Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

An nou, karma noua pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 978
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bună seara și de la mine,

 

Mulțumesc că ați întrebat, am o tonă de lucruri de făcut, sunt îngropată în To Do-uri. Acum migrăm un server mare, că doar în weekend se poate, bineînțeles  [batcap] .

 

În plus ar trebui să fac curat prin casă, îmi făcusem planul că la ora asta mă opresc din ce fac și mă apuc totuși să dau cu aspiratorul (al meu e la București, l-aș fi pus pe el), dar deocamdată nu mi se arată.

 

Miha, țin pumnii sorei, să iasă bine procedura!

 

Anja, nu am înțeles dacă nu se putea amâna meetingul sau appointmentul la doctor :).

 

Mă duc să îmi termin migrarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, nu am înțeles dacă nu se putea amâna meetingul sau appointmentul la doctor :).

 

Mă duc să îmi termin migrarea.

Daniela, doctorul... acilea la suedezi tb sa fii tare fericit cand primesti timp la doctor... asa ca lipsesc de la mtg...

Migrare linistita...:)))(si eu tb sa migrez, da' in cloud)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Țin pumnii să fie bine la doctor!

 

Apropo de cloud, acu' 20 de ani când am început eu să lucrez în IT, clienții nici nu voiau să audă să-și țină datele pe servere închiriate :). Acum se cer ei singuri în cloud :).  În câteva decenii s-a schimbat total optica în privința asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Țin pumnii să fie bine la doctor!

 

Apropo de cloud, acu' 20 de ani când am început eu să lucrez în IT, clienții nici nu voiau să audă să-și țină datele pe servere închiriate :). Acum se cer ei singuri în cloud :).  În câteva decenii s-a schimbat total optica în privința asta.

Pai da, ca este ceva mai ieftin de run.

ehhee si cate s-au mai schimbat., cate joburi noi au mai aparut...Eu am oarecare emotie IT-istica despre moda asta cu microservice-le si sistemele distribuite...creste complexitatea exponential si ce castigi prin breaking down si facut de APIs pierzi prin distribuire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, păi aplicație mamut și scalabilă, și flexibilă, și rapidă, și cu întreținere suplă :) se poate, dar cu ceva eforturi :). De asta se preferă în anumite situații să se împartă pe felii. Plus că toți vor integrare între sisteme paralele (ex: sistemul financiar cu banca, logistica cu sistemele de comenzi ale clienților și tot așa) și e mai ușor de intefațat așa, decât dacă ai o aplicație mamut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Miha, cum se face la voi admiterea la liceu? Ce se intampla daca sunt mai multe cereri decat locurile disponibile?

 

Aici notele sunt litere. Fiecare litera are un număr de puncte. In total sunt 18 materii. Din 16 materii pe care le alege fiecare elev, normal cele mai bune note, se transorfma fiecare nota in puncte și se face suma lor. Suedeza, matematica și engleza sunt materii obligatorii, nu se pot elimina. 

In funcție de aceste sume și de opțiuni (au voie trei opțiuni) se intra. 

 

E foarte complicat, eu am explicat simplu. Dar de ex nu se uita numai la medie ci și la note in particular. De ex la anumite linii nu se poate intra cu note de F (care înseamnă insuficient) pe când la unele da. 

La alte linii mai pretențioase se uita la notele de la matematica, suedeza, sau ce materii sunt specifice acolo. 

 

Băiatul tău a intrat anul trecut așa-i? La voi e mai ușor? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, la noi invatatorii dau o recomandare pe baza evolutiei copilului din toti anii de scoala primara si a testelor nationale din ultimii 3 ani. Recomandarea este pentru tipul de invatamant:4 ani(unde in principal invata o meserie), 5 ani si 6 ani.

Daca sunt mai multe cereri decat locuri se face loterie.

Da, copilul mare e in primul an de liceu, dupa anul 3 isi va alege profilul.

Anul viitor vom cauta liceu pentru pitica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...