Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi avem generator cu benzina. Avem si un bidon cu benzina in garaj toata iarna iar vara o consumam cu masina de tuns iarba.

L-am cumparat cind a fost nebunia cu Sandy...atunci am ramas fara curent 5 zile.

No, daca se termina benzina...nu stiu ce facem. Avem semineu in casa...iarna noi incalzim casa si cu semineul. In deschizatura semineului am montat o sobita pe lemne care genereaza o caldura extraordinara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara și de la mine!

 

Că tot vorbiți de apocalipse tehnologice (cum ne-am descurca fără curent), eu azi am experimentat cum e să lucrezi la viteza internetului de acum 20 de ani  [batcap] . Sunt într-un loc unde e cea mai proastă rețea văzută de mine vreodată, și nici netul pe telefon / stick nu funcționează cum trebuie. Nu pot să spun cât de tare m-am enervat  [smulgpar]

 

Oricum, dacă rămânem fără curent eu nu mai pot munci, trebuie să mă reprofilez :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela, se pot cumpara generatoare de curent alimentate cu alt combustibil, de back-up. Sunt sigura ca spitalele - de exemplu - au.

 

Spitalele au. Dar sunt pe baterii. Niște baterii imense, o camera plină cu ele. La noi in laborator toate aparatele sunt cuplate la “linia roșie”, când se întrerupe curentul se cuplează automat la generator. In emisiunea ce am văzut-o spunea ca tin bateriile câteva ore. Pe urma gata, nu mai funcționează nimic nici la spital. 

 

Da, sunt de cumpărat generatoare, sunt cu doua, trei prize. E o idee buna. Însă trebuie sa ai benzina acasa. Avem un calorifer electric, dar aragazul nu îl pot baga in priza, e cuplat altfel la curent, nu cu ștecher. As lua o plita din aia clasica, pe curent. Cateva ore măcar am fi Rezolvați. E o investiție cam scumpa.

 

O soba ar fi cea mai buna dar in casa noastră e complicat de montat (am vecini care au, au tras horn, nu e imposibil). Ca lemne sunt din belșug in zona. Sau pana nu aduna toți care stau pe aici :))). 

 

In experiment, cei din casa de la țara, au găsit o soba veche in magazie, au pus-o pe pietre in curte și au făcut foc sa gătească. 

 

Inca sunt la făcut cutia de criza :). Mâncare, chibrite, apa. 

 

Daniela, nu cred ca cineva poate lucra ceva fără curent in meseriile mileniului nostru :)). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu pana de curent e o intrebare destul de serioasa pentru noi, aici. Totul e pe curent, incalzire, plita electrica etc. Iarna e problema. Nu am rezista in casa mai mult de 2 3 zile din lipsa de caldura. Am fi obligati sa ne refugiem pe undeva, ziua in mall, daca nu a cazut si acolo curentul, noaptea pe la prieteni ce au semineu in casa.

Comunicatii se pot obtine prin radio cu baterii, radioul din masina. Barbata miu are un radio " mecanic" cu lanterna, apesi ritmic pe o chestie si merge pe principiul dinamului.

Ar fi groaznic ce mai. Asta e groaza mea iarna.

 

A, am prins odata pana de curent in mall si a fost sinistru, intr un magazin fara geamuri spre exterior.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello pinguini, va mai citesc, dar cu timpul f limitat care il am, nu pot sa scriu. Viviana cred ca si lui tata I a luat o perioada de acomodare. El a facut doar la un ochi operatia. Capsunica mea mica e bine incepe sa mearga... si spune cateva cuvintele. La control dr a confirmation ca operatia a fost facuta bine si nu sunt probleme. Slava sa fie Domnului. Au fost cu ea cu tot familionul la munte in maramures la rude. Ce frumos e acolo....Le au imbracat pe cele mici in costume tradituonale.... ca niste papusi. O sa pun poze  alta data.... nu le am pe telefon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vb de intelelegere intre frati, nepoatele mele sunt un exemplu. E different a doar de un An intre ele, sunt f diferite temperamental dar fetele astea s au inteles extraordinar. Au fost in aceeasi clasa la scoala. Cand cea mica a fost f bolnava si nu putea merge la scoala cea mare ii lua notitele si o ajuta sa invete sa nu piatda anul. La facultate  s au urma si au facut impreuna. La bucuresti s au mutat sa fie amindoua. Stiu sigur ca una daca are o problema cealalta nu se poate sa fie decit alaturi de ea. Ma bucur enorm pt ele. Sper ca si copiii vostri sa fie asa binecuvintati. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu suntem pregatiti pt nimic.... nici conserve nu prea am, nici apa si nici benzina. Nu avem soba( dar avem vecini care au), totul e curent si gaz. Anul trecut pe pripa de caldura 45’c +s a oprit curentul vreo 12 ore . Nu se putea sta in casa si lumea a plecat la magazine, cinema....dar inteleg ce spune Viviana... lipsa de informatie cand nu stii ce se intimpla asta e chiar de groaza. Se vindem la Costco parca ceva un kit cu tot felul de conserve , suplimenti...sa ai citeva luni.. nu stiu ce era pt cazuri din astea. Cand eram la eforie 2010 am stat parca 2 zile in plina iarna fara curent . Noroc cz aveam gaze si asa me am incalzit. Am stat tot timpul in pat sub plapuma...brrr ce aiurea a fost. Mai ales cu copil mic... 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, radio cu baterii e soluția Pt informații. Chiar in caz de lipsa curentului in toată țara, cum a fost experimentul, statia de radio naționala poate transmite mesaje scurte, așa au aflat și cei din experiment ce se întâmpla. Și când după 10 zile nu venise curentul, mâncarea era pe terminate, au aflat de la radio ca sunt zone unde este curent și recomanda celor care nu au încă, sa plece dacă e nevoie și sa caute zone cu curent. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spitalele au. Dar sunt pe baterii. Niște baterii imense, o camera plină cu ele. La noi in laborator toate aparatele sunt cuplate la “linia roșie”, când se întrerupe curentul se cuplează automat la generator. 

 

atunci in mod sigur si statul trebuie sa isi schimbe strategia si sa puna generatoare cu alt tip de combustibil. orice baterie de back-up, ups, nu dureaza mai mult de cateva ore. si asa ramai cu pacientul in bezna pe masa de operatie :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...