Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

An nou, karma noua pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 978
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi la birou sunt probleme cu incalzirea de un an si ceva. Vara a mai fost cum a mai fost, dar de prin nov asa tremuram ca niste frunze cu totii. Asa ca am mers la cumparaturi zilele astea si am luat cateva pulovere groase, unul teal (turcoaz inchis spre gri?) deja a devenit preferatul meu. Si cu cateva ceaiuri (de plante) fierbinti pe zi, rezistam.

 

Ati vazut filmul God's own Country? Este cu un actor roman ce interpreteaza un migrant roman in UK.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi la birou sunt probleme cu incalzirea de un an si ceva. Vara a mai fost cum a mai fost, dar de prin nov asa tremuram ca niste frunze cu totii. Asa ca am mers la cumparaturi zilele astea si am luat cateva pulovere groase, unul teal (turcoaz inchis spre gri?) deja a devenit preferatul meu. Si cu cateva ceaiuri (de plante) fierbinti pe zi, rezistam.

 

Ati vazut filmul God's own Country? Este cu un actor roman ce interpreteaza un migrant roman in UK.

A trebuit sa caut cu google culoarea "teal"  [:)] . E verdele lisita si da, e tare placuta nuanta.

E bun filmul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi 5 grade plus azi si ploua. Asa ne tine cu temperaturi in zigzag.

 

Viviana_06, condoleante! Imi amintesc de o replica a lui Gh. Dinica in Filantropica: ce SIDA dom'le, in Romania se moare de gripa! Ingrozitor de adevarat.

 

La noi nimic nou. Ma uit serile la un reality britanic cu chiriasi neseriosi si viceversa, proprietari axati numai pe profit. Am vazut cum stau romani si alti est europeni in camarute mizerabile cate 3-4 in 3 metri patrati. Ce m a socat mai mult e fenomenul squatters. O familie tanara ce asteptau un bebe s au mutat temporar din casa ca sa renoveze. In lipsa lor s au mutat in casa 2 familii de turci si au schimbat incuietorile! Partea nasoala e ca sa i dea afara trebuie proceduri judiciare ce costa timp si bani...

Cele mai numeroase erau insa cazurile de chiriasi ce nu plateau luni de zile...ii scoteau afara dupa alte cateva luni si proprietarii ramaneau cu pagube de mii de lire.

Cum naiba nu reusea nimeni sa i faca sa plateasca nu inteleg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! 

 

Apropo de copii care călătoresc singuri :), mi-am amintit ca eu am călătorit singura când avea 16 ani cu trenul de noapte Timișoara Iași, la clasa a 2-a :)). M-au urcat ai mei in Dej, trebuia sa ma dau jos in Veresti unde stătea trenul 2 min. Acolo ma așteptau unchiul și varul meu. Tot ce știam era ca Veresti era prima stație după Suceava. Făcusem drumul asta de câteva ori cu ai mei înainte. Sigur ca m-am descurcat :). Am și dormit cu capul pe umărul unui domn din dreapta mea, când m-am trezit mi-a fost Rușine, dar mi-a zis sa continui sa dorm așa dacă e comod ca e Ok. Și a fost Ok. A fost o experiența, mi-o amintesc foarte bine. 

 

In alta ordine de idei, am reluat zilele trecute legătura cu cea mai buna prietena din liceu. După exact 30 de ani! Au fost niște circumstanțe imediat după ce am terminat liceul și nu ne-am mai căutat reciproc deși eram studente in Cluj amândouă. Eu am plecat înapoi in Zalău, ea a rămas in Cluj și apoi tot ce știam era ca e in SUA. 

 

Vivi, îmi pare rău Pt cunoștința voastră...

Sănătate multă! 

 

Am schimbat zborul de joi, sa zbor la o ora mai umană, sper sa nu fie întârziere ca atunci nu ajung la timp. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, acum imi spun ca nu i-as lasa sa calatoreasca singuri la 16-17 ani. Probabil ca ma voi razgandi pana cand vor implini aceasta varsta :).

