Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

An nou, karma noua pe ghetar


Recommended Posts

Hello,

 

Am nevoie de un pic de ajutor de la fetele vorbitoare uzual de franceza. Am un dialog scurt in franceza intre persoane care vorbesc engleza in mod uzual. Mama vrea sa prezinte fiicei ei de 10-12 ani pe iubitul cu care are o relatie si au ajuns la momentul ‘sa cunoastem copii’. Mama si fiica vorbesc franceza academica, stilata. Iubitul si fii lui gemeni vorbesc franceza colocviala.  Baietii lui au 8-10 ani.

 

Dialogul in engleza e asa:

‘Come here, honey. I want you to meet my friend, Mr AB.’

‘I am pleased to make your acquaintance, Mr AB.’

‘Happy to meet you too, little lady. Come and meet my twin boys. […] Boys, stop behaving like toddlers!’

 

-Viens ici, ma pétite. Je veux te présenter mon ami, monsieur AB.

-Je suis enchantée de vous rencontrer, monsieur.

-Enchanté, mademoiselle. Viens rencontrer mes jumeaux.[…] (catre baieti) arretez d’etre bambins!  

 

Un pic ma pricep sa traduc si eu, dar as vrea daca se poate sa sugerez din dialogul asta scurt felul in care vorbesc (ce am scris mai sus). Puteti adapta, nu trebuie sa fie fix cuvintele alea daca nu suna natural in franceza. De asemenea, am nevoie de niste cuvinte de alint ptr fata si ptr gemeni.

 

Ptr fata ma gandesc la cherie, pouppé ceva dragastos dar nu prea zaharisit J si potrivit ptr pre-adolescente.

Ptr baieti echivalent ptr cheeky monkeys, champs. si potrivit ptr baieti de scoala primara (ultimii ani).

 

Veti avea recunostinta mea nemasurata si un buchet de flori virtuale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 978
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Servus pinguini

 

Azi e vineri, asa ca yupiiii  [pk] la mine e liniste, seful e plecat la Geneva, avem birouri si acolo...dimineata a fost putin nebunie, dar am rezolvat ce era de rezolvat.

 

Ieri seara am avut ultimul interviu pt cetatenie, cu cei din comisia pt naturalizare..am trecut cu brio de el, ft draguti tipii : 2 femei si 3 barbati..am povestit despre mine, despre elvetienii mei, despre integrare...am discutat si de kpop  [:D] am ras mult...mi-au spus la sfarsit ca la interviul din septembrie am raspuns 100% corect la intrebari  [ph34r] si m-au felicitat..  ei ma recomanda acum pt primirea cetateniei, dosarul meu merge la comisia legislativa, Gemeinderat se cheama (are 40 de membri, 4 din ei au fost ieri la interviu)..urmatoarea sedinta e pe 4 martie, dar depinde daca se va tine...daca nu, pe 1 aprilie....sedinta e publica si mi-au spus ca ar fi fain sa merg si eu....pt ca-mi voi auzi numele si ce decizie au luat...adica voi primi cetatenia orasului...la 30 zile dupa sedinta trimit dosarul la canton, de acolo primesc cetatenia cantonului..iar apoi dosarul merge la confederatie, de unde primesc cetatenia elvetiana...din momentul in care dosarul meu ajunge la canton si pana voi avea pasaportul vor trece 4-6 luni, depinde cate dosare au in lucru..deci in sept/oct voi avea pasaport elvetian  [pk]

In februarie se implineste un an de cand am trimis dosarul, deci au avut dreptate cand au spus ca dureaza cel mult 2 ani.

 

Viv  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

In Sicilia toate masinile sunt zgariate, busite..nu am vazut masina fara semne...dar strazile acolo sunt pe alocuri ft stramte..am mers si noi pe o asa straduta, a tb sa strangem oglinzile si l-am ghidat pe Marco.

 

Velvet, eu zic sa mergi cat mai mult singura, asta te va ajuta..eu asa am facut...

Nu am zgariat sau busit masina, la asta sunt ft atenta..dar m-a lovit unul din spate la semafor, aici in Zurich (am fost atat de socata pe moment, desi mergeam ca melcul)...si am gasit portierele de la Ford putin zgariate, asta in diverse parcari  [zirea]  

 

Miha si Moon, calatorii frumoase sa aveti. 

 

Am avut 2 carduri de cadouri, asa ca am cumparat online cateva chestii pt bucatarie : un wok, o oala pt paste, cos de paine pt ai mei si ceva pt setul de fondue  [:D] puteam sa cumpar ceva pt mine, dar nu-mi tb nimic.

