Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

39% dintre elevii români sunt analfabeți funcțional


Recommended Posts

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Care e in esenta diferenta?

Analfabetul nu stie sa scrie si sa citeasca.

 

Analfabetul functional stie sa scrie si sa citeasca, dar nu inteleg textul pe care l-au citit.

 

Analfabetism funcțional este o noțiune care se referă la persoanele care știu să citească, dar nu înțeleg ceea ce au citit. Mai precis, o persoană poate să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înțelege suficient pentru a-l folosi ca resursă în reușita unei acțiuni sau în performanță. Semnele grafice sunt recunoscute, dar conținutul de idei nu este înțeles decât, eventual, la un nivel foarte superficial.

 

https://ro.wikipedia.org/wiki/Analfabetism_func%C8%9Bional

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, si eu am exclus profesorii dintre intelectuali? Intrebarea era de ce nu o fac, situatia o vedem cu totii

Nu stiu daca i-ai exclus sau nu dar ai vorbit de intelectuali la modul general, dand impresia ca te referi la celelalte categorii profesionale.

 

Citeste ce scrie wiki, ai sa vezi ca nu e numai vina profesorului. Acolo descrie destul de bine situatia si cauzele producerii ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intelectuali pot exista in cadrul oricarei categorii profesionale, nu cred ca se exclud unele pe altele.

Doar ca eu inteleg prin intelectual o persoana care, pe langa scoala a citit si mult, a prelucrat informatiile si pastreaza o nota obiectiva asupra tutror aspectelor, care cunoaste diferite atitudini, curente si viziuni ale aceluiasi fenomen, asta insemnand cu adevarat informare.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica afirmatia mea ca este normal sa existe o.majoritate medis si submedie in cadrul unei populatii cu ce e gresita prin asimilarea tuturor analfabetilor in aceeasi categorie fara nuantarea unor abilitati de forma, inutile sau.minimal utile in progres?

Cum adica?

 

Diferenta este uriasa, Anda.

Analfabetul functional este absolvent de scoala cu diploma. Fie de IV clase, VIII clase, sau liceu. Are o diploma corespunzatoare fiecarei etape de educatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba dimpotriva, chiar cred ca intelectualii sau oamenii de arta, teatru, balet, pe care vreti sa ii numiti, se implica destul de mult. E suficient sa dau un follow sau un like pe o retea de socializare si sa vad ce publica , unde umbla, impresii, cum scriu, ce scriu. E plin internetul de bloguri, pagini personale ale oamenilor care au ceva de spus, indiferent ca e zona politica, arta, muzica, etc. Fata de vremurile noastre (ale mele, cel putin) anii 80-90 cand, daca nu luai cartea in mana, habar nu aveai de continut. Faptul ca au acces la atatea informatii, ar trebui sa fie de ajutor. Daca nu stiu cand se scrie "c-am" nu "cam", caut pe google si lamuresc. Dar se pare ca nu vor, altfel nu imi explic. Ma dor ochii cam vad "antamplare", dar cum sa corectez sau sa atentionezi? Pe forumuri/grupuri nu e acceptat si atunci se merge asa... Au telefoane de ultima generatie si tot soiul de gadgeturi, dar ...nu le folosesc pentru a se informa spre progresul 

 

Nu mi se pare.suficient de.legitim internetul.

Daca dai click tot.pe.net ajungi si la.impostori.

Asa ca eu nu as incuraja ca modalitate de rezolvare si edu are a populatiei statul pe.internet.

Asta din cauza ca sunt atat de amestecati incat a devenit aproape necomestibil din punct de vedere intelectual.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Cum adica? Diferenta este uriasa, Anda. Analfabetul functional este absolvent de scoala cu diploma. Fie de IV clase, VIII clase, sau liceu. Are o diploma corespunzatoare fiecarei etape de educatie.

 

Nu, eu totnu inteleg unde, ca fenomen social, si ca importanta pentru evolutia unei natii este aceasta asa uriasa diferenta.

Ca doar.nu vorbim de.particularitatile analfabetului, ci de inserarea lui in societate

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...