Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

atunci in mod sigur si statul trebuie sa isi schimbe strategia si sa puna generatoare cu alt tip de combustibil. orice baterie de back-up, ups, nu dureaza mai mult de cateva ore. si asa ramai cu pacientul in bezna pe masa de operatie :)

 

Spitalele țin de Organizația locală, statul nu cred ca se poate implica, dar e posibil. Cred ca bateriile astea sunt moderne, au schimbat generatoarele pe combustibil lichid pe motiv de mediu (cred eu). 

 

In experiment arătau ce se întâmpla cu spitalele, cu magazinele și cu fermele de animale. Spitalele supraviețuiesc de la câteva ore la câteva zile, in funcție de ce generator are fiecare. Magazinele se închid imediat, nu pot vinde, mâncarea se strica (cea perisabilă). La un moment dat cu siguranța vor fi devastate. Fermele (ma rog, au arătat una, de exemplu), foarte modernizată, cu multe animale, depinde de curent 100%. Nu supraviețuiesc. 

 

Da, e un semnal de alarma peste tot, ar fi haos total. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Silvi, sper ca nu te vei supara ptr ce scriu. Ai mai scris de Iuli ca o agreseaza pe Crina si stiu ca toti o vedeti ‘aia mica’ si ii faceti concesii, dar poate ar trebui sa o corectati. Nu cu pedeapsa, ci cu blandete, cu lugu-lugu, vai ce o doare pe Crina cand ai ciupit-o din greseala, hai sa ii dam un pupic sa nu o mai doara etc. Crina mi se pare frustrata de situatie (pune lucrurile sus) dar nu are nici ea uneltele sa puna stop. Plus, daca vede ca adultii o lasa pe Iuli sa faca diverse, poate se gandeste ca e normal sa fie lucrurile asa cum sunt. Cred ca nu e placut pentru nici una, nici macar ptr Iuli, care posibil sa ceara atentia prin comportamentul ei. In fine, e o parere si cum ziceam sper sa nu te superi. [flo]

 

 

ah, probabil asa pare din exterior, sau asa am scris eu, trunchiat...

dar nimeni nu o trateaza pe mica special. daca nu se impaca singure, ca de obicei iuli isi cere scuze si se pupa de numa...atunci este pedepsita. dar dupa ce sta in dormitor putin singura tot Crina se duce la ea si se impaca.

de multe ori Iuli o ciupeste pentru ca Crina o necajeste. de exemplu crina ii schimba canalul la tv si apoi pune telecomanda sus si Iuli o ciupeste. vina nu e doar la una dintre ele si daca la inceput interveneau si o certam ori pe una ori pe cealalta acum le las sa se descurce singure. uneori insa nici una nu cedeaza si trebuie sa cercetez care e problema. 

certurile principale au legatura cu tableta, care e doar una si timpul limitat de zgait in ea, telefonul Crinei sau cu faptul ca C nu se joaca cu mica, sau ca nu se joaca ce vrea mica. dar a invatat si Crina sa o faca sa creada ca e ca ea, chiar daca nu e. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

miha, Fleur sau cele care mai depindeti total sau aproape total de curent e normal sa va ingrijorati. dar tine de fiecare zona in parte...

la mine in oras ar fi haos dupa cateva zile cred. la tara la socri ar fi doar o problema de scadere a confortului...dar nu de supravietuire. 

cred ca fiecare avem alte temeri in functie de zona in care locuim. 

spitalul nostru are generator dar nu stiu cu ce este alimentat sau cat timp ar rezista. la munca nu avem generator si s-a intamplat deja sa se opresca curentul pentru perioade scurte si sa ramana blocati oamenii la etajele unde accesul se face doar cu cartela, adica usile se actioneaza doar electronic. nu a intrat nimeni in panica pentru ca, in cazul in care ar fi durat mai mult puteau fi evacuati usor pe ferestre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa ramana blocati oamenii la etajele unde accesul se face doar cu cartela, adica usile se actioneaza doar electronic. nu a intrat nimeni in panica pentru ca, in cazul in care ar fi durat mai mult puteau fi evacuati usor pe ferestre.

 

 

cum mai! nu se poate sa nu fie si usi actionate mecanic - normele de siguranta ce zic? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rox, mica are nasul infundat de duminica. a afacut febra doar duminica noapte. dr a zis luni ca e rino-faringita si i-a dat tot felul de riropele si sprayuri> tantum verde, biorinil, rinoret, nurofen, sinupret, septilin

ieri a zis ca e la fel si sa continuam tratamentul si doar daca e mai rau, tuseste sau face febra sa ii dau azitrox, 3 zile (3 dore adica) si sa o mai vada luni.

febra nu a facut dar a inceput sa aiba muci...pana acum era doar infundata si nu putea respira. si tuseste doar rar, cred ca mai mult de la muci. 

nu ma pot hotara, sa ii dau sau nu antibioticul? 

ca sa o vada iar medicul inseamna sa caut altul, eventual in spital dar nu prea as vrea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cum mai! nu se poate sa nu fie si usi actionate mecanic - normele de siguranta ce zic? :)

 

nu stiu. doar ca asa s-a intamplat, chiar de mai multe ori si s-a asteptat sa revina curentul. 

mecanic nu stiu cum ar putea sa fie deschise...dar merg probabil sparte, ca sunt din sticla. [batcap]

 

edit> am intrebat la RU (se intreaba sigur acum ce m-a apucat) si cica se pot deschide, doar ca nu s-au deschis pentru ca trebuie sa vina persoana autorizata, dintr-o alta cladire, care are o cheie speciala...dar nu stiam asta nici eu nici ceilalti colegi asa ca eram indreptatiti sa facem scenarii de film [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rox, mica are nasul infundat de duminica. a afacut febra doar duminica noapte. dr a zis luni ca e rino-faringita si i-a dat tot felul de riropele si sprayuri> tantum verde, biorinil, rinoret, nurofen, sinupret, septilin

ieri a zis ca e la fel si sa continuam tratamentul si doar daca e mai rau, tuseste sau face febra sa ii dau azitrox, 3 zile (3 dore adica) si sa o mai vada luni.

febra nu a facut dar a inceput sa aiba muci...pana acum era doar infundata si nu putea respira. si tuseste doar rar, cred ca mai mult de la muci. 

nu ma pot hotara, sa ii dau sau nu antibioticul? 

ca sa o vada iar medicul inseamna sa caut altul, eventual in spital dar nu prea as vrea...

 

nu, nu ii dai niciun antibiotic. nu poti sa reduci numarul medicamentelor din tratament la 2, maxim 3? e si normal sa inceapa sa tuseasca, "infundatul" ala trebuie sa se elimine prin niste muci, care se elimina. si niciun spital! e o viroza normala de sezon.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ok. fara antibiotic. multumesc pentru raspuns.

de redus din medicamente nu prea stiu la care sa renunt. biorinil si rinoret nu prea reusim sa le administram decat in somn. tantum cu mare greutate.

siropurile le ia fara probleme. 

sper sa fie bine si sa nu se agraveze pe week-end cand nu mai gasesc medic decat in spital.

multumesc! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...