Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

An nou, karma noua pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 978
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

teoria e ca un ger serios - dar nu 1-2 grade cu plus, ci -3 -4 grade ziua incetineste si ciclul de dezvoltare virala si raspandirea. asa cum e vremea acum e ideal pentru propagare rapida.

 

Da, sunt de acord. Eu ziceam ca in ideea unei ierni ideale, așa cum zici, când vine primăvara și se încălzește, virușii se răspândesc oricum. Adică nu prea contează când și cum. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

teoria e ca un ger serios - dar nu 1-2 grade cu plus, ci -3 -4 grade ziua incetineste si ciclul de dezvoltare virala si raspandirea. asa cum e vremea acum e ideal pentru propagare rapida. 

Mie mi s-a parut ca gripa a atins apogeul saptamana trecuta, cand a fost destul de ger, de frig, temperaturi de -3 - -4 grade (sa nu mai zic de Real feel, din cauza vantului). M-a surprins deoarece stiam si eu ca cea mai nefavorabila perioada din acest punct de vedere este iarna, cand vremea e mai calda decat media si umeda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna!

 

De altfel, urata, gri si ploioasa. 

 

De gripa asta nu stiu ce sa zic, mi se pare ca acum merge catre apogeu. Azi pe cel mic l-am lasat acasa. Oricum are mediile incheiate, i-a chemat doar sa le dea carnetele. Dar are 4 cazuri de gripa confirmate in clasa. Mi se pare inconstienta sa ii chemi la scoala. Evident, ca peste tot in RO, apa calda si sapunul lipsesc in scoli si la noi. Asa ma enervez cand ii aud pe toti desteptii la TV cu masurile de prevenire si spalatul pe maini cand habar n-au si nu le pasa de conditiile din scoli.

 

La noi s-au apucat sa dezinfecteze autobuzele. Nah, zic ca e ok. E prima data cand aud. si ma bucur daca chiar o fi adevarat, ca ai mei folosesc autobuzele zilnic, cand ies de la scoala si cand merg la activitati.

 

In alta ordine de idei, apropos de problemele adolescentilor, ne-au anuntat niste prieteni din Bucuresti ca au probleme cu baiatul de 16 ani, care a facut obsesie cu jocurile pe calculator, are absente cu carul la scoala si i-a anuntat ca el nu mai vrea sa mearga la scoala. Vor sa-l aduca la noi in vacanta asta, sa-l rupa din mediul lui si de calculator. Ce sa zic...nu ma bucur 100% sa stea pe langa ai mei...cine stie ce povesti le spune....ma rog vine cu taica-su, care sper sa-l supravegheze indeaproape cand va ramane singur cu ei in timpul zilei. Asa, pe timpul vacantei, ai mei ar fi stat singuri acasa, cu activitatile lor si cu copiii de pe strada.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! 

 

Ieri in conferinta de presa in care au declarat ca este oficial epidemie, am auzit un reporter intreband daca e mai ok ca se incalzeste sau virusul moare cand e frig. dr.Streinu Cercel a spus ca virusului gripal "ii place" perioada mai rece. A si dat o explicatie de genul ca atunci cand e f frig iti curge nasul si e moment mai propice sa iei virusul. 

 

La ai mei in clasa nu am auzit sa fie vreun caz de gripa. Sunt doi copii raciti, dar e o viroza respiratorie, nu gripa. Oricum, au cam terminat-o cu scoala. Rares maine nu se mai duce deloc, Bianca merge ca face pregatire la biologie pt olimpiada (au o profa super implicata, a lucrat suplimentar cu copii ce vor merge la olimpiada in fiecare zi cand a putut, in  orele de sport si alte ore mai uroare la care aveau deja note si nu era problema daca lipseau, i-a anuntat ca ii cheama si in vacanta in 2 zile) . Rares m-a surprins pozitiv pe final de semestru cand a reusit sa ia niste note foarte bune si sa isi imbunatateasca mediile. A fost un semestru bun. 

 

Eu sunt intr-o perioada gri. Astept vesti bune, desi ratiunea imi spune ca nu am nici un motiv de optimism.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...