Si nu e ca n-am incredere in ei ci ca n-am incredere in alti oameni. De ex zilele trecute o familie a fost amenintata cu cutitul si jefuita cand dupa ce au coborat din metrou. Era 10 seara si aveau un bebelus in carucior.  De situatii de genul asta imi e teama.

 

Fleur, o situatie asemanatoare cu ce povestesti tu e si la noi, refugiati care isi asteaptau lamurirea statutului au plecat din centrele de azil si s-au instalat intr-un grup de case nelocuite. Dupa ce au fost scosi de politie au intrat intr-un club de scouting si apoi in sediul unor birouri nefunctionale. Intr-un final seful lor a primit drept de rezidenta si de cateva luni n-am mai citit nimic in presa de ei.

 

Acesta a fost jurnalul de la ora 5 :))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi m-am trezit visand la vacanta... si am doar o luna de munca...deci, clar sunt f. obosita...Ma simt ca o musca prinsa intr-o panza de paianjen...

 

Silvi, ca ai atins tema "barbatul si supararea nevestei" eu am certuri cu sotu' cand el nici nu se prinde ca sunt suparata...adica este tot o mirare cum de as putea fi suparata, ca "ce a facut?", drept pt care de multe ori renunt sa ma mai cert... [pk]

Insa cand ma aduce la disperare,  ii scot pe nas si "sosetele din 17.07.2003", si  asta e pura razbunare.... [:D](pt Ioana, ca se pare ca avem sosete in comun))))

 

Marion, despre alarme, v-am povestit de alarma vomitacioasa... super eficienta, mai buna decat camerele care te piuie la fiecare raza de soare.

Si tot Marion, din experienta mea, de pe la 15 ani, copiii vor mai multa independenta si stai cu inima cat un purice, dar tb sa ii lasi sa incerce lumea...

 

Eu nu sunt mama cool, cica pun prea multe intrebari...asa ca va admir ca sunteti cool...

Vivi, off, de necrezut ca gripa poate fi asa de periculoasa...

 

Un film olandez care mi-a placut. "The black book", despre holocaust, Olanda 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vivi, condoleante. Chiar nu te astepti sa mori de gripa, mai ales cind nu esti intr-o categorie cu risc. Groaznic!

 

Alarma nu imi trebuie ca am doi caini...la mine nici veveritele nu trec prin curte, postasul e ingrozit...chiar zilele trecute (cind eram in vacanta), am primit o lada de vin din California (din Napa)...in mod normal, trebuie semnatura de la cineva peste 21 de ani sa ia in primire pachetul. Acasa, la dog sitting, era doar amica lui A. (care are doar 18 ani)...a deschis prima usa si a lasat usa de sticla inchisa sa vada cine e la usa. Cind s-au pus ambele bestii pe latrat ZDRAVAN, nenea a lasat lada de vin si a rupt-o la fuga...a zis ca nu ii mai trebuie semnatura!!! Asa mi-au salvat un drum la centru de pachete!!!

 

Ioana, cum sa nu va rezolve problema caldurii?? Este oribil sa lucrezi in frig. Si eu sint friguroasa rau...am fulare, pulovere, am pitit un incalzitor (cit se poate de ilegal) sub birou...dar in ultimul timp vad ca au devenit mai rezonabili si nu mai dardai chiar asa. 

 

Eu nu sint mama cool...dimpotriva, dar totusi i-am lasat sa mai testeze lumea si pe cont propriu. I-am lasat in NYC de pe la 15 ani (sa mearga la concerte). Am inceput sa ii las plecand singuri (si ii culegeam noaptea la final...abia imi tineam ochii deschisi). Apoi, incet-incet, pe masura ce am vazut ca dibuesc metroul, mergeau in grup (nu singuri)...am lasat lesa mai lunga. Na, la 18 ani tot pleaca la facultate...mai bine sa stie sa se descurce decit sa fie picati din luna. Am colege care la 40 de ani (+) sint terifiate de metrou sau transport in comun. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...