Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Când alege cezariana, mama se gândeşte la ea, nu la copil


Recommended Posts

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Nu cred ca exagereaza. Cunosc f multe persoane, ce-i drept aici in Franta, care ai traiat f rau faptul ca a trebuit sa faca cezariana.

 

Cezariene facute la cerere de catre mamici. Despre asta am inteles ca e subiectul.

 

Officiellement, en France, les médecins accoucheurs refusent les césariennes sans indication médicale.

 

Sursa https://www.parents.fr/accouchement/accoucher/dans-quels-cas-programme-t-on-une-cesarienne-78299

 

 

Alina, nu are de ce sa aiba „consecinte catastofale“, e un forum de informare pentru mamici. Consecintele trebuie explicate pacientei de catre ginecolog si personalul medical, parerea mea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cezariene facute la cerere de catre mamici. Despre asta am inteles ca e subiectul. Officiellement, en France, les médecins accoucheurs refusent les césariennes sans indication médicale. Sursa https://www.parents.fr/accouchement/accoucher/dans-quels-cas-programme-t-on-une-cesarienne-78299 Alina, nu are de ce sa aiba „consecinte catastofale“, e un forum de informare pentru mamici. Consecintele trebuie explicate pacientei de catre ginecolog si personalul medical, parerea mea.
Ai dreptate. In alte tari, cezariana nu e o optiune stiu de Franta, Italia, Suedia etc ,dar se bate cap in cap cu wikipedia.( sursa mea de incredere pentru mine). Si chiar de ar fi asa, in Romania, o mama cere cezariana.( personal cunosc doar 1 caz) Medicul de ce accepta? Ca doar el o opereaza. De asta zis, poate totusi vina nu e 100% a mamei. Cat despre " consecintele catastrofale", eu am o poveste, pentru ca am vorbit din experienta. Nu stiu daca pot sa povestesc in amanunt experienta mea , pentru ca as lua-o personal sa mi-o ia cineva in daradere. Pur si simplu am sugerat ca, in opinia mea, titlul poate fi indulcit putin. Atata tot. Este doar o opinie. Daca se tine cont, e ok, daca nu, e iar ok. Eu nu-mi impun punctul de vedere si aici nu mai vreau sa argumentez prea mult.

 

Scuzati-ma pentru off topic, voi face tot posibilul sa nu se mai repete.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

 

Wikipedia NU e sursa de incredere 100%, oricine poate scrie cam ce isi doreste acolo. Desigur ca in marea majoritate e corect, 70-80% dar altfel nu.

 

Traind in Germania aflu des in ultimii ani dorinta mamelor, mai ales romance de a face cezariana din motive de frica si pentru ca in Romania e destul de intalnit. Si atunci se intereseaza cum isi pot convinge medicii sa le dea hartia/trimiterea necesara pentru cezariana. Deseori li se propune VBAC si in unele cazuri reuseste. 

 

Cristina

 

 

P.S. M-ar interesa sursa wikipedia, de curiozitate

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineata. Wikipedia NU e sursa de incredere 100%, oricine poate scrie cam ce isi doreste acolo. Desigur ca in marea majoritate e corect, 70-80% dar altfel nu. Traind in Germania aflu des in ultimii ani dorinta mamelor, mai ales romance de a face cezariana din motive de frica si pentru ca in Romania e destul de intalnit. Si atunci se intereseaza cum isi pot convinge medicii sa le dea hartia/trimiterea necesara pentru cezariana. Deseori li se propune VBAC si in unele cazuri reuseste. Cristina P.S. M-ar interesa sursa wikipedia, de curiozitate

 

 

Sursa de incredere 100% sigura nu am gasit. De aceea am ales wiki. Sursa este specificata in josul paginii. Vezi reference. Daca imi recomanzi altceva, iau in considerare si alta sursa.

 

 

Si cele din Germania cum nasc?

 

Si totusi, eu nu cred ca acele femei reprezinta majoritatea in cazul cezarienelor. Nu pot sa cred ca toti medicii care practica o cezariana se las dusi de nas de mama respectiva.

 

Eu sunt chiar curioasa.

 

Multumesc

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sunt multi medici care accepta pt ca e spaga mai mare, idem tariful de la clinicile particulare. Si e programata, nu il scoala nimeni in miez de noapte sa stea dupa o nastere.

 

Nu este vreun medic ginecolog pe aici sa ne rapunda?

 

App de clinica particulara si tarife:Am nascut la Isis in Constanta acum 3 ani cu dr Cristurean. Clinica aia, pentru mine ,a fost un vis. Desi aveam cezariana programata( dioptrie foare mare), am ajuns la cezariana de urgenta. Dar a fost programata cu un motiv. Dr. m-a trimis la oftalmolog intai.

 

Stiu ca pretul cezarienei era mai mare decat a nasterii naturale.

 

Cat despre "Sunt multi medici care accepta pt ca e spaga mai mare" , poate asa este, dar tot, parerea mea, nu reprezinta majoritatea.

 

Despre nasterea naturala, poate ajuta o campanie nationala ca cea pentru "alaptare exclusiva la san pana la 6 luni".Era si despre imunizare o campanie.

 

Poate nu e promovata destul nasterea naturala. Si daca problema persista, atunci sa se ia si medicii la bani marunti. De la medici cred ca e problema. Pentru ca se recomanda o operatie mult prea usor.

 

Problema tehnica, cand editez mesajul pe android, mi-l arata pe tot ca un intreg. Este de la android?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...