Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

An nou, karma noua pe ghetar


Recommended Posts

Va salut si eu,

 

 multumesc de urari. V-am citi, dar am fost asa intr-o stare depresiva, incat nu mi-a venit sa scriu. Anyway, Matthias e mai ok, dar i-a iesit o masea si 2 dinti, si de cand a plecat taica-su in Montreal sambata face greva foamei. Gatesc si gatesc si ... anyway, ma indispune maxim.

  La mine in sat e gheata si urat, centrala pare ca nu face fata la incalzirea casei. Al meu zice ca la ei sunt - 30 grade (sau se simte), pana si el poarta fes.

  In rest, ii fac lista la al meu cu ce sa ne ia, cica se duce azi la Premium Outlets, sa vedem ce reuseste sa ia.

 Ella, ce chestie. si prin Ro se mai intampla de astea, bine ca ai rezolvat. Velvet, imi pare rau de situatie.

 Miha, insanatosire grabnica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 978
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mihaela, sanatate multa si tie si Silviei!!! 

 

Moon, in perioadele cand ii ieseau dinti, Rares manca doar lapte, cereale de alea praf si fructe. Nu e nici o tragedie si nici un motiv de panica. Garantez! In general, nu e nici o tragedie daca nu mananca atat cat credem NOI ca ar trebui. Cel mai important este sa fie sanatosi, ei isi iau ce le trebuie, stai linistita ca nu mor de foame. Am trecut si eu prin aceleasi sentimente, te inteleg, dar crede o baba cu experienta: nu e panica!!! Am unul de 1.73 la 13 ani si o silfida (nu e slabanoaga, doar ... fibra tot) care continua sa manance putin, dar e sanatoasa tun!! 

 

Ioana, ma bucur pt tine!! Pt experienta ta!! 

 

Noi suntem in cod galben, ne ninge frumos de mai bine de 12 ore. Eu azi am muncit, maine sunt libera. Ca o mama rea ce sunt, speram sa mearga copiii la scoala, sa am ziua numai pt mine. Eh... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt in cod galben dentar.

Azi mi-am scos o masea. S-a rupt  cu portelan cu tot, nu s-a mai ptut face nimic si ma asteapta un cod rosu de implant.

 

Dureri prea mari nu am.

 

Fii-mea a plecat la sala. Ma bucur ca se tine de asta si ii si place.

I-a facut bine mica escapada la Amsterdam.

==

 

Velvet,  ai sa vezi ca lucrurile o sa se aranjeze. 

Mandra de Rox, La multi ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, spune-mi si mie legat de implant, ca si eu mi-am perdut o masea: ce stii despre procedura? Adica stiu in ce consta, ma intereseaza daca are vreo contraindicatie pentru un viitor RMN, vreodata? Nu am avum probleme... dar cine stie, sa nu ma trezesc ca mi se spune ca nu pot face rmn ca am metale/ corpuri straine in organism. Eu stiu ca nu ar fi asa.... dar nu sunt sigura...

 

Si, cam care mai sunt preturile la ora actuala, ca pe unde se invart?

 

Langa locul gol am masele bune, si parca mi-e nu stiu cum sa le stric, sa le pilesc sa le scot nervul ca sa le faca punte. Mai bine las locul gol decat sa stric alti dinti din jur... 

Si asa am o gramada de probleme cu dintii, s-au stricat dupa nastere f mult, sa mai stric si unii buni, nu prea imi vine.

 

Mersi anticipat!  [flo2]  Orice info preliminara imi e de folos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor, multumesc mult mult de urari tuturor. Ieri cand sa intru sa va multumesc la cald... ia forumu’ de unde nu-i :))

 

viviana, succes la implant. Este o solutie mega-excelenta, eu le iubesc :))) (ma rog, am doar unul si consortul unu, dar avem acele sentimente :) )

 

moon, zic si io ca fetele ca nu e bai ca nu mananca. Nu cumva tu esti in depresie de hipoglicemie de la dieta? :)

 

velvet, eu zic ca se ca rezolva bine problema asta! (Am eu asa un feeling de mana omida :)

 

Fleur, deci sarbatoriti si voi unirea principatelor stand acasa :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum si in stomatologie materialele sunt mult mai "consumabile" decat in trecut. Obturatiile (plombele), lucratile dentare - pivoti, coronite, punti - tin muuuult mai putin decat cele facute in trecut.

