Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

An nou, karma noua pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 978
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sau ii gasesti pe aia care apreciaza ca esti independenta.  [hia]

 

Corect! [:)]

Legat strict de mine, apreciaza asta, doar ca ar vrea sa ii cer in mod direct ajutorul. Ca cica daca nu pot sa il rog pe el, atunci pe cine? [:)] In exemplul concret de mers la magazinul de la 40 km distanta cica se simte mai degraba manipulat cand eu incerc sa ii gasesc ceva de facut acolo si ca prefera sa ii spun direct sa mearga pt. mine.

Vad si partea lui, adica sunt convinsa ca dreptatea nu e 100% la mine, doar ca da.. imi e greu sa cer ajutorul. Oricui [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! Am avut emoții Pt ziua de azi, ca sunt asociala :)). Dar am reușit sa leg inițial o Conversație cu o norvegianca la masa de prânz, o întrebam tot la a doua fraza ce zice :)). Apoi ca prin minune s-au asezat lângă mine o tipa din Västervik unde am avut eu practica (nu ma ținea minte dar eu o știam) și doua tipe din Kalmar unde am câteva colege de facultate și am început o discuție și cu ele :))). Iar in lift spre camera am agățat-o pe una cu care am fost la un curs acum câțiva ani :)). 

Ce mică e Suedia asta :))) 

 

Peste o ora merg la mingel și la cina, acasa eram nehotărâtă dacă sa merg, acum nu mai am dubii :)). 

 

Hotelul e super fain, dar îl știu, am fost aici și anul trecut. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect! [:)]

Legat strict de mine, apreciaza asta, doar ca ar vrea sa ii cer in mod direct ajutorul. Ca cica daca nu pot sa il rog pe el, atunci pe cine? [:)] In exemplul concret de mers la magazinul de la 40 km distanta cica se simte mai degraba manipulat cand eu incerc sa ii gasesc ceva de facut acolo si ca prefera sa ii spun direct sa mearga pt. mine.

Vad si partea lui, adica sunt convinsa ca dreptatea nu e 100% la mine, doar ca da.. imi e greu sa cer ajutorul. Oricui [:)]

Dar el nu merge pentru tine, merge cu tine. Nu ca sa te ajute ci ca sa-ti tina companie pentru ca va simtiti bine impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre peripetiile din primele zile cand am luat volanu-n mana (fac si eu anul asta 26 de ani de cand am luat permisul, dar asta nu inseamna c-am condus 26 de ani [:)]  )

 

in prima zi, in parcarea de la Fundeni, i-am lovit unuia oglinda, s-a rezolvat cu 30 de roni.

 

in a doua zi am plecat cu un coleg la Brasov, si de acolo mergeam mai departe la Tg. Mures. in spatele nostru venea fostul meu prieten in masina lui. la iesirea din Otopeni ma proptesc in fundul uneia care semnalizase ca face dreapta, dar apoi pusese frana brusca. 2 ore jumate la politia din Otopeni (si parca 2 puncte).

 

prietenul meu ii zvarle cheile de la masina mea colegului (care era din Bulgaria) si-i spune sa treaca la volan, iar pe mine ma pune sa conduc masina lui, exact pe ideea ca daca ezitam in momentul ala nu se stie cand ma mai urcam la volan.

 

am condus cat am condus, dar cum se intunecase deja, la un moment dat l-am rugat sa facem schimb.

 

la intrarea in Brasov ne taie unul calea brusc - sau cel putin aia a incercat, ca de fapt s-a oprit in botul masinii noastre.

 

a doua zi cand ne trezim vad ca dadusera primii fulgi de nea, asa ca mi-am anuntat colegul ca ii doresc succes in a-mi conduce masina pana la Tg Mures, si de acolo inapoi la Bucuresti [:)]

 

da' pe urma am mai condus. nu m-au speriat nici drumurile mai lungi pe vreme rea. pe doua le tin minte, ambele pe Valea Prahovei: unul cu un viscol de nu vedeai la cativa metri in fata, iar altul cu o ploaie torentiala care-i facea pe barbati in toata firea sa traga pe dreapta. eu mi-am facut calculele ca daca trag pe dreapta nu se stie cat stau acolo, si nu voiam sa se intunece, iar ploaia nu parea sa se opreasca prea curand, asa ca am continuat drumul.

