Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

An nou, karma noua pe ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 978
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mie Bruxeles nu prea mi-a placut, am vizitat binenteles Atomium, Parlamentul European, un muzeu a ciocolatei si am mancat multa, multa ciocolata.

Dar Bruges e o minunatie de orasel, daca ajungeti va recomand sa mergeti la concertul lui Luc Vanlaere. Copiii mei, desi nu sunt melomani, nu au respirat in timpul concertului.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g188671-d4317473-Reviews-Luc_Vanlaere_Harpist-Bruges_West_Flanders_Province.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall, bafta sa iasa asa cum iti doresti!

 

Marion, multumesc [flo] Sper sa functioneze gelul ala. La voi se poate lua de la farma ceva (gel/ crema) antibacterian fara reteta?

 

Roli si restul pingu care ati apreciat zuza mica, multumesc [flo] [flo] [flo].

 

Silvi, la fel facea Patricia cand era bebel – cum o puneam in masina incepea un urlet de abia ma tineam de volan. Plus stresul ca nu o vedeam. Pana la urma am deposit faza si la J nu au fost probleme. Ma gandeam ca tu conduci cand mergeti undeva ptr ca sotul o fi satul de la munca?

 

Ref hotel, si eu zic sa iei AI sau macar pensiune completa, sa nu te stresezi cu gatit/ cautat restaurant. Asta, daca nu cumva ai copii mofturosi care mananca doar orez si garnitura de legume fierte dintr-un buffet cu 7-8 feluri si 5-6 garnituri (am eu una asa!) ca atunci dai banii de pomana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Am nevoie de un pic de ajutor de la fetele vorbitoare uzual de franceza. Am un dialog scurt in franceza intre persoane care vorbesc engleza in mod uzual. Mama vrea sa prezinte fiicei ei de 10-12 ani pe iubitul cu care are o relatie si au ajuns la momentul ‘sa cunoastem copii’. Mama si fiica vorbesc franceza academica, stilata. Iubitul si fii lui gemeni vorbesc franceza colocviala.  Baietii lui au 8-10 ani.

 

Dialogul in engleza e asa:

‘Come here, honey. I want you to meet my friend, Mr AB.’

‘I am pleased to make your acquaintance, Mr AB.’

‘Happy to meet you too, little lady. Come and meet my twin boys. […] Boys, stop behaving like toddlers!’

 

-Viens ici, ma chérie. Je veux te présenter mon ami, monsieur AB.

-Je suis heureuse de faire votre connaissance, monsieur.

-Enchanté, mademoiselle. je te présente mes jumeaux.[…] (catre baieti) arrêtez de faire les gamins! 

 

Un pic ma pricep sa traduc si eu, dar as vrea daca se poate sa sugerez din dialogul asta scurt felul in care vorbesc (ce am scris mai sus). Puteti adapta, nu trebuie sa fie fix cuvintele alea daca nu suna natural in franceza. De asemenea, am nevoie de niste cuvinte de alint ptr fata si ptr gemeni.

 

Ptr fata ma gandesc la cherie, pouppé ceva dragastos dar nu prea zaharisit J si potrivit ptr pre-adolescente.

Ptr baieti echivalent ptr cheeky monkeys, champs. si potrivit ptr baieti de scoala primara (ultimii ani).

 

Veti avea recunostinta mea nemasurata si un buchet de flori virtuale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie Bruxeles nu prea mi-a placut, am vizitat binenteles Atomium, Parlamentul European, un muzeu a ciocolatei si am mancat multa, multa ciocolata.

Dar Bruges e o minunatie de orasel, daca ajungeti va recomand sa mergeti la concertul lui Luc Vanlaere. Copiii mei, desi nu sunt melomani, nu au respirat in timpul concertului.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g188671-d4317473-Reviews-Luc_Vanlaere_Harpist-Bruges_West_Flanders_Province.html

 

Marion, nu ma speria, sunt o mama fugita de acasa, care in ultimii 2 ani mi-am anulat (pierdut) 3 vacante pe motiv de sarcina, copii mici, jobul sotului. 

  Multumesc de recomandari, eu mi-s super entuziasmata - chiar vreau sa merg mult, sa vizitez, sa mananc waffles si cioco evident ( [masc] o sa imi pun dieta in cui).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Moon, mie nu-mi plac locurile aglomerate, multi turisti, multa mizerie. In principal nu mi-a placut ca erau extrem de multi cersetori. Dar eu povestesc lucruri de acum 5 ani, poate intre timp s-a mai schimbat ceva. De asta cred ca mi-a placut Bruges mai mult, nu e atat de turistic si e tare cochet.

