Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ma gandesc tot mai des la adoptie


Recommended Posts

Pai practica este foarte urata in domeniul acesta, dureaza foarte mult sa gaseasca rudele si abia apoi se demareaza restul procedurilor. 

Asta din multiple cauze, nu e subiectul discutiei.

Hai sa fim seriosi! Rudele astea nu vor sa fie gasite! Ar trebuie sa fie mult mai scurta perioada de "cautare" a rudelor. Dupa care ar trebui cazuti din orice drepturi si gata. Dat copilul la adoptie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aaa, nu, Letitia. Chiar aceasta este realitatea pentru multe familii sarace. nici parintii nu mai stiu de urma copiilor plecati la munca. ”Mai am un baiat, o plecat sa lucreze la stana acum 2 ani, nu mai stiu nimic de el...”

 

De exemplu: mama de 16 ani isi abandoneaza copilul in maternitate si pleaca din tara. Tatal necunoscut. Parintii ei (bunicii) nu au conditii/nu vor sa creasca copilul. Dar tanara mama mai are 4 surori si frati (unul prin Italia, de 2 nu se mai stie nimic de mult timp, al patrulea sta in acelasi sat, are 6 copii etc.). Pana ajung la rudele de gradul patru mai dureaza...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca rudele de gradul 1, 2 nu vor copilul, ce sa ne asteptam la rudele de gradul 4? Apoi dat fiind ca (,) copilul nu isi cunoaste deloc aceste rude de gradul 4, ar fi la fel de fericit cu niste parinti adoptivi, iubitori, dornici de a-l avea la ei in casa. Adica nu cred ca s-ar simti mai in familie cu rudele de gradul 4 decit s-ar simti cu parintii adoptivi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie una, chestia asta cu rudele de gradul 4 mi se pare aberanta. Vorba Antmilei, nici nu imi cunosc rudele de gradul 4, ce treaba ar putea sa aiba cu copilul meu daca mi s-ar intampla mie ceva. Mie, corect, mi se pare sa te opresti la rudele de gradul 2, adica parintii si fratii. Plus, asteptarea ca parintii naturali sa se razgandeasca (dupa ce au abandonat copilul) si sa-l ia acasa, timp indelungat.

 

Legea in Romania nu e in avantajul copilului. Lungeste procedurile aiurea cand copilul e foarte mic, adica atunci cand, pe de o parte, are nevoie sa-si creeze relatii de atasament absolut esentiale dezvoltarii lui iar, pe de alta parte, e cel mai "dezirabil".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...