 

Si eu rezolv multe singura..benzina am bagat mereu singura, dar la spalat masina si pus aspiratorul il trimit pe Marco [:D] el se ocupa si  de aspirator acasa si de partea electrica, gaurit pereti, schimbat robinete...la cumparaturile saptamanale mergem impreuna..am lista facuta, asa ca terminam repede....ma enerveaza sa casc gura aiurea, cu cat mai repede, cu atat mai bine...la cumparaturile pt mine merg singura  [:D]  

 

Weekend fain sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, adica ati mers din Satu Mare pana la Atena si apoi, cale intoarsa pana in Halkidiki? Tare! Foarte frumoase satucele alea de pe coasta de est a Casandrei. Le-am strabatut pe toate cu bicicleta pe timpuri, cand eram doar eu cu barbatul, fara coditze.

 

Dada, așa am făcut :). 

 

Superbe, da. Am mers cu mașina pana in cel mai sudic punct al Casandrei, e superb. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ASta-s eu, cu gene crescute spre interior... trebuie sa-mi trag pleoapa, si sa trag cu penseta. Foarte neplacut... insa daca le las asa, ma irita ochiul, mi se inroseste, la ambii ochi am asa. Sper si eu intr-o buna zi sa uite sa mai creasca :))

marion, nu cumva copilul tau are vreo geana (sau mai multe) crescute invers, spre ochi, si asta ii provoaca de fapt iritatia globului ocular ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

fetelor, nici eu nu stiu ce vreau. acu zic AI ca sa ma relaxez si atat, apoi zic ca o sa ne plimbam si o sa cheltuim alti bani pe mancare si tot asa. daca nu iau AI mi-e teama ca o sa asteptam mult la restaurant si o sa se miorlaie mica de somn etc...daca iau AI nu mai putem pleca... cred ca o sa iau HB. Miha, multumesc ptr link. o sa intru. cred ca ai vrut sa zici Salonic, nu? si noi vrem 1-2 zile ori la dus, ori la intors. Sau chiar v-ati dus pana la Atena si inapoi? Moon, sa fie asa cum va doriti! ce-ar fi sa fie bb 3 si 4 [:)] Oricum, esti super curajoasa la cat sunt de mici ai tai daca te gandesti deja la alt bb. Bravo!

 

In Salonic nu am fost :). Atena da, ne-am dus acolo și înapoi, am vrut neaparat sa vedem Atena, am poze faine de acolo :). Și amintiri faine, umblat la 40 de grade cu un soare orbitor. Am urcat pe jos la Partheon toți 4, am cumpărat apa rece de jos de undeva și pe la mijlocul drumului era ca ceaiul de calda :). 

Dar noi umblam pe jos mult, in toate concediile. Fetele au rezistat de o mie de ori mai bine ca mine :))).

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Și amintiri faine, umblat la 40 de grade cu un soare orbitor. Am urcat pe jos la Partheon toți 4, am cumpărat apa rece de jos de undeva și pe la mijlocul drumului era ca ceaiul de calda :). 

Dar noi umblam pe jos mult, in toate concediile. Fetele au rezistat de o mie de ori mai bine ca mine :))).

 

Si noi suntem mari "umblatori". Asa eram acum 2 ani in Dubrovnik pe 45 gr C. Nu ne-am lasat pana n-am inconjurat orasul pe zidul cetatii. Noi eram cu lima scoasa, iar copiii zburdau ca niste capre. Atunci a fost vacanta cand am descoperit ca au ajuns la varsta de "umblatori" si le si place.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ASta-s eu, cu gene crescute spre interior... trebuie sa-mi trag pleoapa, si sa trag cu penseta. Foarte neplacut... insa daca le las asa, ma irita ochiul, mi se inroseste, la ambii ochi am asa. Sper si eu intr-o buna zi sa uite sa mai creasca :))

 

pfff..tare neplacut trebuie sa fie. cumva ai si marginea pleoapei rasucita mai spre interiorul ochiului ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine.

  

 M-am uitat pe itinerariu, si miercuri la 6 dimi avem avion, vom sta la Bedford Hotel & Congress Centre, din ce am vazut arata dragut. Daca aveti sugestii de vazut in Bruxelles, le primesc cu drag, n

 

 

baietelul pishacios, of course (care e tare mic fatza de ce ma asteptam), centrul in general/ piata mare, daca aveti chef de umblat - Atomium. Noi l-am sarit si am mers la aqua park :)

De vizitat cam atat, dar de mancat niste capsuni scufundate in Godiva....  [:I]  [yum]  [yum]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Grecia am fost doar in Creta si Corfu, Creta mi-a placut mai mult decat Corfu.

Copilul mare are ca tema pentru engleza de citit o carte si facut rezumatul cartii cu fotografii personale. Actiunea cartii se petrece pe o insula asa ca are material didactic. Deseara vrea sa ne apucam de selectat poze.

Culmea e ca in curand mergem in vacanta tot pe o insula dar tema trebuie predata imediat dupa vacanta asa ca nu stiu daca mai are timp sa inlocuiasca pozele cu unele "proaspete":)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...