Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

39% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional


Recommended Posts

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Din ce cauze credeti ca este situatia asta?

Eu imi explic prin : lipsa increderii in sine, alta idee.nu-mi mai vine....

 

din cauza ca se intampla ca omul prost sa nu fie doar prost, ci si violent. adica sa considere ca il ataci daca incerci sa il educi. si sa iti raspunda pe masura, macar verbal, daca nu si fizic. eu am avut curajul sa ii semnalez unei femei ca anuntul de vanzare publicat de ea nu se incadreaza in categoria aleasa. am primit, in schimb, mai multe mesaje cu p.

 

asta in romania.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Persoanele care scriu antamplare pot foarte usor sa caute cum se scrie cuvantul corect. La asta s-a referit Mada.

Ideea este ca nu le da prin cap sa o faca, sau daca vad scris intamplare nu-si pun intrebari si nu pot face corelatia intre cum au scris ei si cum este normal.

 

Apoi ei se inconjoara in online de persoane asemeni lor.

 

 

asa si este. nu detecteaza diferenta intamplare/antamplare, nu au aceasta capacitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revenind, am povestit de acel baietel de clasa a IV-a care, desi poate citi, nu are capacitate de analiza si sinteza.

 

intamplator sau nu, mama lui, care imi este prietena, este la fel. nu am observat asta de la inceput, doar in timp. in vorbire nu se observa, mai greseste ea uneori cuvintele, se corecteaza, dar in scris... jale. vad cand imi mai trimite sms-uri. scrie anceput, ami, ea in loc de ia si mia in loc de mie. :) cand vede alex, ma intreaba de ce nu-i spun, iar eu zic... ca nu vreau s-o jignesc. si chiar nu vreau, merge si ea pe 40 de ani, ce sa mai corectez acum.

 

in casa lor nu exista carti, ale lor. totusi, imprumuta de la biblioteca si il obliga pe baiatul cel mare sa citeasca. saracul copil scrie si urat si marunt, eu nu-i pot intelege scrisul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Vedeti cine ii educa!

Cu mare respect pentru cei cu studii si le place ce fac , nu o luati personal!

 

Sa incepem cu tipicul caz al profesoarei de limba engleza de la sat.

Ia bacul,nu vrea sa se angajeze ca ospatar,sunt locuri vacante ,la scoala,are pile,trece examenul ce se da si gata preda - poate ca are cunostinte de limba ,dar nu a studiat practicile de predare ,psihologia copilului.

Eu i-as rupe picioarele celui care accepta ca un om fara studii,sa educe generatia urmatoare.

Nu ai studii relevante,du-te la secretariat si plimba dosare la primarie.

Nu stiu daca umblati la primariile comunale zilele astea ,daca nu faceti-va timp si vedeti ce tip de secretare sunt pe acolo.

O doamna,doua,mai in varsta ,care chiar muncesc,cand nu barfesc si o pleiada de fete demne de Vogue cu par lung si matasos,ochi migdalati cu genute false,de machiaj nu mai vorbesc,faine de firma si cu o atitudine de parca au studiat la Oxford,nu la liceul din cel mai apropiat oras.

Ca sunt frumoase,e o incantare ,dar cand stai 40 de minute ca,cu lista in fata,nu stie cum se te baga in sistem,ca acesta sa te accepte,pentru a plati taxa de ridicare a gunoiului chiar ca e deranjant.

La banci oleaca mai bine ca la oras,in ceea ce priveste modul de lucru cu clientii,ca nu au de facut decat sa instaleze aplicatia George pe telefonul batraneilor dar daca ai ceva mai sofisticat de facut,toata lumea apeleaza la conducatorul institutiei,care tot,de multe ori e depasit.

Asta e ,daca ,angajam pe pile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...