Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Eu as intra in panica din cauza lipsei de informatii. Nu stii de fapt ce se intampla. Asta e cumva mai rau decat rationalizarea mancarii.

 

Expertii care comentau situația, au spus ca nu intri in panica Pt ca se activează instinctul de supraviețuire. Și inventivitatea, creativitatea, se activează și ea. Și ca trebuie sa cauți companie, un grup de 8-10 persoane e de preferat. Singur e greu, chiar și in 2-4 e mai greu. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ah, nu stiu cum ar fi sa nu avem curent o perioada lunga...cred ca as pleca la tara unde nu avem nevoie de curent. adica avem sobe pe lemne pentru caldura. avem boiler pe lemne pentru apa calda. avem plita la care putem gati pe lemne si aragaz pe butelie, etc.

experimentul de care spui tu e o situatie imposibil de replicat in viata reala. noi nu traim izolati. daca tot orasul nu ar avea curent, sau toata tara, probabil cu siguranta ar fi isterie generala. 

P.S la mine la sat sunt inca foarte multi oameni care nu au curent electric, nici apa, canalizare etc...ce-i drept nu au acasa dar in jurul lor, magazinele, scoala etc functioneaza normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Îmi pare rău ca nu puteți vedea emisiunea. E foarte foarte instructiva. 

 

Viviana, eu n-am vrut sa ma uit la ea, am zis ca deja simt panica, numai la gândul...dar apoi încet încet am realizat ca e ceva despre care e musai sa fii informat. 

 

Expertii mai spun ca mai devreme sau mai târziu se va întâmpla așa ceva, ca a mai fost o situație similară in 2012 dar de s urat durata, nu mai știu câteva ore, o zi, cam așa. 

 

Noi avem grill pe cărbune, la o adică avem pe ce găti. Dar sa avem ce...

Nasol ar fi sa fie iarna, cred ca trebuie sa investim intr-un cămin, am vecini care au. Eh, am putea merge la ei la o adică :). 

Dar cu mâncarea, plus alte chestii necesare, sunt hotărâtă sa fac o cutie. 

Va scriam mai in toamna, noi am primit o Broșura acasa ce sa faci și cum sa te Pregătești Pt situații de criza. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ah, nu stiu cum ar fi sa nu avem curent o perioada lunga...cred ca as pleca la tara unde nu avem nevoie de curent. adica avem sobe pe lemne pentru caldura. avem boiler pe lemne pentru apa calda. avem plita la care putem gati pe lemne si aragaz pe butelie, etc. experimentul de care spui tu e o situatie imposibil de replicat in viata reala. noi nu traim izolati. daca tot orasul nu ar avea curent, sau toata tara, probabil cu siguranta ar fi isterie generala. P.S la mine la sat sunt inca foarte multi oameni care nu au curent electric, nici apa, canalizare etc...ce-i drept nu au acasa dar in jurul lor, magazinele, scoala etc functioneaza normal.

 

Sitiatia era in Suedia, unde nu mai exista astfel de sate. Experimentul a fost făcut așa Pt ca nu aveau cum face la oraș. Era doar in teorie, curentul nu era luat. Dar la oraș da, ar fi isterie, cred ca lumea ar pleca spre păduri, sate, etc. 

 

Pt noi, personal, Pt ca insula toată e ca la țara, situația din experiment a fost destul de aproape de situația noastră. In plus, lume nu va veni încoace, ca nu va putea. Dar nici noi nu putem pleca, deci nu e foarte bine...Deci vom fi noi cu noi, probabil ca magazinele vor fi devastate, intr-un final dacă ar dura mult situația. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Expertii care comentau situația, au spus ca nu intri in panica Pt ca se activează instinctul de supraviețuire. Și inventivitatea, creativitatea, se activează și ea. Și ca trebuie sa cauți companie, un grup de 8-10 persoane e de preferat. Singur e greu, chiar și in 2-4 e mai greu. 

Eu stiu ca instinctul de supravietuire preia controlul pe perioade scurte de timp. 

Apoi intervine gandirea care activeaza inventivitatea ce te ajuta sa iesi dintr-o situatie neplacuta.

Panica are rolul ei. Este cea care activeaza instinctul de supravietuire. Asa functioneaza la mine.

 

Dar nu vorbesc despre panica aia paralizanta care iti intuneca mintea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini

 

La noi a venit primavara  [pk] azi e mai cald ca de obicei...m-am imbracat in rochie si am cizme elastice  [:)]  iarna nu ies din pantaloni.

 

Ioana, bravo!

 

Sivi, noi nu avem probleme, Marcia se descurca singura. In Seoul va sta la o familie, are inclusa si masa. Ii va prinde bine experienta asta si o va ajuta sa invete limba repede. 

In aprilie ar fi vrut sa mearga singura in Japonia, la Kobe (la un concert de kpop). A renuntat insa la idee, va merge la ai mei, cum era programat. A ramas ca vom merge impreuna in Japonia, poate cand e ea in Seoul si are vacanta (ar fi fain sa mergem cand infloresc ciresii).

 

O zi faina sa aveti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ati vazut rochiile de la Oscar?

Nu mi-a placut niciuna. In afara de cea a lui Billy Porter, of course!

 

mai, mie mi-au placut! Regina King, Helen Mirren, nevasta lu' Christian Bale, Laura Dern, Amy Adams.....Angela Bassett.... Glenn Close 

ah, si Melissa McCarthy - atat de misto!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...