Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Card pentru copii


Recommended Posts

Eu le-am facut carduri anul trecut, baiatul avea 15 ani si fata 13. Am considerat necesar pentru ca plecau singuri in strainatate. Din toamna baiatul merge la liceu si face naveta in fiecare zi. Eu ii alimentez cardul, iar el isi cumpara biletele de tren si tichetele de cantina. Ii urmaresc contul pe internet, sa stiu daca mai are bani sau pe ce ii cheltuie. Din cind in cind isi cumpara cite un sandwich sau cite o carte. Nu ma asteptam sa se adapteze atit de repede.

 

Banii de buzunar nu si-i pun pe card nici unul, ii administreaza in intern :-))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Collins aici copiii muncesc verile după ce au împlinit 13 sau 14 ani. Majoritatea după ce au împlinit 15.

Vara trecută a mea fata (14 ani atunci) nu a avut job Pt ca a căutat târziu, a stat singura și s-a plictisit toată vara, toți colegii ei lucrau. La cules de morcovi, la diverse restaurante, la hoteluri, la Aquapark, la magazine. Pana la 16 ani sunt anumite restricții ca ore de lucru și ca ce au voie sa lucreze, dar sunt destule joburi Pt tineri între 13-16 ani. Asta Pt ca se vrea. 

 

Anul asta fata mea își dorește sa lucreze la restaurantul la care a avut practica in Noiembrie. Nu are voie pana la 16 ani sa ia bani, sa lucreze la casa. Și pana la 18 ani nu are voie sa servească băuturi alcoolice. Dar in rest a făcut cam tot ce se face, cu excepția bucătăriei. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, ma facusi sa ma uit la noi la komuna. Nu exista asa ceva. Adica se ofera 3 sapt de practica in vara, dar atat. Majoritatea joburilor de vara sunt de ingrijitori la batrani sau asistente. Eu nu as lasa copiii mei la asa ceva. Ai mei sunt antrenori de tenis, lucreaza 2 ore pe saptamana, dar cu cati bani castiga, abia de isi iau o pizza. Si cred ca de fapt banii imi intra mie cont... asa ca, la noi la Lund, nu e asa o fernezie cu lucratul in vacanta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...