Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Temperatura mare, 2 ani


DFdfdf

Recommended Posts

Buna ziua si bun gasit din nou!

 

A trecut ceva timp de cand am postat ultima data pe aici, dar iarasi am nevoie de ajutorul dv.

 

Fiul meu a avut temperatura azi-noapte, cu suisuri si coborasuri, cel mai mult, 39,5 grade. I-am pus sosete umezite, manile si picioarele erau reci, fruntea, fierbinte. Am stat langa el, pe rand si impreuna, luandu-i temperatura de trei-patru ori la 20 sau 10 minute, numai peste 37 a fost, maxima dupa cum spuneam.

 

I-am administrat, la sfatul medicului, antitermice: Nurofen, 5 ml la 8 ore si pentru ca temperatura nu scadea si se apropia de 40, i-am dat Alvotor, 10 picaturi la 8 ore. Totul, fara scaderi semnificative. Spre dimineata, dupa un calm relativ, in jurul temperaturii de 39 grade, i-am administrat si Augmentin (400mg/57mg/5ml), copilul are doi ani si jumatate si 15 kg.

 

In cursul zilei am inregistrat aceleasi fluctuatii, totusi nu s-au mai atins valorile maxime nocturne. Copilul are o stare generala buna, nu tuseste, nu-i curge nasul (inca), manca prostioare, dar tinand cont de stare, il lasam sa manance ce vrea, consuma lichide normal.

 

As dori sa-mi spuneti daca doza de 5ml Augmentin la 12 ore este in regula (conform graficului prospectului) si 10 picaturi Alvotor la 8 ore.

Ce mai putem face daca temperatura tot nu scade?

Multumim!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Asa am inceput, insa temperatura ajunsese aproape de 40, urmatorul pas ar fi fost catre spital. Cum dimineata, cu tratament, temperatura tot nu a scazut, trecusera 24 ore (am observat cresterea temperaturii de dimineata, abia seara am luat masuri), asa ca am trecut la urmatorul nivel

Sa fie, multumim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antitermicele nu au avut efect pentru ca i-ai dat dozele la interval prea mare. Ai verificat in gurita copilului si pe cerul gurii, are cumva niste pete mici rosietice asemanatoare aftelor ? Daca da, posibil sa aiba herpangina, asa debuteaza boala, cu febra mare, este virala, nu se da antibiotic. Daca as fi in locul tau, as opri administrarea antibioticului.

O idee ar fi sa suni la peditel, sa ceri o opinie medicala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...