Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Rata la cuptor?


ML

Recommended Posts

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mirela, carnea de ratza e rosie, cea de curca e alba. Gisca e alba si ea.

 

ML, mama facea rata umpluta care era fiarta in prealabil si apoi pusa in cuptor. 

Eu nu gasesc aici ratze intregi : doar piepturi fara os si pulpe. Lasa foarte multa grasime. 

 

daca ai vasul de tuci cu capac, pune bestia fara nimic, las-o 30 de minute, scoate grasimea, pune legume variate taiate cum a spus Roxana, sare si mirodenii si las-o in zeama ei ca se face singura. 

Grasimea nu se recupereaza toata, si legumele vor avea fix ce le trebuie. 

 

Grasimea recuperata, o pui la borcan in frigider si e excelenta (de gust :) ) la gatit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Daca nu va descurcati, vin sa va ajut. Gratis!

 

 

Marius,  [:-)))]  [:-)))]  imi place ajutorul tau!!!

 

 

 

Si Eu vreau sa incerc sa fac arata intreaga, Mai alea ca la nemti e cumva traditional de craciun, insa pina acum nu m-am incumetat.Piept( cu portocale), Pulpe, am facut , intreaga insa nu.

 

La retete ma tot uit si am gasit ca Se lasa cel Putin 24 de ore in saramura( si cu alte condimente).Apoi la cuptor...insa cred ca de grasime nu poti scapa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ani m-am spart si eu in figuri cu o rata din asta la cuptor. Am aruncat-o  [:-)))] Nu ne-a placut desi am gatit-o dupa aceleasi proceduri ca si puiul, iar ala imi iese bestial. Mie nu mi-a placut in primul rand mirosul de la gatit iar asta m-a ingretosat. Barbatul parca a mancat putin din ea, dar fiind si alta mancare gatita, rata a ajuns la gunoi. Nu mai repet niciodata ca miroase tare dubios.

 

Puiul la cuptor de care va spuneam ca-l gatesc si-mi iese foarte bun il fac in vas de sticla cu capac. Am unul exact pe masura. Dupa ce mozolesc puiul cu diverse si pe dinauntru si pe dinafara, il asez in vasul de care va spuneam, dar cocotat pe un castron asezat cu fundul in sus. In acest mod tot ce se scurge din pui ramane sub nivelul carnii . Cam 3 sferuri de ora las cu capac si apoi inca jumatate de ora fara. Iese delicios! Il mancam cu usturoi facut cu smantana si cu mamaliga.

 

Noua ne place foarte mult rata de la chinez, dar am inteles ca aia e intai fiarta si apoi prajita in baie de ulei. Ceva teribil de nesanatos, dar care imi lasa gura apa numai cand ma gandesc.  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...