avut ceva probleme, desi la resortul la care stateam se gatea exceleeeeent! prietena mea e genul care mananca aproape orice, ii plac chestiile deosebite, insa... nu-i plac condimentele; vorba ei, "sare, piper si patrunjel, si atat".

 

eh, ghinion, eram in patria condimentelor, si se foloseau din plin. mie mi-a placut la nebunie, insa ei ii trecea orice pofta cand simtea coriandru, cardamon, ghimbir sau ce minuni mai erau in mancare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu de la fite in vacante exclud copiii, de adulti ziceam...

 

Silvi, eu ma refeream la faptul ca sunt invidioasa pe ei ca se duc in locuri peste mari si tari, unde as merge cu mare drag sa gust delicatesele locale. si nu imi permit sa o fac. de aia ma oftic, de ei.. treaba lor. nu ma bag in gusturile oamenilor.

 

pentru ca imi plac multe lucruri deosebite de mancat, nu inteleg cum oamenii zic ca nu le plac. dar nu ii judec, ca nici eu nu mananc bame de exemplu. si ciorba de burta :) (cred ca in rest mananc de toate :))) )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana nu Silvia a avut rochia mamei ei ci Victoria. Victoria e fata Silviei, moștenitoarea tronului. Aici a fost lăudata, Victoria, ca a luat rochia mamei ei după 23 de ani după ce aceasta a purtat-o la aceeași ocazie in 1995. O rochie Nina Ricci :). 

 

https://www.expressen.se/nyheter/kungligt/victoria-lanade-mammas-gamla-nobelklanning/

 

Despre concedii, cred ca nu mai trebuie sa spun ca la noi sunt și culinare. Tocmai azi la prânz la restaurant aici la spital, s-a servit “peste a la Napoli” și comentam cu al meu ca in Napoli nu am mâncat peste gătit așa, apoi ne-am amintit ca defapt in Napoli am mâncat numai pizza, ca deh :)), mama pizzei :)). 

Mai zilele trecute am servit mâncare thai/chinezeasca la un lunch cu colegii și nu am putut sa mănânc cu furculița :))). Am constatat ca am fost singura care am mâncat cu bețe, pana și colega mea filipineza s-a europenizat :)). In plus, aseară am făcut o mâncare care scria ca e coreeana, dar era cu parmezan :))). Al meu voia bete si el aseară dar nu aveam decât setul elegant adus din Japonia și n-a vrut sa îl “strice” :)). De obicei avem acasa bete de unica folosință, dar aseară nu aveam. Am blasfemiat :)) mâncarea coreană cu parmezan și furculița :))). 

 

Noi cam la fel ca roli, hoteluri nu foarte lux, Pt ca doar dormim și facem dus acolo :). Bine, nici bomba, trebuie sa fie curat, hotel de 2-3 stele, depinde in ce țara suntem. Cu mic dejun obligatoriu ca sa nu umblam după el. Restul meselor le luam pe unde suntem, ca nu stam in hotel. Plecam dimineața și ajungem seara. 

Daca stam la casa/apartament inchiriat, doar micul dejun îl mâncam acolo, e așa fain sa cumpărăm din magazinele locale...

 

Cu mâncarea, eu nu pot spune ca sunt mofturi dau fițe. Suntem diferiți, unii au granițe (al meu de ex mănâncă toate ciudățeniile in concediu, a mâncat rechini crocodil, porcușor de Guineea, eu așa ceva nici n-am gustat!). Acum 10 ani nu mâncam creveți, fructe de mare, șofran, și multe altele. In concedii mâncam numai piept de pui :)), acum am lărgit orizontul dar am anumite limite :). Sunt lucruri pe care le-am gustat, nu îmi plac, nu le pot mânca. Nu de fițe, nu de moft. Nu îmi plac. Și nu, nu mai gust dacă sint la cineva și ma servește cu ce știu sigur ca nu îmi place. Altfel da, gust. Dar dacă nu îmi place nu mănânc. 

La prietena mea am încercat mucenici. Nu îmi plac. Am încercat sarmale servite cu mamaliga. Nu îmi plac. Altfel am gustat brânza cu mucegai, nu pot sa o mănânc oricum, depinde cu ce e servita. Și altele, la fel... 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi in vourvourou in urma cu mai multi ani. Pe site-ul dat de tine nu vad locatia, iar pe booking apare foarte departe de plaja, cat e de departe de mare? 

 Am vazut si eu ca pe booking e localizat gresit. E fix langa plaja din Sikia

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...