 

Pe vremuri tineai plombele si lucrarile si 20-25 de ani, stiu de la atatea persoane din jurul meu, acum cica tin in medie 5-7 ani, mi-a zis o stomatoloaga ca plombele trebuie inlocuite periodic, cam la 3 ani.... WYF?? Eu credeam ca o plomba inchide etans o gaura, o cavitate (cea cariata, care este curatata).... La fel si lucrarile.. o masea imbracata acum 5 ani, m-a luat o o durere insuportabila exact inainte de Craciun, 1 zi jumatate nu am mancat nimic si nu am dormit (nu am putut), am luat medicamente antidurere, nu a trecut deloc. M-am dus la un cabinet din asta de urgente si stomatologul mi-a spus: ca a, pai au trecut 5 ani, i-a cam trecut termenul! Ca s-au inflitrat microorganisme... Pai cum asa, o lucrare cu pivot si coronita nu etanseaza? Cum sa intre?? Ca e totul astupat.... Ma rog, cert e ca materialele sunt ff proaste acum, nu mai tin deloc in timp, ca sa aiba cabinetele mereu "vanzari". 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SI costa mult stomatologie in ziua de azi, de aia sunt iritata, adica dau si multi bani, se aduna sute-mii de lei adunat si chiar asa, dupa 3-5 ani, o luam de la capat, alti bani alta distractie?!

 

Pe vremuri erau materialele mult mai rezistente si preturile mai rezonabile (la acele policlinici cu plata)... nu zic ca atunci era perfect, dar era raportul calitate-pret mai ok... acum parca e hotie pe fata, nu stiu cum sa-ti mai ia banii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, la multi ani madrulitei!

 

Velvet, am o cunostinta care a trebuit la fel ca tine sa ia o decizie in ceea ce priveste cariera. Ea si-a luat licenta de traducator, si-a deschis o firma in care, pe langa traduceri face cursuri de engleza cu adulti si copii, firma care ii aduce satisfactii materiale si profesionale. Poate nu e o idee rea. 

 

Ella, felicitari pentru noul job! Sa fie asa cum iti doresti!

 

Viviana, sper sa treci cu bine peste coduri! Saptamana viitoare merg si eu la dentist, sper sa scap doar cu implant osos, fara extractie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, nu stiu nimic de implant.

M-am uitat pe site-ul clinicii unde ma tratez si preturile variza, in functie implant/material, de la 1800 la 4300.

clinica asta face si one day-implant - nici asta nu stiu exact ce inseamna.

 

Cert este ca dupa 2 luni de la extractie m-a programat sa-mi faca o tomografie pentru a vedea starea osului si daca e nevoie de aditie de tesut osos au ba.

 

Ce stiu de la cumnata mea, care are si paradontoza, ca dupa fixarea implantului trebuie sa astepti o perioada ca gingia sa se refaca peste implant. Cum la ea nu s-a intamplat asta i-a facut plastie de gingie - i-a luat din cerul gurii si i-a adaugat la gingie. brrr

 

Eu in situatia ta, pur si simplu mi-am facut punte, dintii de langa nu se strica atat de dramatic, doar ii pileste putin (nici de anestezie nu am avut nevoie), e mai ieftin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Viviana.

 

Cu dintii sanatosi nu de pilit e vorba, ci ca trebuie scosi nervul la fiecare. Automat orice dinte care intra intr-o lucrare trebuie sa sa fie preventiv fara nerv. Or, pt mine un dinte devitalizat inseamna un dinte mai casant, un dinte care se cariaza mai usor, un dinte caruia ii scurtez viata cu niste ani buni :((

Ca si asa, am avut o gramada de dinti/masele care s-au avariat in ritm accelerat si a trebuie scosi nervul si s-au rupt apoi de tot, sau a cazut coroana, s-a fracturat radacina si tot asa... :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...