Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Ella, stiu ca exista masini ce parcheaza singure. 

Acum 5 ani de zile, sora mea avea deja un Ford din asta.

 

[soricel] si eu as avea nevoie de una de asta, desi noi avem doar cu cutie automata (lenesi), cica ar fi si de alea de se conduc singure.

 Pe barbat il bate gandul sa isi cumpere de aia electrica cu ajutor de la stat, dar tot e scumpa, asa ca sa mai astepte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 943
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cele care se conduc singure sunt in testări. Știu ca Volvo a scos deja o serie. In Stockholm au introdus o linie de autobuz și am văzut un clip pe fb cu un autobuz in Japonia, fără șofer. Sunt taxiuri fără șofer in testări, nu mai știu in ce țara. Și Volvo parca are camioane, tot in testări dar deocamdată au șofer, in caz de...nevoie. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[soricel] si eu as avea nevoie de una de asta, desi noi avem doar cu cutie automata (lenesi), cica ar fi si de alea de se conduc singure.

 Pe barbat il bate gandul sa isi cumpere de aia electrica cu ajutor de la stat, dar tot e scumpa, asa ca sa mai astepte.

Am prins o faza excelenta.

Soru-mea are un Ford  cu 7 locuri. Eram la o sarbatoare in parc de 4 iulie. Lume multa, locuri de parcare ioc. In masina numai femei si copii. Pune masina pe parcare automata. Se iau mainile de pe volan, doar se tine acceleratia usor apasata.

si incepe masina, se invarte prin parcare si gaseste un locusor stramt si executa o parcare laterala ca la carte.

Ne dam jos din masina in aplauzele unor trecatori. Unul chiar vine si o felicita pentru indemanarea de a parca o masina mare intr-un loc asa mic.  [:-)))]

Asa sunt americanii entuziasti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ella, succes Marciei la engleza, e foarte bine sa dea testul. In afara faptului ca scapa de examenul de la scoala, nu se stie cand ii mai trebuie si este bine sa il aiba.

 

CAE este ultimul nivel? Cel mai bun... First e FCE? Cel de dupa PET?

 

Si fetele mele fac engleza si vor da examenele Cambrisge, doar ca ele sunt mai mici decat Marcia, si ca atare si nivelurile mai jos. 

Amandoua au dat Movers (A1) si au certificat (m-am gandit ca daca le-o trebuie pt clasa a V-a), apoi nu au mai dat... Andreea e la nivelul PET, Ana la KET.

 

Daca mai vii cu Marcia in tara si va mai fi o intalnire (anul trecut nu eram in Buc), le aduc si pe fete sa vorbeasca cu Marcia in germana, sa faca putina conversatie  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, tare faza sin US cu sora ta cu masina  [:-)))] !

 

Nici mie nu imi plac parcarile (mai ales cele in spatii inguste si in care daca nu iti iese, blochezi si straduta). Nu sunt deloc dibace, adica ma descurc, dar la nevoie din mai multe miscari. 

Oricum, de la an la an prin Bucuresti traficul este din ce in ce mai gatuit si asta la toate orele aproape, nici nu mai conteaza care e ora de varf, ca nu mai stiu care e aia.

 

Asa ca de multe ori las masina si merg cu STB, cu metroul fara stres. Masina de la primarie, cu 30 de locuri, cu sofer... [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica e asa.

PET, FCE si CAE.

 

Atentie: FCE e recunoscut international, daca il ai iti asigura totul la fel ca si CAE. E valabil toata viata inclusiv la multe universitati, in business, la job etc.

CAE e valabil 2 ani. Il cer anumite universitati, ca structura si complexitate e asemanator cu IELTS care are avantajul ca e valabil toata viata.

 

Fii-mea le are pe amandoua. CAE nu mai e valabil, si cand a avut nevoie la facultate a folosit FCE.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica e asa.

PET, FCE si CAE.

 

Atentie: FCE e recunoscut international, daca il ai iti asigura totul la fel ca si CAE. E valabil toata viata inclusiv la multe universitati, in business, la job etc.

CAE e valabil 2 ani. Il cer anumite universitati, ca structura si complexitate e asemanator cu IELTS care are avantajul ca e valabil toata viata.

 

Fii-mea le are pe amandoua. CAE nu mai e valabil, si cand a avut nevoie la facultate a folosit FCE.

 

valabilitatea certificarii este nelimitata - doar angajatorii sau institutiile de invatamant pot alege daca recunosc sau nu un anumit tip de certificat pe o anumita perioada. 

https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/advanced/results/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...