Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Velvet, pentru parcari trebuie sa exersezi. Mult. Imi amintesc ca inainte de examenul practic am facut zeci, daca nu peste o suta, de parcari, mai ales laterale. Punctul meu slab, noroc ca nu prea am nevoie de ele acum. Parchez de obicei perpendicular, cu spatele ca sa pot iesi usor.

Bafta, nu e asa greu, trebuie doar sa ti faci timp sa exersezi. Singura fara nimeni in dreapta.

Ca nu e fun sa ai masina si sa o lasi la " maman du diable", nu?  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritelor! Sa curga sampanie si sa cante muzica!!!!

 

Velvet, felicitari! Tine-o tot asa...si, da, dupa cum au zis si fetele, trebuie sa exersezi. Mereu am spus-o: soferia e o indemanare, nu un talent. Cu cat exersezi mai mult, cu atat esti un sofer mai bun. 

 

Eu am facut tura doi la medic (congestionata toata si iar tusesc ca un magar)...acum iau Augumentin plus (iar) Albuterol. Mama masii! Cica totusi am avut bacterie, nu virus si acum m-a pocnit iar. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La parcarea laterala sunt niște trucuri. E greu de explicat așa teoretic, dar in principiu e ca pui mașina ta Paralela cu cea din fata, spatele mașinii tale sa fie in linie cu spatele mașinii in spatele căreia vrei sa parchezi. Tragi volanul de tot in dreapta, dai mașina cu spatele pana a ajuns cu mijlocul in dreptul mașinii din dreapta, și începi sa îndrepti volanul ca sa între mașina. E puțin greu ca trebuie sa fii atenta sa nu lovești mașina din dreapta, dar Exersând vei reuși.

 

Eu așa am învățat cu soțul, el era in dreapta sa ma dirijeze când sa învârt volanul, dar apoi am fost nevoita sa ma descurc singura. In fiecare zi parchez mașina la serviciu așa. Rar găsesc loc in parcarea rezervată personalului, așa ca sunt nevoita sa parchez mașina pe o strada laterala, in panta, cu spatele in jos :). Uneori dacă e locul puțin, mai e nevoie sa ies și sa refac parcarea, ca dacă am dat in bordura (am întors prea târziu volanul sa aliniez mașina), slabe șanse sa o pot parca dacă nu ies de tot și reiau parcarea. 

Și ieșirea e uneori cu talc, e in panta și trebuie sa ies in sus, lateral. La început îmi era frica sa nu o scap in mașina din spate :). Nu s-a întâmplat niciodată. 

 

Eu rar conduc când mergem in concedii, dar acum când am fost in Islanda am condus și eu :). 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata  [clo]

 

Fleur  [flo2]  dap.trebuie sa-mi fac timp,dar doar dupa 6 seara pot...si  cam se intuneca atunci.o sa mai merg si-n weekend.intai cu cineva sa ma indrume.dar sambata asta suntla corectat la olimpiada,in orasul vecin...

 

ant multumesc  [floare3]  da,trebuie sa merg cat mai mult si des sa capat experienta sa-mi fie mai usor...doar ca nu prea e timp  [alcool]  sanatate! sa-ti revii cat mai repede!

 

da, miha, mi-a zis si mie instructorul de trucul si la parcarea laterala si la cea cu spatele.laterala nu am facut de multe ori,cea cu spatele mi-a iesit aproape de fiecare data...dar singura n-am incercat inca.plus ca eu nici cu fata nu pot,intre 2 masini  [alcool]  ca nu prea am facut,nu se cere la examen.nu stiu cand sa iau virajul,sa o introduc  [zirea]  [:D] nici cu virajele stanga dreapta de volan sa indrept masina,nu prea stiu...si aici tre'sa lucrez...si am nevoie de cineva ok sa ma indrume pt inceput.apoi o sa exersez singurica...

 

michelle multumesc  [flo]  o sa exersez de-acum,sa ma pot descurca...if I could buy some time... [fum]

 

va pup.zi buna! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...