Mi-am amintit ca am vizitat si planetarium, dar nu prea m-a impresionat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Hello,

 

Am nevoie de un pic de ajutor de la fetele vorbitoare uzual de franceza. Am un dialog scurt in franceza intre persoane care vorbesc engleza in mod uzual. Mama vrea sa prezinte fiicei ei de 10-12 ani pe iubitul cu care are o relatie si au ajuns la momentul ‘sa cunoastem copii’. Mama si fiica vorbesc franceza academica, stilata. Iubitul si fii lui gemeni vorbesc franceza colocviala.  Baietii lui au 8-10 ani.

 

Dialogul in engleza e asa:

‘Come here, honey. I want you to meet my friend, Mr AB.’

‘I am pleased to make your acquaintance, Mr AB.’

‘Happy to meet you too, little lady. Come and meet my twin boys. […] Boys, stop behaving like toddlers!’

 

-Viens ici, ma chérie. Je veux te présenter mon ami, monsieur AB.

-Je suis heureuse de faire votre connaissance, monsieur.

-Enchanté, mademoiselle. je te présente mes jumeaux.[…] (catre baieti) arrêtez de faire les gamins! 

 

Un pic ma pricep sa traduc si eu, dar as vrea daca se poate sa sugerez din dialogul asta scurt felul in care vorbesc (ce am scris mai sus). Puteti adapta, nu trebuie sa fie fix cuvintele alea daca nu suna natural in franceza. De asemenea, am nevoie de niste cuvinte de alint ptr fata si ptr gemeni.

 

Ptr fata ma gandesc la cherie, pouppé ceva dragastos dar nu prea zaharisit J si potrivit ptr pre-adolescente.

Ptr baieti echivalent ptr cheeky monkeys, champs. si potrivit ptr baieti de scoala primara (ultimii ani).

 

Veti avea recunostinta mea nemasurata si un buchet de flori virtuale.

 

 

 

Multumesc.  [flo2] [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]  [flo] [flo2] [floare]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am strans si eu de pe drumuri.

Am facut azi ultimele analizele. Mi-au dat de facut o gramada!

Intre 2 analize am tinut si conferinte cu constructorul, am trimis bani, am socotit facturi.

 

Velvet, eu am condus foarte putin la viata mea de cand am carnetul. Asta-vara am fost pusa pe fapte mari. Am iesit cu masina in sat, cu un prieten de-al lui barbata-miu (el nu a vrut sa vina cu mine) am mers cu 40 la ora si in spatele meu se facuse ditai coada.

am mai facut intoarceri si parcari tot pe acolo. Pana am constat ca ochii dau rateuri si am zis halt.

 

Cu un an inainte mai imi luasem 10 lectii. Am facut 3 si apoi mi-am rupt piciorul.

 

Poate universul imi spune ca nu trebuie sa conduc.  [:D]

 

Ma duc sa citesc din urma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, complicat tare cu cetatenia la voi. Zgarciti elvetienii din fire, se lasa greu  [:-)))]  [:-)))]

Ioana, nu ma pricep la fineturi in franceza...sorry! Abia ma descurc si am un accent oribila...culmea, accent american care ii enerveaza cumplit.

 

Viviana, tin pumnii pentru operatie. Se apropie!!! Sa ne tii la curent cum poti.

 

Moon, Miha...vacante placute. Si la mine se apropie. Am definitivat traseul. Cel mare mi-a comunicat ce nu vine cu noi ca are mult de recuperat la scoala asa ca cel mai probabil mergem in trei (nu iai nimic inapoi pe bilete/cazare/ etc)...aia e! Important e sa termine scoala, vacante mai facem. Plecam la apris Paris: o zi, apoi tren de noapte catre Venetia. Doua zile pline in Venetia, apoi 2 zile pline in Florenta. In Nisa inchiriem masina si avem 3 zile pline sa zburdam pe riviera pina in Marsilia. Eu sper sa avem noroc de vreme buna (15 martie - 24 martie). 

 

Cind erau mici baietii si noi am facut vacante multe la plaja, cu totul la nas...era mai simplu. De cind au inceput insa sa umble singuri in picioare (fara carut), am demarat vacante mai de aventura cu mult mers pe jos, multe obiective. Eu sint inchisa intr-un birou majoritatea timpului si cind scap in vacanta, parca sint scapata de la inchisoare...vreau sa vad tot, sa experimentez tot, sa MANANC tot.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...