 

nu mi-a placut niciodata in mod deosebit sa conduc, asa ca acum masina sta, cum v-am mai spus, nemiscata in fata blocului. pe asta chiar n-am condus-o aproape deloc, ceva nu-mi place la ea, imi placea mult mai mult aia veche, insa a decis firma ca schimba flota si ni le-a luat pe astea noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, nu te descuraja cu condusul..se mai intampla si din astea!

 

Mai, ce ziceti voi cu pisiceala, ca ma bagati in ceata... adica eu cand ii zic sotului "vezi ca am ramas fara benzina" sau "sa imi bagi masina in garaj!" sau "vezi ca pacane ceva la hota" sau "pune-mi si mie tabloul pe perete", sau "starnge tu masa", "scoate vasele"- voi ziceti ca ma pisicesc?  Sa stiti ca nu ii zic"pisi" la preambul? [:D] Daca asta e psisceala, mie imi place...

 

Viv, figuri sunteti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, nu te descuraja cu condusul..se mai intampla si din astea!

 

Mai, ce ziceti voi cu pisiceala, ca ma bagati in ceata... adica eu cand ii zic sotului "vezi ca am ramas fara benzina" sau "sa imi bagi masina in garaj!" sau "vezi ca pacane ceva la hota" sau "pune-mi si mie tabloul pe perete", sau "starnge tu masa", "scoate vasele"- voi ziceti ca ma pisicesc?  Sa stiti ca nu ii zic"pisi" la preambul? [:D] Daca asta e psisceala, mie imi place...

 

Viv, figuri sunteti!

 

 

 Me too. Dupa ce ca toata ziua sunt cu copii de gat - ii adorm, ii hranesc, ii schimb, ii plimb, mergem la cumparaturi, abia astept sa ajunga acasa sa il anunt ca trebuiesc schimbati.  [:-)))]

  Plus, ca ii mai distreaza, timp in care ma distrez si eu - fac mancare, curatenie, vase, haine, de astea. Bine fac si ziua, dar cu pustii care vor sa ma ajute dureaza mai mult. 

 Al meu stie de toate - schimba, maseaza, spala, hraneste, culca copii, ce nu face e macarea lor. Dar daca eu nu sunt, avem borcanase.  [fri]

 O fi el ziua PM, dar seara e tata full time, sau ma rog in timpul disponibil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In exemplul concret de mers la magazinul de la 40 km distanta cica se simte mai degraba manipulat cand eu incerc sa ii gasesc ceva de facut acolo si ca prefera sa ii spun direct sa mearga pt. mine.

Te superi pe mine [flo2]  daca zic ca mie mi se pare "mai stil pisicesc" sa ii caut motive sa vina sa ma ajute sa car ceva greu decat sa ii zic oblu ca am nevoie de ajutor si sa vina, si sa mai si conduca pana acolo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De mers la magazin / cumpărături și pus să mă aștepte două trei ore nici nu se pune problema :), nici eu n-aș vrea și nici el n-ar accepta. Și nici invers nu mi s-ar părea ok. 

la cumparat pantofi, etc nu il iau, ca el nu intelege ca eu fac terapie:)))) dar sa ma ajute la cumparaturi de mancare, impins cosul si carat plasele, absolut da! Chiar ma supara cand zice ca nu are timp...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Na, sa ma bag in seama cu "pisiceala". Daca el lipseste de acasa, pot face de toate (de la tuns iarba si schimbat garnituri pina la zugravit). Mai putin electricitate...acolo habar nu am si mi-e frica. Daca lipsesc eu de acasa, si el se pricepe la orice...mai putin facut cumparaturi; acolo imi trimite 10,000 de texte cu poza din supermarket.

 

SI da, eu sint cam simpla la fire si ii zic verde in fata cu ce am nevoie de ajutor. Dupa 25 de ani de convietuire nu chiar am nevoie sa o dau dupa visini asa ca nici eu nu pic in categoria "damsel in distress". Si da, daca am nevoie, nu vad de ce sa nu cer ajutor. Sint independenta (cu incapatinare) dar nu le pot face pe toate tot timpul...statuie nu imi ridica nimeni :) :) :) Si eu il ajut pe el cind are nevoie...nu ne face dependenti unul de celalat ci ne face o echipa. 

 

Viviana, biata Toyota cum a ajuns acasa sifonata!

 

Velvet, nu te descuraja...cred ca toata lumea (eu inclusiv) am dat cel putin o zbanga in masina la inceput. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...