Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

nu cumva e rinonef? de rinonet nu am auzit

 

exact asa! 

 

P.S. circula odata pe fb o lista cu medicamentele cerute de unii pacienti la farmacie. 

stiu ca am ras la bilobau (bilobil) si extravilan (extraveral).

si soacra mea m-a sunat sa le cumpar colghet pliculete - coldrex.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rox, mica are nasul infundat de duminica. a afacut febra doar duminica noapte. dr a zis luni ca e rino-faringita si i-a dat tot felul de riropele si sprayuri> tantum verde, biorinil, rinoret, nurofen, sinupret, septilin

ieri a zis ca e la fel si sa continuam tratamentul si doar daca e mai rau, tuseste sau face febra sa ii dau azitrox, 3 zile (3 dore adica) si sa o mai vada luni.

febra nu a facut dar a inceput sa aiba muci...pana acum era doar infundata si nu putea respira. si tuseste doar rar, cred ca mai mult de la muci. 

nu ma pot hotara, sa ii dau sau nu antibioticul? 

ca sa o vada iar medicul inseamna sa caut altul, eventual in spital dar nu prea as vrea...

 

Sanatate piticei!

Eu sunt de parere ca sunt viroze normale care ajuta la intarirea sistemului imunitar. Nu pricep si pace pediatri astia care dau medicamente cu sacul unui organism asa mic. Eu i-am lasat pe ai mei cu virozele in pace. Daca era vorba de febra mare, interveneam cu un antitermic. Pentru nas infundat le puneam o ceapa taiata langa pat noaptea si le mai pufaiam in nas niste apa de mare. Au vazut antibiotic la viata lor de max 3-4 ori cand a fost vorba de infectie puternica (otita, bronsiolita).

Recunosc ca am fost ajutata sa ii tratez asa si de un pediatru de moda veche (pediatrul sotului), deci om aproape de pensie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

bineinteles, sunt lucruri separate, ideea e ca tot din "stat" face parte [:D].

 

Dar totul e separat. E diferit de cum e in Ro.

Nu ținem de stat, ținem de regiune. Nu sunt angajat la stat, sunt angajat la regiune.

Regiunea se conduce local, statul nu se implica decât cu legi, de asta spun ca dacă nu se ia o hotărâre locală in ceea ce privește o eventuala schimbare a generatorului, atunci numai prin lege data de minister, se poate face la nivel național. Statul nu poate impune altfel nimic. 

 

Uite aici: https://www.kliniskastudier.se/english/sweden-research-country/swedish-healthcare-system.html

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...